Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üreticinin yanındayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Daima üreticinin yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Son 17 yılda çiftçilerimize 134,5 milyar lira destek ödemesi yaptık. Sadece mazot desteği olarak çiftçilerimize geçtiğimiz yıl 2,4 milyar lira ödedik. Hayvancılığı da öncelikli sektör olarak ele aldık. Son 17 yılda hayvancılığa yaklaşık 33 milyar lira destek verdik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üreticinin yanındayız
banner200

Kızılcahamam düzenlenen AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecekte gıdayı kontrol edenin dünyayı da kontrol edeceği gerçeğinin her geçen gün netleştiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Dünyada mevcut 13 milyar hektar toprak alanının sadece 5 milyar hektarı tarım toprağıdır. Bunun da sadece 1,5 milyar hektarlık alanında tarım yapılmaktadır. Ülkemizde ise 24 milyon hektarda tarım yapılıyor ve 14,6 milyon hektar mera olarak kullanılıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı, ülkemiz nüfusunun ise 100 milyonu geçeceği öngörülüyor. Şehirleşmenin artması, küresel ısınma, toprağın yanlış kullanımı, çölleşme, erozyon gibi gelişmeler tarıma elverişli arazileri tehdit ediyor. Bunun için üretim potansiyeli yüksek 65 ilimizde 7 milyon hektara karşılık gelen 265 ovayı tarımsal sit alanı olarak ilan ederek koruma altına aldık."

"TARIMSAL GELİRİMİZİ 37 MİLYAR LİRADAN 217 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK"

Türkiye'nin 2005'ten beri tarımsal hasılada dünya ve Avrupa'da lider ülke konumunda olduğunun altını çizen Erdoğan, "Tarımsal gelirimizi 37 milyar liradan 217 milyar liraya çıkardık. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızı 4 milyar dolardan 17,7 milyar dolara yükselttik. Bugün Türkiye, 195 ülkeye, bin 690 çeşit tarımsal ürün ihraç ediyor." dedi.

Erdoğan, tarım destek ödemelerini 1,8 milyar liradan bu yıl itibarıyla 17 milyar liraya ulaştırdıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ana muhalefetin başındaki zat, 'çiftçiyi ihmal ettiğimiz, çiftçiye en ufak bir destek vermediğimiz' yalanını ikide bir tekrarlıyor. Onun kulağı vardır ama duymaz. Son 17 yılda çiftçilerimize 134,5 milyar lira destek ödemesi yaptık. Sadece mazot desteği olarak çiftçilerimize geçtiğimiz yıl 2,4 milyar lira ödedik. Hayvancılığı da öncelikli sektör olarak ele aldık. Son 17 yılda hayvancılığa yaklaşık 33 milyar lira destek verdik. Ne diyor? 'Çiftçilerimize en ufak bir destek yok' diyor. Bunların hepsi resmi rakamlar. Senin söylediğin gibi şuradan buradan uydurma rakamlar değil."

Erdoğan, büyükbaş hayvan sayısını 9,9 milyondan 18,2 milyona, küçükbaş hayvan sayısını da 32 milyondan 49,8 milyona ulaştırdıklarını söyledi.

Kırmızı et üretiminin 421 bin tondan 1,1 milyon tona, beyaz et üretiminin 696 bin tondan 2,2 milyon tona yükseltildiğini aktaran Erdoğan, süt üretiminin ise 8,4 milyon tondan 22,1 milyon tona çıkartıldığını bildirdi.

Erdoğan, "Ben resmi rakamları veriyorum ama ana muhalefet bunların neresinde anlamak mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

"ÜRETİCİNİN YANINDA OLDUK, OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ"

Süt Konseyi'nin sütün referans litre fiyatını 2,3 liraya çıkardığını hatırlatan Erdoğan, daima üreticinin yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, 2019'da fındık, hububat ve bakliyat olmak üzere 13 üründe hasattan önce fiyatların açıklandığını, verimli bir alım kampanyasının yürütüldüğünü belirtti. Toprak Mahsulleri Ofisi kanalıyla üreticilerden 4 milyar liralık ürün alınarak piyasa fiyatlarının üretici aleyhine düşmesine engel olunduğunu vurgulayan Erdoğan, toprakların bereketinin artırılması amacıyla yürütülen sulama altyapı faaliyetleri için 206 milyar lira yatırım yapıldığını, 7 bin 927 tesisin hizmete açıldığını anlattı.

"ORMAN VARLIĞINI ARTIRAN NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ"

Taşkın koruma amacıyla da 4 bin 856 tesisin tamamlandığını, yaklaşık 305 bin hektar arazinin, 4 bin 774 yerleşim yerinin emniyete alındığını ifade eden Erdoğan, denizlere, göllere, barajlara erozyonla taşınan toprak miktarının düşürülmesine yönelik çalışmalara da değindi.

