" />

Bakan Çelik: 112 üründe GDO tespit edildi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmekte genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kullanıldığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı. Çelik, “Denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi" dedi.

Bakan Çelik: 112 üründe GDO tespit edildi!
banner282

Bugün Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'ekmek katkı maddesinde GDO çıktı' başlıklı habere yanıt veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gıda arzı kadar güvenirliliği de son derece önemli bir konu olduğunu, Bakanlık olarak 6 bin 600 personelle sürekli gıda denetimleri gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Çelik, 2016 ve 2017 yıllarında 1 milyon 50 bine yakın gıda denetimi gerçekleştirdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunların sonucunda 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edilmiştir. Bu uygunsuzluklardan dolayı 75 milyon TL para cezası kesilmiştir. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere pek çok ülkede Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kullanımı belli ölçülerde serbesttir.

GDO Kesinlikle Yasaktır

Buna karşın ülkemizde gıdalarda GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz.

Soya İçeren 112 Üründe GDO Tespit Edildi

Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana'da 29 GDO denetimi yapılmıştır. Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde her hangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Ayrıca bu firmaya, soya hammaddesi temin eden tedarikçi firmaya da GDO denetimi yapılmıştır. Bu denetim neticesinde de her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır.

İşletmelerden Numuneler Alındı

Bu arada, bugün gündeme gelen haber üzerine hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuar sonuçları belli olacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Hiç kimsenin halkımızın en temel besin maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rezillik
Rezillik - 5 yıl Önce

Adana il müdürlüğü ne iş yapar, hiçmi denetlemediler bu firmaları, yoksa denetleyip gözmü yumdular. o ekmeklerden yiyen o kadar kişinin vebali kimin boynuna.

e yani
e yani - 5 yıl Önce

yem bitkisi diye soyaya giriş izni veren bendim sanki.

banner151