10 bin öğrenciye bilinçli tüketici eğitimi

İlköğretim çağındaki çocuklarımızın Gıda Güvenliği ve Hijyeni konularında bilgilendirilmelerini sağlamak amacıyla Antalya’nın tüm ilçelerinde 106 okulda 10 bin öğrenciye gıda güvenliği eğitimi verildi.

10 bin öğrenciye bilinçli tüketici eğitimi
banner200
banner217

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen tarafından başlatılan projede Antalya genelinde ilk ve orta öğretim okullarında öğrenim gören öğrencilere Gıda Güvenilirliği, Hijyeni ve Bilinçli Tüketici Eğitimi veriliyor.

Gıda güvenirliğinin sağlanmasında etkili denetimin yanı sıra tüketici bilinçlenmesinin de önemine dikkat çeken İl Müdürü Mustafa Özen, “Proje ile tüketicilere daha yakın olmayı istiyoruz. Her bir gıda işletmesinin başına denetçi dikemeyiz. 24 saat, mevzuata aykırı üretim yapılıyor mu diye denetleyemeyiz. Ama bunu 2.5 milyon tüketici yapabilir. Bu nedenle tüketiciyi denetleyici pozisyona getirmek istiyoruz. Bu noktada öğrencilerimiz bizim için gönüllü denetçilerimiz. Okulların açıldığı ikinci yarıyılla birlikte şubat ayında 6 bin ve mart ayında 10 bin olmak üzere toplanda 16 bin öğrenci eğitildi. Gıda güvenilirliği, hijyen ve gıdaların muhafazası gibi konularda öğrencilerimiz bilgilendiriliyor. Eğitilen bu öğrenciler bizim verdiğimiz bilgilerle işletmeleri gözlemlerse, işletme hep denetim altında olacak. Ayrıca öğrencilerin de okul çağında gıda denetimiyle ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte okullarımız açık olduğu süre boyunca eğitimler devam edecek.” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Shayen
Shayen - 1 yıl Önce

Amaç tarım ve hayvancılığı geliştirmek değil asıl amaç bu işten nasıl rant sağlarız... Vay Türkiyem vay

Gokce
Gokce - 1 yıl Önce

Mersinde alkol zehirlenmelerinin musebbibi bakanliktir..burda defalarca yazildi firmalarin getirdigi daire baskanlari hala gorevde ne yazikki bakanin yanindaki danismanlar bakani yanlis yonlendiriyolar

banner151

banner251