ZZTK, EXPO Milano’ya damgasını vurdu

Türk zeytin ve zeytinyağının dünya genelinde tanıtımını yapan ve Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmayı hedefleyen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) tanıtım halkasına EXPO 2015 Milano'yu da ekledi.

banner255
ZZTK, EXPO Milano’ya damgasını vurdu
banner200

15 Ağustos'ta EXPO 2015 Milano'da Türkiye pavyonunda tanıtım etkinliklerine başlayan ZZTK, 31 Ağustos'a kadar 15 gün boyunca Türk zeytin ve zeytinyağını ziyaretçilere tattırarak tanıtmaya devam edecek. Günde yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği EXPO Milano fuarındaki ZZTK standında, İtalyanların yanı sıra Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilere Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırılıyor.

İtalya'nın dünya zeytin ve zeytinyağı piyasasında İspanya ile birlikte zirvede yer aldığını belirten ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, EXPO Milano'da İtalyan, İspanyol zeytin ve zeytinyağlarının yanında Türk zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdiklerini, zeytin ağacının anayurdunun Anadolu olduğunu tüm dünyaya anlattıklarını kaydetti.

Yeryüzünde bilinen en eski (M.Ö. 6. yüzyıl) zeytinyağı üretim işliği Klazomenai'nin İzmir – Urla'da bulunduğuna işaret eden Gündeş şöyle devam etti: “Klazomenai işliği zeytinyağının Anayurdunun Anadolu olduğunu gösteriyor. Bunu destekler nitelikteki Türkiye'de türünün ilk örneği olan ve Çanakkale'de 2001'den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan Adatepe Zeytinyağı Müzesini ve Kuşadası'nda 2011 yılında ziyarete açılan, Avrupa'nın en büyük zeytinyağı müzelerinden Oleatrium Zeytinyağı Müzesini tanıtıcı videolar ZZTK standında gösterildi. Ayrıca, ZZTK standına uğrayan ziyaretçilere promosyon anahtarlıklar ve Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtıcı bilgiler içeren broşürler dağıtıldı.”

Türkiye zeytinyağında dünya ikinciliğini hedefliyor

Türkiye'nin 2023 yılında 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesiyle dünya liderliğini, 650 bin ton zeytinyağı üretimiyle ise dünya ikinciliğini hedeflediğini dile getiren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Uygun ise; “Türkiye'de yakın geçmişte dikilen zeytin ağaçlarının veriminin artması ile birlikte artacak olan zeytin ve zeytinyağının katma değere dönüşmesi ve dünya pazarlarında yer bulabilmesi için tanıtım çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. EXPO Milano bu anlamda çok doğru bir kulvar. EXPO Milano'nun ana teması “Dünyayı Beslemek ve Yaşam için Enerji” olduğu için adeta zeytinyağını tarif ediyor. EXPO Milano'da Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için özel stant hazırlattık, özel tanıtım ve aktivitelerle en çok ziyaretçi alan stantlardan biri olduk. Bizim açımızdan çok başarılı bir tanıtım etkinliği oldu” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner151

banner251