Türkiye'nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu kaydeden Erdoğan, yaklaşık 21 milyon hektar olan orman alanının 22,7 milyon hektara çıkartıldığını, kurulan erken uyarı sistemiyle yangınlara hızla müdahale edildiğini, yanan alan miktarını geçmiş yıllar ortalamasının dörtte birine indirildiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilde 11 milyon fidan dikiminin de planlandığını bildirdi.

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

ATALARIMIZ NE DEMİŞ “HATİCEYE DEĞİL NETİCEYE BAK”... ŞİMDİ NETİCEYİ GÖRELİM;
NETİCE 1- ET FİYATINI DÜŞÜRMEK İÇİN ET İTHAL ETTİLER, AMMA BU ETLER ET SÜT KURUMUNUN DEPOLARINDA ÇÜRÜYOR...
NETİCE 2- MERKEZ BANKASINA FAİZİ DÜŞÜRÜN TALİMATI VERDİLER, FAİZ DÜŞTÜ.. AMA TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ DENEN MELANET KURUMUN FAİZLERİ NEDENSE DÜŞMEDİ ARTTI, ÇİFTÇİNİN BELİNİ KIRDILAR ÇİFTÇİ FELÇ OLDU, AL SANA NETİCE...
NETİCE 3- ÇİFTÇİYE ACAYİP DESTEK VERİYORUZ DEDİLER.. ADAMLAR DAHA HAKLARI DESTEKLEMELERİ ALAMADIKLARI GİBİ 2019 YILI DESTEKLEME KARARI HENÜZ YAYINLANMADI.. ÇİFTÇİNİN PERİŞANLIĞINI ŞEYLERİNE TAKMIYORLAR...
NETİCE 4- BİTKİSEL ÜRETİMDE GİTTİKÇE DİBE VURDUK... BUĞDAY DAHİL PEK ÇOK TARIM ÜRÜNÜ İTHAL ETMEKTEN HÜKÜMET ZERRE KADAR UTANMIYOR...
SONUÇ OLARAK DİĞER SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ TARIMDA DA NETİCE MAFİŞŞ..
ÇÖZÜM; YA BÜTÜN BAKANLIKLARI DAMAT PAŞA HAZRETLERİNE BAĞLAYIN, TEK BAKAN HEPSİNİ HALLETSİN.. YADA DAMAT PAŞADAN KLONLAYIN HERYERE KOYUN...

turan
turan - 2 yıl Önce

tayyip emmi hayvancılığa 33 milyar lira destek verdik diyorsunuz ama etrafınızı saran kan emiciler bu parayı brezilya uruguay sırbistan macaristan hayvancısıyla paylaştılar bu gün gelinen sonuç içler acısı haberiniz yok

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Yazılan rakamları bilmem ben çiftçiyim her geçen gün eridiğimizi biliyor ve yaşıyoruz

Hakkı Söyle
Hakkı Söyle - 2 yıl Önce

Hiç kimseyi de işinden etmediler. Hiç kimsenin torpille hakkına girmediler. Deprem içinde toplanma yerlerini avm vb. yapmadılar. İsraf, akraba kayırmacılığı da yapmadılar. Havuz medyası da yapmadılar. Enflasyonun 5 katından fazla da zamlar yapmadılar. Bizim insanımız hikaye sever, durmak yok uykuya devam.

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Çiftçi çok zor durumda enflasyon yüzde 9.26 çiftçinin girdileri yüzde 70 artmış durumda ama sattığımız ürünlerde gerçekten enflasyon sıfır çünki 4.yıldır aynı fiyata mısır satıyoruz aynı fiyata dana kestiriyoruz daha bir çok kalem var aynı biz destek istemiyoruz malımızın değerine satılmasını istiyoruz Geçen yılki sertifikalı tohumların askısı bile asılmadı yeni buğdaylar ekiliyor böyle destekleme olmaz

Tarıma zarar veren iki parti
Tarıma zarar veren iki parti - 2 yıl Önce

Bugüne kadar Tarıma zarar veren ANAP ve Aktepe dir...hatta akepe tarım arazilerini imara açarak yok ederek anap tanda öndedir....son dört yıllarında daha çok arazi yok olacak....birde TÜİK diye sahte enflasyon kuruluşları var maaşlarını halkın ödediği ama halkı sahte raporlarla enflasyonla kandıran TÜİK.....elektrik doğalgaz zamlarına bakın gerçek enflasyonu görün.....yok oluyoruz kimse bunu görmüyor mu..

Sule
Sule - 2 yıl Önce

Sayin cumhurbaskanim tutun ve alkol kurumunda donen dolaplari bir arastirsaniz iyi olur

10 yıl
10 yıl - 2 yıl Önce

Evet devamlı yanımızdasınız...10 yıldır Mısır a hep 3 kuruş destek verdiniz..hatta öderkende kesinti yaptınız 2.88 krş elimize geçti... Artan destekler i biz hiç göremedik....sizi yanımızda değil hep ensemizde görüyoruz...sayın Recep Tayyip erdogan....ABD ye kafa tutup durmayın bizi yine sefalete dolara ezdirmeyin....


banner151

banner251