Tarım Bakanı Pakdemirli: Burkina Faso ile 7 anlaşma yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Burkina Faso temaslarına devam ediyor. Pakdemirli, Burkina Faso'da, Türkiye ile Burkina Fosa arasında tam 7 anlaşmaya imza atarak, iki ülke arasında tarımdan eğitime, sanayiden, turizme işbirliğine gidildi.

banner255
Tarım Bakanı Pakdemirli: Burkina Faso ile 7 anlaşma yapıldı
banner200

KEK toplantısı kapsamında Bakanımız Bekir Pakdemirli ile Burkina Faso'lu mevkidaşı arasında; Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması, Sağlık ve Tıp Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma ve Turizm İşbirliği Anlaşmaları da imzalandı.

Ayrıca iki bakan huzurunda, DEİK Yatırım Ajansı ile Burkina Faso Ticaret ve Sanayi Odası arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı ve DEİK ile Burkina Faso Yatırım Ajansı arasında da İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal ve 10'u aşkın Türk işadamı ile Burkina Faso Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mahamadi Savadogo ile Burkuna Faso'lu işadamlarının da katıldığı toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, 'İki ülke arasındaki mesafe coğrafi olarak uzak görünse de, dost ülke Burkina Faso ile gönüller birbirine yakındır' diyerek, KEK toplantısı ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yeni bir ivme kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Son üç yılda ortalama %6.1 büyüyen ülke ekonomisi ile Burkina Faso'nun Batı Afrika'da ticaretimizi artırmak için fırsatlar sunduğunu ifade eden Pakdemirli, Pamuk başta olmak üzere tarım sektörünün ve de madenciliğin ülke ekonomisindeki kilit rolüne değindi.

"Bugün Afrika'da altın üretiminde ilk beş ülke arasında yer alan Burkina Faso da ayrıca önemli fosfat, manganez, çinko kaynakları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu sektörlerde artacak yatırımlar şüphesiz ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle siz değerli iş adamlarına bu güzel ülkenin bu önemli potansiyelini değerlendirme çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

Karma Ekonomik Komisyon toplantısı ile birçok alanda ikili ilişkilerin bir kez daha masaya yatırıldığını belirten Pakdemirli, "Türkiye standardizasyon teknik işbirliği ve üretim kalitesi altyapısını oluşturan tüm alanlardaki bilgi birikimini Burkina Faso ile paylaşmaya her zaman hazırdır" diye seslendi.

Burkina Faso ile karşılıklı kazan-kazan ilkesi üzerinden her alanda işbirliğini üst seviyeye taşımayı amaçladıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, "2018 rakamlarına göre ihracatımız 52.7 milyon dolar, ithalatımız ise 8.7 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Gelin siz özel sektör temsilcileri ile biz karar vericiler el ele verip bu rakamları daha yüksek ve dengeli boyuta çekelim" dedi.

Bakan Pakdemirli, Türk işadamlarının yurtdışında yaptığı yatırımlara ve başarılarına vurgu yaptı, Tekstil ve müteahhitlik noktasında da önemli işbirliklerinin sağlanabileceği konusunda hem yöneticilere hem de iş adamlarına seslendi.

KEK toplantısı hediye takdimi, yöresel halk oyunları ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muammer kayacioglu
Muammer kayacioglu - 2 yıl Önce

Şu bakana sorar misiniz? Bizim buzaği primleri ne oldu 2018 yilinin

Alışır
Alışır - 2 yıl Önce

Geçen senenin sertikalı tohum desteği ne oldu

Ben bittim
Ben bittim - 2 yıl Önce

Dün 2020 harman vadeli tohum gubre alıyım dedim tohuma 4.25 gübreye 4.10 dedi.bende guldüm ekmiyom la dedim halla halla.anamı ağlattınız dicem annamda babamda öldü.satıyom tarlamı 135 dönüm ankara haymanada.daha 2018 sertifikalı tohum desteğini alacaz vay babam vay...

Memet dal
Memet dal - 2 yıl Önce

Ancak burkina faso ile anlaşırsın batırdın çiftçiyi burkina fasoyu kalkındır

Mediha esensoy
Mediha esensoy - 2 yıl Önce

Bakanlık Çalışanı teknikerler yıllardır tarım lisans tamamlama konusunun çözülmesini bekliyor bakan bey Burkina Faso ya eğitim için yatırım yapıyor . Önce kendi eğitim problemini çözmen gerekmez mi? Bu teknikerlerin lisans tamamlama alan diyanet personelinden neyi eksik ? Taş olsa dile gelir. Sayın tarımdan haber editörleri sizden de destek istiyoruz. Saygılar.

Botaş
Botaş - 2 yıl Önce

Konuyla ilgisi yok bu Botaş denen tarla düşmanı alınteri düşmanları ve bunlara bilirkişilik müta itlik yapan soytarılar sizler köylünün malını çalan hırsızlarsınız.....birde bu yatan boruları çok yuka yatırıyorsunuz gün olacak bir çiftçi tarlasında havaya uçacak...sizler sütünüzü ve kanınızı en yakın sağlık ıiocağında test ettirin hırsızlar

İstimlak
İstimlak @Botaş - 2 yıl Önce

Tarlaların değeri 30 000 TL satılmış bilirkişileri 4000 den fiyat biçiyor..

turan
turan - 2 yıl Önce

sayın bakanım oradanda et ithal edecekmisiniz karşılığındada ithal ettiğimiz buğdadan ürettiğimiz makarna satarız

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Bu Burkina Faso nerelerde bulamayan varsa soyleyeyim. Dunya atlasini ikiye katlayinca Yalova ya denk geliyor.


banner151

banner251