Mahalle olan köyler nasıl kırsal mahalle olacak? Belediye Başkanından önemli açıklama!

Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, merkez ilçe dışında kalan mahalle muhtarlıklarının kırsal mahalle statüsüne kazandırılması için düğmeye bastı. Belediye meclisinde gündeme getirilecek olan düzenleme ile yöre halkının avantaj sağlaması bekleniyor.

Mahalle olan köyler nasıl kırsal mahalle olacak? Belediye Başkanından önemli açıklama!
banner200

Aydın Efeler Belediyesi, Büyükşehir Yasası ile mahalle olan köy ve beldelerin tekrar kırsal mahalle statüsüne geçmesi için harekete geçti. Nevzat Biçer Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantı ile muhtarlar ile bir araya gelen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, düzenleme ile ilgili muhtarları bilgilendirdi. Belediye meclisinde gündeme getirilecek olan düzenlemenin avantaj sağlayacağını ifade eden Başkan Atay; "Bunu fırsat olarak görmeliyiz. Bu düzenleme ile birlikte bazı giderlerin indirimi yapılacak" dedi.

KIRSAL MAHALLE İÇİN BAŞVURU ŞART 

Düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Atay, toplantıda muhtarlara seslenerek; "Her ne kadar 5216 sayılı yasayla mahalleye dönüşmüş olsanız da yerleşim yerinin merkeze olan uzaklığı, belediye hizmetlerinden tam rasyonel hizmet alamayışınız nedeniyle bu yasa çerçevesinde kırsal mahalle olarak kabul edilmenizi uygun görebiliyor. Bununla ilgili olarak da sizlerin müracaatı gerekiyor. 1 Mart'ta yapacağımız Meclis toplantısında bu maddeyi gündeme alacağız.

İLÇE BELEDİYESİ KARAR ÇIKARTACAK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ONAYLAYACAK

Sizlerin kırsal mahalle özelliği taşıdığınıza dair Efeler Belediye Meclisi'nden karar çıkaracağız. Onu da Büyükşehir Belediyesi'ne göndereceğiz. Onlar da 90 gün içinde meclis kararıyla onaylayacaklar. Tabii bundan merkez ilçedeki 22 mahallemiz yararlanamıyor. Diğer mahallelerimiz yararlanacak.

KIRSAL MAHALLEDE İNDİRİMLER SÖZ KONUSU OLACAK

O mahallelerin bazı giderleriyle ilgili indirim söz konusu olacak. O indirimden de doğal olarak halkımız yararlanacak. Avantajınıza olan bir şey. Kırsal mahalle özelliğinden dolayı halkın giderlerinde azalma söz konusu olacaktır. Bu bir fırsattır. Bundan yararlanmanız iyi olur" dedi.

KIRSAL MAHALLE STATÜSÜYLE İLGİLİ HAZIRLANAN DİLEKÇELERİ TESLİM ETTİ 

Başkan Atay toplantının ardından muhtarlara, mahallelerinin krokisinin bulunduğu haritayı hediye etti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının sonunda muhtarlar, kırsal mahalle statüsüyle ilgili hazırlanan dilekçeleri teslim etti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 20:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
inşaat partisi köy bırakmadı
inşaat partisi köy bırakmadı - 9 ay Önce

denizli ovası arsa yapılıyor otoban yapılıyor hızlı tren yolu çevre yolu yapılıyor..denizli burda inanmayan gelir görür..özellikle at gözlüklü sabah a haber muhabirleri yalakalar bu ova sulak birinci sınıf topraklardan oluşuyor...siz bu milleti sudandaki tarımlamı doyuracaksınız..işte gıda çıkıyor kimse bundan sonra yiyeceğe kolay ulaşamaz ...bolluk bitti artık çok geç tarlalar bitirildi ..5 li mütaitleri doyurmak ugruna kıtlık geldi..yalaka gazeteler topraksızı tarımlamı doyuracaksınız bu milleti...sanayiyi topraksız tarımlamı pamuğu bugdayı mısırı meyveyi topraksız tarımlamı doyuracaklar...akp sen ve reisin belediye kafalı sadece inşaat partisisiniz.

banner151

banner251