Sarıbal: Çay tarım kurulu kurulmalı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Kovid-19 salgını nedeniyle çay üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Koronavirüs meselesinden dolayı derhal bir çay tarım kurulu kurulması gerektiğini söyleyen Sarıbal, tedbirin alınmaması halinde ciddi risklerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Sarıbal: Çay tarım kurulu kurulmalı!
banner282

Sarıbal, yeni tip Çayın Karadeniz'in temel ürünü olduğunu, kuru çay olarak 10 milyar liralık bölgeye katkısı bulunduğunu ifade etti. Sarıbal, günlerdir Karadeniz halkının, sivil toplum kuruluşlarının, kooperatiflerin ve derneklerin çayla ilgili tedbirler alınması gerektiğini dile getirdiğini aktardı. Tedbir alınmaması halinde, ciddi riskler ortaya çıkacağını vurgulayan Sarıbal, "Bugünlerde bir gübreleme yapılması gerekiyordu, ne yazık ki yapılamadı. Neden? Koronavirüsün bölgeyi etkilemesi, sokağa çıkma yasakları, karantina nedeniyle bugün gübrelemeler eksik yapıldı. Çapalamaların, yabancı ot temizliğinin yapılması gerekiyordu, bunlar da yapılamadı. Biz böyle bir dönemde çay sezonuna giriyoruz" şeklinde konuştu.  

ULAŞIM SAĞLANMALI, ÇAY BAHÇELERDE KALACAK

Tedbirler kapsamında çay hasadı döneminde mevsimlik işçilerin de bölgeye gelemeyeceğini aktaran Sarıbal, çay taban fiyatının açıklanmamış olmasının ciddi bir sorun olarak olduğunu söyledi. Sarıbal, "Kota, kontenjan ve randevu sistemi geçmiş yıllardaki gibi devam ederse çay hasat biçim ve işleme noktasında ciddi sorunlar yaşanacağı üreticiler tarafından çok açık bir şekilde ifade edilmektedir" ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 22:54
YORUM EKLE
banner151