Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen, “Kırmızı Et Üretim ve İşlenmesinde işbirliği Süreçleri Analizi Projesi" açılış toplantısına katılan Vali Seyfettin Azizoğlu, Hayvan varlığı bakımından Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biri olan Erzurum'un et üretiminde ise gerilerde kaldığına dikkat çekti.

Vali Azizoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz genelinde hayvanlarımızdan elde edilen kırmızı et miktarı 1 milyon 150 bin ton, ihtiyacımız ise yaklaşık 1 milyon 300 bin ton. Erzurum'da kesilen et miktarı da 10 bin ton hepsi bu. Buradan da anlaşılacağı gibi Erzurum'da yapılan hayvancılıktan elde edilen et miktarı çok düşük. Hayvan sayısı bakımından önde olan şehrimizin hayvansal ürünlerde bu denli gerilerde olması burada büyük bir problem olduğunun belirtisidir. O zaman bu problemin çözümü için hızla önlemler almalıyız ve üretimdeki payımızı arttırmalıyız.

Et Üretimi Yeterli Değil!

Önemli meralarımız ile çok iyi bir hayvan potansiyelimiz var. Ama bunu ekonomiye kazandıramıyoruz. 2016 yılında yaklaşık olarak 100 bin hayvanı dış illere göndermişiz. Bu varlığımızın kazancını batıdan gelen tüccarlar elde etmiş. Erzurumlular ise bundan istifade edememiş. Türkiye'nin önemli kesimhanelerine sahip şehrimiz et üretiminde yeterli değil. Artık bu konuda ne yapmamız gerekiyorsa onu yapalım. Erzurum, artık yetiştirici bölgesi mi yoksa damızlık hayvan üretim merkezi mi olacak buna bir karar verelim."

Kaynak: Erzurum Valiliği