Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin (EBB) Seyitgazi'de ektiği karakılçık buğdayı ve sazlık çavdar tarlalarında kuru tarım başladı. Takibi yapılan tarlalarda bahar döneminde yapılacak çalışmalar sonrası hasat döneminde ilk mahsul elde edilecek.

EBB ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Seyitgazi’de toprakla buluşturulan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarları baharın gelmesiyle çimlendi. Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ile Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkililerinin incelediği tarlalarda çimlenmenin sorunsuz olarak devam ettiği belirlendi. Kuru tarımın Türkiye’nin geleceği olduğunu belirten EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen, şunları söyledi:

Açelya Çiçeği Bakımı, Özellikleri Anlamı Açelya Çiçeği Bakımı, Özellikleri Anlamı

“Anadolu’nun önemli bir mirası olan ata tohumlarını toprakla buluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere bir ‘Kuru Tarım Sempozyumu’ düzenledik. Orada da gördük ki; su kıtlığının daha derinden hissedildiği, kuru tarımın büyük önem kazandığı bir dönemdeyiz. Yağış azlığı ve kuraklık tehdidi özellikle gıdaya erişimi giderek zorlaştırıyor. Bu sebeple Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ali Numan Kıraç’ı görevlendirerek Eskişehir’den başlattığı kuru tarım projesini devam ettirme kararlılığındayız. Seyitgazi’nin verimli arazilerinde kuru tarım denemeleri yaparak yeniden kuru tarımın benimsenmesi, Anadolu’nun kadim ve sağlıklı tohumlarının tekrar ait olduğu yerde umutlarımızı yeşertmesini çok önemsiyorum. Bol bereketli bir hasat olmasını diliyor, kuru tarımı asla aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.”

KAYNAK: ANKA HABER AJANSI