Genç çiftçideki yolsuzlukta Bakanlık ayağına dokunulacak mı?

Genç çiftçi projesinde ortaya çıkan büyük yolsuzlukta Ardahan Jandarma Komutanlığının yaptığı operasyonla firma ayağı çökertilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı ayağına dokunulacak mı? Şimdi gözler yolsuzlukta Bakanlık ayağındaki uzantılarına çevrilmiş durumda.

Genç çiftçideki yolsuzlukta Bakanlık ayağına dokunulacak mı?
banner200
Genç çiftçi projesinde ortaya çıkan büyük yolsuzlukta Ardahan Jandarma Komutanlığının yaptığı operasyonla firma ayağı çökertilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı ayağına dokunulacak mı? Ardahan Jandarma Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ekiplerinin 6 ilde yaptığı operasyonla; 'Genç Çiftçi Projesini suistimal ederek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyeti kapsamında rüşvet almak vermek, resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık" suçlaması ile 28 kişi gözaltına alınırken, mahkeme dünkü duruşmada 17 kişi hakkında tutuklama kararı verdi. Şimdi gözler yolsuzlukta Bakanlık ayağına çevrilmiş durumda.

Milli Gazete yazarlarından Sadettin İnan bugünkü yazısında, 'Yolsuzlukta Bakanlık ayağına dokunulabilecek mi?' diye sordu.

TİGEM'İN ESKİ YÖNETİCİLERİNDEN HESABI SORULACAK MI?

Genç çiftçi projesinin hayvan teminine yönelik yapılan ihalenin iptal edilerek, operasyona konu olan firmaya doğrudan hayvan alım işini veren TİGEM'in eski yöneticilerinden tutun da Tarım ve Orman Bakanlığı'nda bu işlerin koordinasyonu yapanlara kadar işin içinde olan herkese dokunulması gerektiğini kaydeden İnan, şunları kaydetti: “Daha da önemlisi Jandarmanın yaptığı operasyonla, genç çiftçideki büyük yolsuzlukta firma ayağı çökertildi. Ama bunun bir de Bakanlık ayağı var! Asıl önemlisi de burası. Pekâlâ, Bakanlık ayağına dokunulabilecek mi? İhaleyi iptal edipte doğrudan bu firmaya işi verenlerden tutunda Bakanlıktaki bu işlerin koordinasyonunu yapanlara kadar, işin içinde olanlara dokunulmazsa burada 'devletin' ve 'çiftçinin' aleyhine yürüyen sistemde bir değişiklik olmayacaktır.”

BAKAN İYİ NİYETLİ ANCAK MÜFETTİŞLER 6 AYDIR NEYİ ARAŞTIRIYOR?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin genç çiftçi projesindeki yolsuzluğun ortaya çıkarılması konusunda iyi niyetli olduğuna dikkat çeken İnan, ancak Bakanlık müfettişlerine yönelik kaygılarının bulunduğunun altını çizdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın şaibe ve yolsuzluk iddialarının araştırılması için geçtiğimiz Ağustos ayında TİGEM'e müfettiş görevlendirdiğini hatırlatan İnan, ancak müfettişlerin 6 aydır incelemelerini sonuçlandırmamasını eleştirdi.

İnan, şunları kaydetti: “Tarım ve Orman Bakanlığı haberlerimiz üzerine Ağustos ayında buradaki 'şaibe' ve 'yolsuzluk' iddialarının araştırılması için TİGEM'e müfettiş görevlendirmişti. Her şey ortada olmasına rağmen müfettişler 6 aydır incelemelerini bir türlü tamamlayamadılar! Hâlbuki buradaki 'vurgun', 'rüşvet' ve 'yolsuzluğun' ortaya çıkarılması için sadece yapılan ihale 'neden iptal edilmiş' ve bir de illerde dağıtılan hayvanlara 'o değilden' gidip bakmaları yeterliydi! Bakanlığın değerli müfettişleri (!) kendilerine ayrılan odalarda evrakların içinde kaybolduklarından olsa gerek bunlar akıllarına gelmedi herhalde!”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tarım Bakanlığında F tipi örgüt üyelerine ne kadar dokunulduysa bu yolsuzluk çetesinede o kadar dokunulur.

ADANA
ADANA - 3 yıl Önce

Yolsuzluk var.

Yolsuzluk Dediginiz
Yolsuzluk Dediginiz - 3 yıl Önce

Aslında bu Ülkede baştan aşağı yolsuzluklar oluyor.Bu ise bulasmayanlarda kışa zamanda tasfiye ediliyor.Mufettis işi ise ayrı bir boyut..Müfettişler işin kolayına kaçıyor.. Olan bir olayı bilirkişilere ihale ediyor.Karsi taraf bu kez bilirkişileri ayarlıyor.Mufettislerde buna gore işlem yapıyor ve olay kapanıyor.. Birileri üstlerindeki saibeleri o gün kim güçlüyse bir secim sezonunda o partiden aday adayı oluyor o üstündeki kirliliği bir anda dezenfekte ediyor.Hatta bir bakıyordum önemli ir göreve terfi etmiş.Artik işin kolayını yakalamış.. Isın şifresini yakalamış hem kendine ve hem de agababalarina yoğun hizmetler sunar..Geriye doğru kararların çıkmasını sağlar.. Onunda mükafatını alır.Bence bir temiz eller operasyonuna ihtiyaç vardır.

bakan yrd
bakan yrd - 3 yıl Önce

kapında kapıcılık yapacak kapasıtede olmayanlar bile son donem bakan yardımcısı atandı sayın cumhurbaskanımız nasıl onayladı bunları anlamış degılız

Müdür Rotasyonu
Müdür Rotasyonu - 3 yıl Önce

Vahap kardeş bizim bakanlıkta cemmate bulaşmış bir yane bile müdür yoktur! Bunlara yardım ve yataklık eden sendikada yoktur! Birbirini aklayan aklayana. Velhasıl altta kalanın canı çıksın.

...
... - 3 yıl Önce

Tarım bakanlığında proje para başında bulunan ve görülmez zincirle birbirine bağlı ve görülmez bir elin yıllardır koruduğu organize ettiği zinciri kırın.

Gerçekler
Gerçekler - 3 yıl Önce

Van tarım İl müdürlüğü hayvan sağlığından sorumlu il müdür yardımcısı, şube müdürü ve personellerinin yaptıkları işlemler sağlam objektif ve en önemlisi dürüst tarafsız bir müfettiş tarafından arastirildiginda yapılan yolsuzluklar ortaya çıkacaktır. Devletin vermiş olduğu buzağı destekleri araştırılmalıdır.Aynı bu olaydaki gibi hayvanı olmayan insanlara sistem üzerinde hayvan yazılarak buzağı desteklemesinden milyonlarca lira devlet zarara ugratilmistir. Destek alanların ağırları incelendiğinde buzağı olmadığı ortaya çıkacaktır. Sayın yetkililer bu yolsuzluklara ve devletin bu denli zarara ugratilmasina artık bir dur diyin. Ayrıca bu işleri yapan birlik elemanları ve veterinerlerin yaptıkları işlemler neden denetlenmedi

Ne farkeder
Ne farkeder - 3 yıl Önce

fetö listeleri dümenaltı edildi..listeler araştırılsın...erdem adıyla yorum yapan arkadaşın söyledikleri çok doğru..


banner151

banner251