Birlik Başkanından süt uyarısı! Süt fiyatları acilen revize edilmeli

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt üretimindeki düşüşe dikkat çekerek, "süt üretimindeki azalma daha tehlikeli boyutlara gelmeden süt fiyatlarının biran önce revize edilmesi gerekiyor" dedi.  

Birlik Başkanından süt uyarısı! Süt fiyatları acilen revize edilmeli
banner200
banner217

TÜİK’in süt ve süt ürünleri üretimine yönelik açıklanan rakamlara dikkat çeken Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, toplanan inek sütü miktarının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.5 oranında azaldığını söyledi.

Süt üretimindeki bu azalmanın dişi hayvan kesiminin arttığını gösterdiğini ifade eden Keskin, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlar üreticinin süt üretiminde zorlandığını gösteriyor” dedi. 

Süt üretimindeki azalmanın daha tehlikeli boyutlara gelmemesi için acilen Ulusal Süt Konseyi’nin toplanarak süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini kaydeden Keskin, Gıda Komitesi’nin de kararlarında süt yem paritesini dikkate alması gerektiğini belirtti. 

GIDA KOMİTESİ SÜT YEM PARİTESİNE GÖRE KARAR VERMELİ 

Gıda Komitesinin sadece konuyu enflasyon açısından değerlendirmemesi gerektiğini dile getiren Keskin, üreticinin girdi maliyetleri hesap edilerek süt yem paritesi dikkate alınarak karar verilmesini istedi. 

Süt fiyatlarının revize edilmemesi durumunda çiğ süt prim desteklerinin 25 kuruş olarak devam etmesinin önemine işaret eden Keskin, “Mayıs ve Haziran ayı çiğ süt prim destekleri ile 2018 buzağı desteğinin de acilen ödenerek, zor durumda olan üreticimiz biraz olsun rahatlatılmalı” dedi. 

ÜRETİCİNİN SERZENİŞİNE KULAK VERİLMELİ 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bugüne kadar süt üreticisinden desteğini esirgemediğini belirten Keskin, “Sayın Bakanımızın üreticinin bu serzenişine kulak vereceğini umut ediyoruz” diye konuştu.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerem çabuk
Kerem çabuk - 1 yıl Önce

Bu gibi tarım bakanlari insanlari yaptığı işten soğutur işine gelmedimi elindeki imkanları çiftçiyi ezmek için kullanırlar

Çetin arın
Çetin arın - 1 yıl Önce

Sayın genel başkanım sizinde bahsettiğiniz ğibi biz süt üreticileri çok zordayız bıcak kemiğe dayandı bunları gördüğü halde biz üreticilerin sıkıntıları ğörmezden ğelen sayın hükümet çok yakında.süt mamullerini ecnebi devletlerinden ithal eder duruma gelecek

Fedai görür
Fedai görür - 1 yıl Önce

O kadar çok sevdiğim işten soğuttunuz bravo bakan bey
Her yıl düzelir umuduyla devam ediyorum lakin umutlarım tükendi

abdülkadir karaca
abdülkadir karaca - 1 yıl Önce

kaba yem ve süt yemini karsilamiyor sütün fiyatı 50 ineğin var satlik tutuyorum alanda yok batırdı beni

Sütçü
Sütçü - 1 yıl Önce

Başkan’ın süt üretimi günlük nekadar bilen varmı.

A fetih Erden birlik üyesi
A fetih Erden birlik üyesi - 1 yıl Önce

Başkanım tarkyada vatandaş hayvanlarını satmak için yarışıyır oldu kendi ürettiği miz yemlede kurtarmaz oldu buna bir çare yoksa ist bulun arka bahçesi olan tarkya ne et nede süt ürete biliriz et bizden 32 tl.süt 1.80.tl sanayi de kıyma 50tl peynir 35 tl üret bakayım nasıl üreteceksin.

Derviş Şanlıer
Derviş Şanlıer - 1 yıl Önce

Ben kuzey Kıbrıs tan yazıyorum bizde süt fiyatları sizden az daha iyi fakat girdi maliyetleri ve işçilik çok yüksek üretim her geçen gün zorlaşıyor süt üretimi geçen yıla göre yüzde oniki azaldı. Türkiye de ve Kıbrıs ta uygulanan poletikalar aşağı yukarı ayni Allah yardımcımız olsun

Mehmet korkmaz
Mehmet korkmaz - 1 yıl Önce

Tevfik keskin beyin uyarıları dikkate alınmalı ve acil önlem alınmalı kendisine buradan tespitinden dolayı teşekkür ediyorum.


banner151

banner251