Gıdanın ne kadarı yerli?

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, bugünkü köşesinde Türkiye'de gıda şirketlerinin yerli ve yabancı oranları ile ilgili çarpıcı rakamlara yer verdi. 'Bu Gerçekleri de Bilin' diyen Öksüz, bebek mamasının yüzde 90'ı, bira pazarının yarıya yakını, ayçiçeği yağı pazarının yüzde 80'i, hazır kahve ve şekerleme sektörünün yabancıların kontrolünde olduğunu vurguladı.

Gıdanın ne kadarı yerli?
banner282

Adnan Öksüz'ün köşesinden paylaştığı çarpıcı rakamlar şöyle:

BU GERÇEKLERİ DE BİLİN!..

“-Bebek mamasının yüzde 90'ı yabancıların… GroupDanone ve Ülker HeroBaby, bu piyasanın en büyükleri…

-Bira pazarının yarıya yakını yabancıların. 2 milyar dolarlık hacmi olan bu pazarı, Efes Pilsen, bir İsrail firması ile paylaşıyor.

-Sıvı yağlarda Suudi Arabistan'ın SavolaGroup adlı firması başı çekiyor. Ayçiçek Yağı pazarının %40'ına bu Suudi firması egemen. Yağ Sanayii'nde kurulu kapasitenin %65'i, pazarın da %80'i yabancıların elinde.

-Hazır kahvede belirleyici ve egemen olan Nestkafe. Pazarın 2/3'ü ondan soruluyor.

-Şekerleme sektörünün devlerinden biri olan Kent Gıda ise Schwepps'e satıldı.

-Türkiye'nin fındık devi Oltan Gıda, , Nutella ve Kinder'in üreticisi İtalyan çikolata devi Ferrero Grubu'na satıldı. 2002 yılından bu yana fındıkta ihracat şampiyonu olan, son 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmasında 55. sırada yer alan Oltan Gıda'nın Türkiye'nin en büyük fındık alıcısı olan Ferrero'ya satılması dünya fındık ve çikolata piyasasında dengeleri değiştirdi.

-Gıda perakendeciliğinin dört büyük tekeli de yabancı. Carefoursa, Migros, Metro ve Tesco; Fransız, Alman ve İngiliz kökenli firmaların elindedir…

-Uluslararası firmalar Mintax, Tursil, Persil, Alo, Hacı Şâkir ve Omo'yu satın alarak deterjan piyasasını el geçirdiler.

-Süt Ürünleri piyasasını 6 büyük şirket denetliyor. Pınar, Ülker, Danone ilk üçteler, onları SEK, Yörsan ve Dimes izliyor.

-Makarna piyasasının %70'i üç büyük şirketin eline geçmiş, bunlar Ankara Makarnası, Piyale, Pastavilla.

Perakende piyasası… Bakkal sayısı hızla düşüyor... “Üretme sat" politikası ve teşvikleri sonunda, şehirler ve şehir varoşları artık fabrika yerine AVM (alışveriş merkezi) işgalinde.

Sat, ne satarsan sat, kimin malını satarsan sat…

Bu AVM'lerde çalışanların çoğu Üniversite bitirip iş bulamayan gençler. Çoğunun sosyal güvencesi yok.

Bu son on yılda, Türkiye'nin kalkınmasında sürükleyici sektör olan ve milli sanayimiz diye övündüğümüz imalat sanayi de maalesef yabancı kontrolüne girdi.

Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumu (TÜİK)'in bu konudaki açıklaması aynen şöyle:

“Yabancı kontrolündeki üretimin yaklaşık %60'ının yoğunlaştığı imalat sanayinde;

* Tütün ürünleri sanayinin 2007 yılında yüzde 69,0'ı;

* Otomotiv sanayinin 2007 yılında %50,3'ü;

* Elektronik sanayinin 2007 yılında %48,5'i yabancı kontrolündedir."

YORUM EKLE
banner151