Aydın’da tarım arazileri sular altında kaldı

Aydın'da etkili olan sağanak yağış sonrası 100 bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Her yağış sonrası fiyatları artan sebze ve meyve fiyatlarına, bu yağışlardan sonra yeni bir zam gelmesi bekleniyor.

Aydın’da tarım arazileri sular altında kaldı
banner200

Bölgedeki bazı karayollarını ulaşıma kapayan ve Koçarlı'nın 3 bin kişilik nüfusuyla en büyük yerleşim yerlerinden birisi olan Yeniköy beldesinin yarısını yutan taşkın suları, Koçarlı ve Söke ovalarında yaklaşık 100 bin dönüm araziyi göle çevirdi. Çine Adnan Menderes Barajı'nın devreye girmesi ve Büyük Menderes Nehri'nin aşağı Büyük Menderes Havzası'nda yapılan nehir yatağı ıslah çalışmaları nedeniyle 3 yıldır taşkın yaşamadığı için ovadan 2 ürün almaya başlayan üretici, bu yıl ciddi boyutlara ulaşan taşkın zararı nedeniyle sıkıntılı günler yaşamaya başladı.

ÜRETİCİLER SUYLA BOĞUŞUYOR

Buğday, arpa ve yonca başta olmak üzere 100 bin dönüm araziye etkilen ürünler, suyla dolan arazilerde çürümeye başladı. En erken 1 ay, bazı çukur olan bölgelerde ise Haziran ayına kadar tarımsal faaliyetlerin yapılamayacağını savunan üreticiler, şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251