Canlı hayvan ithalatı Faruk Çelik döneminde tamamen Et ve Süt Kurumu'na verilirken, Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde ise Avrupa ve Uruguay hariç Güney Amerika özel sektöre açılmıştı. Et ve Süt Kurumu, son 1.5 yıldır Uruguay'dan yaptığı besilik ithalatını da geçtiğimiz hafta durdurdu. Uruguay'dan yapılan ithalatta özel sektöre açılmış oldu.

Et ve Süt Kurumu'nun Uruguay'dan yaptığı besilik ithalatını durdurmasında kurlardaki artışta etkili oldu. Kurların artmasından dolayı üretici Et ve Süt Kurumu'na ithalat için yeterli talepte bulunmadı. Hatta son gemide gelen 6 bin civarında besilik hayvan satılamadığı için Et ve Süt Kurumu, özel bir çiftlik kiralayarak bu hayvanları besiliğe aldı.

ET İTHALATINA DEVAM EDİYOR

Kurbanlık fiyatlarında düşüş! 40 lira birden geriledi... Kurbanlık fiyatlarında düşüş! 40 lira birden geriledi...

Et ve Süt Kurumu, canlı hayvan ithalatını durdururken lop et ve taze karkas ithalatına ise devam ediyor. Sırbistan ve Ukrayna'dan 4.8 Euro'dan lop et ithal edilirken, Polonya'dan ise 3.55 Euro'dan taze karkas ithal ediliyor.

İSPANYA'DAN YAPILAN KASAPLIK HAYVAN İTHALATI DURDURULDU!

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu'nun İspanya'dan yaptığı kasaplık hayvan ithalatı da kurların artmasından dolayı durduruldu.

ÜRETİCİ 23.5 LİRAYA BİLE HAYVANINI KESTİREMİYOR!

Et ve Süt Kurumu canlı hayvan ithalatından çekilirken, yerli üretici de büyük bir krizin içine doğru sürükleniyor. Üretici artan kur ve yem fiyatlarına rağmen hayvanlarını düşük fiyata bile kestiremiyor. Şarbon tartışmalarının da farklı boyutlara taşınması insanları et tüketiminden uzaklaştırmaya başlarken, yerli üreticinin kesim fiyatı da 24 liraya kadar düştü. Ankara'da üretici 23,5 liradan bile yağlı kesim yaptıramıyor. Bundan dolayı Ankara'da 3-4 tane işletmenin kapısına kilit vurarak, kayıplara karıştığı kaydediliyor.