Diyet yemek servisi trend oldu, yüzde 30 büyüyor!

Sağlıklı ve bilinçli beslenme Türkiye'de trend haline geldi. Sağlıklı ya da kilo verme amaçlı diyet gıda servisi pazarı Türkiye'de son 5 yıldır, her yıl yüzde 30 büyüyor.

banner255
Diyet yemek servisi trend oldu, yüzde 30 büyüyor!
banner200

Tüm dünya ile birlikte sağlıklı ve bilinçli beslenme Türkiye'de de trend haline geldi. Sağlıklı ya da kilo verme amaçlı yaptıkları diyetlere uygun yemek bulamayan veya yapmaya zamanları olmayan kişilerin sorununu ortadan kaldıran yeni pazar ise adrese teslim diyet yemek servisi şirketleri... Türkiye'de spordan diyet ürünlerine toplam harcama, 2014 yılı itibarı ile 6 milyar doları aştı. Toplam pazarda diyet yiyecek içecek sektörünün payı yaklaşık yüzde 67 ve 4 milyar doların üzerinde. Türkiye'de 2014 yılında 5,5 milyon dolara ulaşan 'adrese teslim sağlıklı ya da kilo verme amaçlı diyet gıda servisi' segmentinin diyet pazarındaki payı ise Türkiye'de yüzde 0,09. Adrese teslim sağlıklı ya da kilo verme amaçlı diyet gıda servisi pazarı Avrupa'da yüzde 4 büyürken, Türkiye'de son 5 yıldır, her yıl yüzde 30 büyüyor. Sektör temsilcileri, önemli olanın bu artışa iyi cevap verip, büyüme hızını artırabilmek olduğunu belirtiyor.

Her gün 5 bin yemek üretiyor

Sektörün ilk oyuncusu Raff inera, kişisel ihtiyaçtan doğmuş. Şirketin kurucusu Didem Altınbaşak Tulgan, hamileliği sürecince yurtdışında kullandığı servisin benzerini Türkiye'de bulamayınca 2007 yılında kolları sıvadı. Tulgan, 2014'te her gün ortalama 5 bin yemek üretimi yaptıklarını ve cirolarını yüzde 200 artırdıklarını kaydetti. Şu anda 20 binin üzerinde kayıtlı müşterisi bulunduğunu kaydeden Tulgan, sadece İstanbul'da hizmet verdiklerini ama bu yıl Türkiye'nin farklı sehirlerinde de hizmet vermeyi planladıklarını kaydetti. Tulgan, şunları anlattı: “2015 senesinde yeni girişimlerimiz ile en az yüzde 200'lük bir artış hedefimiz var. 2015 sonu itibariyle ciromuzu 12.3 milyon TL'ye çıkarmayı hedefl iyoruz. 2014 senesinde günde ortalama 5 bin ve yılda toplam 1 milyon 825 bin adet olan yemek üretimini yüzde 50 artırmayı hedefl iyoruz.”

Sağlık için mucize şart değil

Mucizevi yöntemlere başvurmadan sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu insanlara göstermek için bu alana giren bir başka girişimci Joy Israel ise 2009'da MFB şirketini kurdu. Ayda 5 bin ile 6 bin arasında paket üretip teslim eden şirket, sağlıklı yemekler göndermenin yanı sıra kilo takibi de yapıyor. 6 bin 500 üyelerinin olduğunu söyleyen Israel, sadece İstanbul ve Bakü'de hizmet verdiklerini anlatıyor. Bu yıl hayata geçirdikleri yeni sistemle laktoksuz, glutensiz, az yağlı ürünlerle sağlıklı beslenmek isteyen kişilere ulaşmayı hedefl ediklerini kaydeden Israel, her yıl yüzde 25'lik büyüme hedefiyle yola devam ettiklerini belirtti.

İstanbul ve Londra'da

Ersin Pamuksüzer'in kurusucu olduğu SafBox'ta ise 3 farklı menü bulunuyor. Üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşan başlangıç menüsü dışında anti ageing ve sporcu menüsü de var. İstanbul'da ve Londra'da hizmet veren şirketin 20 bin müşterisi var. 2015'te Saf Express ürün gamını genişletmek istediklerini ifade eden Pamuksüzer, “Dünyada pişmemiş yemekler ve vegan alanlarında öncü olan markaların ürün portföyleri paralelinde, 'atıştırmalık' ve fonksiyonel 'juice' ürünlerini piyasaya sunmayı hedefl iyoruz” dedi.

Diyet yemek servisi veren 8 şirket:

● Cheft Pack
● Diyetta
● Diyet Yemeği
● MFB
● Nu light
● Raffinera
● Saf Box
● 7 Light Forever

SELENAY YAĞCI - DÜNYA

YORUM EKLE
banner151

banner251