Tarım Bakanlığı’nda veteriner hekim krizi!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda veteriner hekim krizi yaşanıyor. Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında yaşanan kanunsuz atamadan sonra Yüksek Komiserler Kurulu’nda da yeni bir atama krizi gündeme geldi. Yönetmeliğe göre veteriner hekimin atanması gereken Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne ziraat mühendisi zooteknist bir ismin atandığı ortaya çıktı. 

Tarım Bakanlığı’nda veteriner hekim krizi!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sürekli kuruluşu olan Yüksek Komiserler Kurulu, Bakanlığın üst düzey bürokratları için 'çift maaş' alma yeri olarak kullanılırken, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne ise yönetmeliğe aykırı bir atamanın yapıldığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığında son dönemde kanunsuz atamaların sıradanlaşması dikkat çekiyor. 

YÖNETMELİK FAKIBABA DÖNEMİNDE DEĞİŞTİRİLDİ 

6132 sayılı At Yarışları Kanununa dayalı çıkarılan At Yarışları Yönetmeliği, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Bakanlığı döneminde değiştirildi. Buna göre Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne atanacak kişide daha öncesinde veteriner hekim şartı aranmazken, 2018 yılında yapılan değişiklikle bu göreve atanacak personelle ilgili olarak özellikle veteriner hekim şartı getirildi.  

YÖNETMELİĞE AYKIRI ATAMAYA HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ OLUMLU GÖRÜŞ VERMİŞ!

Ancak geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan atamada yönetmeliğin bu şartına uyulmayarak, veteriner hekim yerine Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun danışmanı ziraat mühendisi zooteknist Murat Birol Kayim atandı. Yönetmeliğe aykırı atamanın da Bakanlık hukuk müşavirliğinden alınan görüş doğrultusunda yapılması ise dikkat çekti. 

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DE KANUNSUZ BİR ATAMAYA İMZA ATMIŞTI!

Bilindiği üzere görevden alınan eski Personel Genel Müdürü Kamil Tabak döneminde de Bakanlığın en stratejik birimlerinden olan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına kanunlara aykırı olarak Ecmel Ercan’ın atandığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu kanunsuz atamanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılması ise büyük bir skandalı gündeme getirmişti. Skandalın ortaya çıkması üzerine Ecmel Ercan görevden alınmıştı. 

AT YARIŞLARI YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDESİ 

2011 yılında yayınlanan At Yarışları Yönetmeliği'nde Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüyle ilgili söz konusu 6'ncı madde şöyle:

Madde 6 (1) Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, tercihen at yetiştirme ve ıslahı, at yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, üniversite mezunu ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü unvanı verilen bir kişinin yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunur. 

23 Haziran 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan 'At Yarışları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te ise söz konusu 6'ncı maddenin birinci fıkrasının birinci cümlesi şu şekilde değiştirildi: 

“Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, at yetiştirme ve ıslahı, at yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, tercihen atçılık konusunda doktora yapmış ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü unvanı verilen bir Veteriner Hekimin yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunur.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 01:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zooteknist bir veteriner hekimin yerini tutamaz.
Zooteknist bir veteriner hekimin yerini tutamaz. - 1 yıl Önce

Zooteknist veya ziraat mühendisi bir veteriner hekimin yerini tutamaz. Acık ve net.

Tarimci
Tarimci - 1 yıl Önce

Ilahiyatci sosyolog mimar acikogretim mezunu.... bakanliga ust duzey ataniyorda oluyorsa bu hic olmazsa zooteknist.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Kendilerini idare edemiyenler, Türk tarimini nasıl idere ettikleri ortada laf çok icraat yok .

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

Esas saçmalık Veteriner atanır diye yönetmenlik çıkaranlarda veteriner sağlıkla ilgilenir ziraat mühendisi yetiştirilmesi ve konforu ile ilgilenir.Mehdi eker bakanlığın kimyasını bozdu.

Kadir
Kadir @mehmet - 1 yıl Önce

Ziraatciler ne zamandan beri hayvan yetiştiriciliğiyle, konforuyla ilgilenir oldu?

Avrupa birliği yasalari
Avrupa birliği yasalari @mehmet - 1 yıl Önce

Mehdi Eker Beyin döneminde yapılan sadece Avrupa Birliğinde olan veterinerlik ve gida ilgili yasa ve uygulamaları AB uyum kapsamında ülkemizde hayata geçirilmesi cabasiydi. Avrupadaki gida ve veterinerlik standartlarınin bazılarının kimyasına iyi gelmedigi anlaşılıyor. Ancak kimyaniza iyi gelmesede çağdaş ülkelerde durum ve gerçekler böyle.

Kamil UYUMAZ
Kamil UYUMAZ - 1 yıl Önce

Size bu haberleri toçbir sen veriyor, herhalde onların adamı değil öyle mi?

Veteriner Hekim
Veteriner Hekim - 1 yıl Önce

Zooteknist ziraatci denen şahislar Veteriner Hekime denk mi bu ülkede bu ziraat muhendisleri zooteknist olunca yirtik dondan cikar gibi heryerden cikiyor yeter ya bakanlik Veteriner Hekimlerin halkla en cok dialog halinde olan meslek grubu oldugunu unutmus bunun siyasi olarakta dönüslerinin nasil olacagini hesapyalamaz olmus varsa yoksa Hekimleri degersizlestiriyor haklarini vermiyor bazi yoneticiler aracigiyla gasp ediliyor

Ziratciler
Ziratciler - 1 yıl Önce

Onlar gıda ,veteriner... her şey olur. Ziraat mühendisi kadar kendi işini bile bilmeyip; başka unvanlara laf eden bölüm var mı? Bilse herkes ziraat okur. Ne zorluyacaksin bitir öğretmen ol, bitir veteriner ol, bitir gıda mühendisi ol. Zaten puanına coooook düşük sadece barajı geçmen yetiyor. Sonra birlik olup diğer unvanlara yaşama alanı bırakma. Ay ziraat mühendisi bir müdürün olsa hayatı zehir eder insana. Oku çalış çabala bu insanların bu kabaliklarini çek neden bu kadar kininiz kime? Bakın diğer mühendisler gibi okumaya , kazanmaya cabaliyorsunuz bir de aynı maaşı alıyorsunuz. Bu durumdayken bir de insanlarla uğraşıyorsunuz.

Evet
Evet @Ziratciler - 1 yıl Önce

Haklısın şunu eklemeyi unutmuşsunuz, artık zootekni 2 yılda okunuyor devam mecburiyeti yok. Laborant teknisyenler lisans tamamlamayla ziraatçi oluyor çok kolay.

Ziraat açıköğretim
Ziraat açıköğretim - 1 yıl Önce

Ziraat mühendisi açıköğretim mezununa laf ediyor ya çok gülüyorum. Zaten puanınız da birçoğumuzun bilgi bitikimi de aynı. Ne farkeder yani. Adam tarım ekonomisi okumuş nasıl oluyorsa mühendis unvanı almış bir de açıköğretim mezununu beğenmiyor.


banner151

banner251