Mazot gübre desteğinden elektrik kesintisi TZOB Bakanı aradı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sulama ve elektrik borçlarını ödeyemeyen üreticilerin desteklerine bloke konulduğunu bildirerek, “Elektrik şirketleri, DSİ- sulama birlikleri, diğer su kullanıcı teşkilatların üreticilerimizin desteklerine koydukları blokeleri kaldırmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Mazot gübre desteğinden elektrik kesintisi TZOB Bakanı aradı!
banner200

DSİ- sulama birlikleri ve diğer su kullanıcı teşkilatlara olan sulama suyu borcu ve elektrik dağıtım şirketlerine olan tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarını vadesinde ödeyemeyen üreticilerin, 2020 yılı Mart ayında hesaplarına yatan gübre ve mazot desteklerine bloke konulduğunu ifade eden Bayraktar, “Dicle Elektrik A.Ş. desteklere konulan blokeleri kaldırmıştır. Kendilerine teşekkür ediyor, diğer şirketlerin de örnek almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİĞE GELEN ZAMLARDAN DOLAYI ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ HALE GELDİ 

Üreticilerin sulama ve elektrik borçlarının, son yıllarda uygulanan zamlar nedeniyle ödenemez duruma geldiğine işaret eden Bayraktar şöyle devam etti: “2017 Aralık ayında 35,6 kuruştan elektrik alan üreticilerimiz yapılan yüzde 126,2'lik artışla birlikte 2019 Aralık ayında 80,60 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kalmıştır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce her yıl yayınlanan ‘Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerine’ göre de 2015 yılından bu yana sulama ücretlerinde yüzde 43,3 ile yüzde 47,1 arasında değişen oranlarda artış olmuştur.

Üreticilerimizin birçoğu bu artışlar karşısında çaresiz kalmış, borçlarını ödeyememiştir. Koronavirüs salgını nedeniyle önünü görmekte, üretimini planlamakta güçlük yaşayan üreticilerimizin bu borçlarını ödemesine imkan bulunmamaktadır.
Üreticilerimizin sulama ve elektrik borçları 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmeli, desteklere konulan blokeler kaldırılmalıdır.”

TARIM BAKANINI ARAYARAK TALEBİMİZİ İLETTİK 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odaları olarak üreticilerin sorunlarının çözümü için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Bayraktar, “Dün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi arayarak talebimizi ilettim. Pakdemirli, bu konuda bir çalışma yaptıklarını söyledi. Kendilerinden en kısa zamanda üreticilerimizi memnun edecek bir haber bekliyoruz” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 22:25
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

devlet çiftçiye 135 milyarla borçludur üdesin çiftçi devletten zengin deyildır...

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

şemsibey seni biz çiftçeler adına orda o koltuğa oturtuk derdimize çare olasın diye yükümüzü hafiflatacağına yük olma lütfen herşeyimizi bloke ediyorlar bu Allahtan reva deyil..

Başkan Şemsi Reyisi de ara damadı da ara
Başkan Şemsi Reyisi de ara damadı da ara - 2 yıl Önce

Bayraktar başkan, tarım bakanından iş çıkmaz boşver oni. Reyisi ara, damadı ara, bak o zaman nasıl hallolur..

Mehmet Şakir ÖZTüRK
Mehmet Şakir ÖZTüRK - 2 yıl Önce

Desteklemelerden Zİraat Bankası komisyon olarak haksız kesinti yapmaktadır. Bunun iptal edilmesi gerekir.

İbrahim bayram
İbrahim bayram - 2 yıl Önce

Sulama koopratiflerine mahsuplulaşmalı güneş panelleri teşvik edilirse hem kooperatifler kalkınır hemde çiftçilerin bu tür sorunları ortadan kalkan.

Mehmet ceyhan
Mehmet ceyhan - 2 yıl Önce

Kardeşim bizler sulama ve ev hanelerinin borcunun bor kuruşünu koymadan günü gününe ödüyoruz siz değerli çiftcilerimiz niçin ödemediniz sizi tenzih ederim biz 20 yıldanberi doğuda sulama parasıni ödemediklerini buradan duyuluyordu hem doğunun mert insanlarına bu yakışmiyor hemde gul hakkı geçiyor ben vatandaş olarak ödüyorsam lütfen kusura bakmayin sizde ödeyin benimde 6/7 kuyum hiç birininde borcu yotur yaşımı sorarsan 70 daygılar

SİNAN TEKİN
SİNAN TEKİN - 2 yıl Önce

Kuru tarım yapıyorum komşumun Abonesı var ben mercimek nohut ekip biçiyorum benim desteklememı borçlu olan komşunun borcuna mahsup ediyorlar. Mağdur oluyorum.

Mehmet Aral
Mehmet Aral - 2 yıl Önce

İzmir bergamada ve çevre ilcelerde mazot gübre destekleri ödenmedi bekliyoruz


banner151

banner251