CHP'li Özgür Karabat, Et ve Süt Kurumu (ESK) yönetim kurulu üyesi ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın danışmanı Mücahid Taylan’ın, Macaristan'daki şirketi vasıtasıyla canlı hayvan ve karkas et ithalatında aktif rol aldığını iddia etmişti.

1 litre çiğ süt üretim maliyeti kaç lira? Tarım Bakanlığı ile USK maliyet hesabını yapamadı! 1 litre çiğ süt üretim maliyeti kaç lira? Tarım Bakanlığı ile USK maliyet hesabını yapamadı!

ESK, CHP’li Özgür Karabat’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar üzerine açıklama yaparak, yurt dışı canlı hayvan ve karkas alımlarının, teknik ve sağlık altyapısı uygun çiftlik, birlik, kooperatif veya kesimhanelerden yapıldığı, aracı kişi veya şirket üzerinden yapılmadığı belirtildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Kurumumuzun piyasa regülasyonları kapsamında yurt dışı canlı hayvan ve karkas alımı ile yurt içi satış faaliyetlerine yönelik bazı sosyal medya paylaşımlarında ortaya atılan asılsız ve gerçek dışı iddialar üzerine açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.  

Et ve Süt Kurumu, kırmızı et piyasalarını dengeleme ve düzenleme görevi kapsamında arz açığı olan ürünleri piyasaya arz etmek, arz fazlası olan ürünleri de piyasadan çekmek suretiyle hem üreticiyi hem tüketiciyi korumaya yönelik önlemler almaktadır.

Kurumumuzun yurt dışı alımları ve piyasaya satış faaliyetleri mevzuatlara uygun, rekabet ve fırsat eşitliğini sağlayan, şeffaf ve denetime açık şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yurt dışı alımlarımız teknik ve sağlık altyapısı uygun olan çiftlik, birlik, kooperatif ve/veya kesimhanelerden yapılmaktadır. Hiçbir şekilde aracı kişi veya şirket üzerinden alım yapılmamaktadır. Bu tür paylaşımlar halihazırda başarılı şekilde oluşturulan piyasa dengesini hedef almaktadır"