Tarım Bakanlığında kimler görevden alındı?

Kabinede muhtemel bir değişiklik beklendiği bir dönemde Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Bakanlıkta önemli birimlerde değişikliklere gitti. Kabine değişimi öncesi yapılan bu değişiklikler farklı yorumları da beraberinde getirdi.

Tarım Bakanlığında kimler görevden alındı?
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlığında revizyon kapsamında Gıda ve Kontrol Genel Müdürü, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı, Rehberlik ve Teftiş Başkanı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü görevlerinden alındı. Bitkisel Üretim Genel Müdürü, Hayvancılık Genel Müdürü ve Tarım Reformu Genel Müdürü de alınacak genel müdürler arasında gösteriliyor. 

GÖREVDEN ALINAN GENEL MÜDÜRLER YENİDEN ATANDI 

Kabinede değişiklik beklenirken, Tarım ve Orman Bakanlığında Genel Müdürler görevden alınırken, yerine de atamalar yapıldı. Görevden alınan genel müdürlerin isabetli karar olduğu kaydedilirken, bir yıl önce Pakdemirli tarafından alınan genel müdürlerin tekrar atanması dikkat çekti. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu görevden alınırken yerine Orman eski Genel Müdürü İsmail Üzmez atandı. Yine Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Ahmet İpek görevden alınarak, yerine Doğa Koruma ve Milli Parklar eski Genel Müdürü Nurettin Taş getirildi. 

5 AY ÖNCE ATANAN GENEL MÜDÜR DE GÖREVDEN ALINDI 

Diğer yandan Bakan Pakdemirli tarafından 5 ay önce göreve getirilen Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan da görevden alındı. 

Bunun yanında Eğitim ve Yayın Daire Başkanı İsa Sertkaya ile Rehberlik ve Teftiş Başkanı Süleyman Değerli görevden alındı. Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanlığına Şükrü Kanber getirildi. 

PAKDEMİRLİ TARAFINDAN ATANAN GENEL MÜDÜRLER NEDEN GÖREVDEN ALINDI? 

Görevden alınan üst düzey bürokratlar, Bakan Pakdemirli tarafında göreve getirilmesine rağmen bir yıl sonra görevden alınmaları dikkat çekti. Üç önemli genel müdürünün de görevden alınacak isimler arasında bulunması neden sorusunu gündeme getirdi. 

Bilindiği üzere 19 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tarım ve Orman Bakanlığında çok sayıda üst düzey bürokratın ataması yapılmıştı. Bakan Pakdemirli, göreve yeni başladığı için atanacak bu isimleri tam tanımadığı için bu atamaların vekaleten atanması bekleniyordu. Vekaleten atama yapılarak uyum sağlayamayan isimlerin zaman içinde değiştirmesi kolay olacaktı. Ancak bu atamaların vekaleten değil de asaleten atanması Bakanlığın elini kolunu bağladı.  Gelinen noktada Bakanlıkta birçok birimde sıkıntıların baş göstermesi revizyonu da kaçınılmaz hale getirdi. 

DEĞİŞİKLİKLER KABİNE DEĞİŞİMİ ÖNCESİNDE NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Ancak muhtemel bir kabine değişikliğinin beklendiği bir dönemde Bakan Pakdemirli’nin Bakanlıkta ciddi bir revizyona girmesi farklı yorumları da beraberinde getirdi. Bu durum Bakan Pakdemirli’nin koltuğunu koruyacağı şekilde yorumlanırken, geçmiş dönemlerde görevden alınan Bakanların durumu hatırlanınca Tarım ve Orman Bakanlığında da koltuğun garanti olmadığını gösteriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 23:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yanlış mı anlaşıldık?
Yanlış mı anlaşıldık? - 1 yıl Önce

Biz Antalya deyince, Sn Bakan Ankara mı anladı diye aklımdan geçmiyor değil...! Tekrar yazıyorum Sn Bakanım; ANTALYA....

Abcd..
Abcd.. @Yanlış mı anlaşıldık? - 1 yıl Önce

Bakan anlamazdan gelip bakmadı bile size. Amasyaya şehzadeler fazla gelir dedi heralde. Bugün de 3 ü 1 aradaların neşe ve moralleri yerine geldiğine göre gelecek bayramı yine bu ekiple karşılıyoruz

Ahmet goreli
Ahmet goreli - 1 yıl Önce

Asıl birde meteoroloji genel müdürüne baksın. Adam Veysel hocanın atadığı herkese dil uzatip kötuluyor hatta Veysel hocaya bile laf attığı söyleniyor. Kurumu mahvetti resmen.meteorolojiden anlamayan eş dost akraba kim varsa önemli yerlere getirdi.

Ahmet goreli
Ahmet goreli @Ahmet goreli - 1 yıl Önce

Tabi. Hatta küçük daglarida o yarattı.:) O olmasa Türkiye olmazdı o derece liyakatlidir.:)

Aaa lütfen
Aaa lütfen @Ahmet goreli - 1 yıl Önce

Meteoroloji genel müdürü kadar bakanlığımızda liyakat sahibi kimse yoktur. Adam bir kere meteroloji mühendisi. Ayrıca tüm akdeniz iklimindeki il müdürlerini (makileri) atadı havanın duruma bakıp

Toç
Toç - 1 yıl Önce

Malum sendika bakanlığı yönettiği sürece konumuz tarımı değil bürokratları konuşuruz.

Sarp
Sarp - 1 yıl Önce

Esas görevden alınacaklar TAGEM'de, İlgili ilgisiz he göreve giderek yurtdışından gelmeyen, Enstitülerde kaosa neden olan Genel Müdür Yardımcısı ve ona bu imkanı veren kişileri unutmayın

Dost acı söyler
Dost acı söyler - 1 yıl Önce

Taşrada ayaklar baş, başlar ayak olmuş. İl müdürü, sendika, siyaset ayrı telden çalıyor. Birbirile didişiyor, patron benim diyor. Müdürlerde ehliyet ve liyakat hak getire. İl ve ilçeden iş çıkmıyor. Elini taşın altına koyan yok, reklam çok. Aklı fikri terfi etmek yada siyasete girmek. Kibir ve beceriksizlik tavan yapmış. Sag kolu fettocu, sol kolu daha fettocu. Böyle devam etmez. Yeni bir genel seçim olmazsa düzen değişmez çünkü..

Salih
Salih - 1 yıl Önce

Once Tarım bakanının görevden alınması lazım 2019 yılı bitiyor daha desteklemeleri açıklayamadılar

İsmail ateş
İsmail ateş - 1 yıl Önce

Tarım bakanlığında bürokrasi düzgün gitmiyor tarım kıredi tefeci olmuş köylünün kanını emiyor hiç

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

ENDERUNDAN YETİŞEN BU BAKAN BİR SÜRE DAHA KALACAK GÖRÜNÜYOR.... HELE ŞU BAKANLIĞIN ELDE KALAN SON BİRKAÇ DEĞERLİ KURUMU DA YOK EDİLSİN, BİR DE SEMERAD MIDIR NEDİR HER NE HALTSA O ŞİRKETİ KURUP ŞU FAKİR HALKIN SON BİRKAÇ KURUŞLUK MALI DA GÖTÜRÜLSÜN TAMAM... SONRA DA TARIM SEKTÖRÜMÜZÜN RUHUNA EL FATİHA!!!


banner151

banner251