Sanayi Bakanı Açıkladı: Tohum sertifikasyon merkezi kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tohumculukla ilgili açıklamalarda bulundu. Tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla çalışmaların sürdüğünü dile getiren Varank, Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığının onayıyla Nevşehir'de kurulacağını söyledi.

Sanayi Bakanı Açıkladı: Tohum sertifikasyon merkezi kurulacak
banner282

Türkiye genelinde hasat edilen patates ve limonun önemli kısmının, yılın belirli dönemlerinde muhafaza edildiği 1,5 milyon ton depolama hacmine sahip yer altı depolarının özellikleri hakkında yetkililerden bilgi alan Varank, patates ayıklama ve yükleme aracının da direksiyonuna geçti. Varank, ülke genelindeki tohumların sertifikasyonu, ıslahı ve üretiminin de bu merkezde gerçekleştirilebileceğini dile getirdi. Bölgedeki kayadan oyma doğal depoların Türk tarımı açısından önemini vurgulayan Varank, sektörün daha da gelişebilmesi için çeşitli adımlar atılacağını ifade etti.

Bakan Varank, şunları kaydetti:

"Tohumculuğu önemsiyoruz. İnşallah Türkiye'de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir'de kuracağız. Bu sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz, depoculuk sektörünü de nasıl daha ileriye götürebiliriz buna yönelik çalışacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerimize düşenleri yerine getireceğiz. Burada patates ve narenciye depolamaya yönelik lisanslı depoculuk kurmak için bakan arkadaşlarla girişimlerde bulunacağız. Türkiye'nin buraları bilmesi lazım. Burası bir turizm ve kültür şehri, aynı zamanda tarım ve depoculuk şehri. Buraları gelip görünce insan etkileniyor. Yer altındaki bu doğal depolarda Türkiye'nin tarımına, insanımızın sofrasına yönelik büyük bir yatırım var. Temenni ederim tüm Türkiye burada yapılan çalışmalardan haberdar olur."

"Yerli tohum çalışmalarını destekliyoruz"

Varank, yerli ve milli tohum çalışmalarını bakanlık olarak önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek, patatesin yerli tohumla üretilmesinin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmaların, iç piyasanın talebini karşılayacağını, aynı zamanda başka ülkelere ihraç edileceğini ifade etti.

Yerli tohumun tam anlamıyla kullanılamadığına dikkati çeken Varank, "Özel sektörün tohum yetiştiriciliğine dönük çalışmaları var. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'ndeki teknoparkta Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı kurma projemiz devam ediyor. Bu merkezi kurduktan sonra tohumculuk alanında daha ileri adımlar atmış olacağız. Kendi tohumlarımızla yetiştirdiğimiz patatesi hem halkımız tüketecek hem de büyük bir ihracat potansiyelini yakalayacağız" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dost acı söyler
Dost acı söyler - 2 yıl Önce

Kendini kurtarman büyük başarıydı sn bakan!
Çok meziyetli olabilirsin ama damatla birlikte tarımdan ve bizden uzak olmanızı dilerim.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN @Dost acı söyler - 2 yıl Önce

BENCE BAKAN VARANK HIYAR TURŞUSU SERTİFİKA MERKEZİ KURARSA DAHA İYİ OLUR... BÖYLECE HIYARLARI SERTİFİKALANIR... SERTİFİKASIZ HIYAR GÖRMEKTEN BIKTIK ARTIK...

Ne gunlere kaldik
Ne gunlere kaldik - 2 yıl Önce

"Sanayi Bakanı Açıkladı: Tohum sertifikasyon merkezi kurulacak" eee ben tarim bakanindan da yerli otomobil konusunda bi hamle bekliyorum artik..

Hadi hakkinizda hayirlisi
Hadi hakkinizda hayirlisi - 2 yıl Önce

Tohumcar dun genel.mudurluk istiyordu. Hadi bakalim.tarim.bakanligindan kurtuldunuz. Level.atladiniz. sanayi bakanlığında daha ust perdeden temsil ediliceniz. Gozunuz aydin

Cevat Kelle
Cevat Kelle - 2 yıl Önce

Ağam bizimle eğleniy

banner151