TMO Genel Müdürü: Haşhaş bizim geleneksel bitkimiz

Haşhaşın tarihçesi, üretim serüveni ve ihracat kapasitesi hakkında bilgiler veren Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, haşhaşın Türkiye'nin geleneksel bir ürünü olduğunu söyledi.

TMO Genel Müdürü: Haşhaş bizim geleneksel bitkimiz
banner200

Haşhaş ekiminin 1933 yılına kadar ülkemizde serbest olduğunu belirten Kemaloğlu, 1933 yılında haşhaşa ilişkin uyuşturucu maddelerin üretimini düzenleyen özel bir birimin kurulmasıyla kontrollü üretime geçildiğini söyledi. Kemaloğlu, “Daha sonra 1938 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi kurulunca, haşhaşa ilişkin, uyuşturucu maddelere ilişkin bütün üretim kısmı, satışı, ticareti TMO genel müdürlüğünün kontrolünde işlemeye başlıyor. 1960 yılında haşhaş üretimi 17 ilden 42 ile çıkarılıyor." dedi.

Haşhaş ekim alanlarının yıllar içinde azaldığını vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, “Birleşmiş Milletlerin Türkiye'ye verdiği, dünyaya belirlediği alan sınırı çerçevesinde üretim yapılıyor. O sebeple Türkiye için haşhaş ekim alanımız belli. 70 bin hektar, alanda ekim yapabiliyoruz" diye konuştu.

Haşhaş bitkisi çiftçiye kar getiriyor

Haşhaşın üreticisine kar getiren bir bitki olduğunu söyleyen Kemaloğlu, TMO'nun garantör alıcı olduğunu ve haşhaş çiftçisinin piyasa sorunu yaşamadığını belirtti.

Haşhaştan elde edilen ilaç hammaddelerinin yüzde 95'ini ihraç ediyoruz

Türkiye'nin dünyadaki haşhaş ekim alanının yüzde 50'sine sahip olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, üretimle esas amacın daha çok dış pazar olduğunu vurgulayarak, "Bizim içerdeki pazarımız 2 ton, 3 ton gibi daha çok sınırlı bir pazar. Nihayetinde tıbbi ve bitkisel anlamda kimya sanayiinde ve gelişmiş endüstri de kullanıldığından dış pazarlar bu anlamda daha çok talepkar. En büyük pazar Amerika Birleşik Devletleri ve üretimimizin yüzde 95'ini ihraç ediyoruz." diye konuştu.

Dış pazarda üstünlüğümüzü koruyoruz

Haşhaşın üretici ülkeler arasında bir rekabet olduğuna dikkat çeken Kemaloğlu “bugün baktığımızda haşhaş üretiminde Türkiye'nin rakibi dediğimiz ülkeler Hindistan'ın yanında, Avustralya var, Fransa var, İspanya, Macaristan gibi ülkeler. Oralarda da hem ekim alanları artmış hem üretim artmış. O manada Türkiye'de üretim anlamında bir fazlalık var, dolayısıyla bir rekabet var diyebiliriz." dedi.

Çiftçi daha kaliteli haşhaş üretebilmek için tohumu TMO'dan almalı

Haşhaşın kalitesini belirleyen en önemli unsurun morfin değeri olduğunu vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, çiftçinin daha kaliteli haşhaş üretebilmesi için morfin oranı yüksek sertifikalı tohumları TMO'dan tedarik etmeleri noktasına özellikle değindi. Kemaloğlu, “Bütün amacımız haşhaştaki morfin değerini yükseltmek. Morfin değerini yükselttiğimiz ölçüde biz morfin ve türevlerini miktar olarak daha fazla üretiyor olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yılki avans fiyat: 4.25 lira

Haşhaşı her yıl avans fiyat açıklayarak aldıklarını belirten Kemaloğlu, bu yılki rakamın 4.25 TL olduğunu sözlerine ekleyerek, “Haşhaşı her yıl avans fiyat açıklayarak almaya başlıyoruz. Fiyatı tamamen TMO Genel Müdürlüğü belirliyor. Geçen yıl 3.75 TL olan fiyatı bu yıl yüzde 7 olarak artırarak 4.25 liraya çıkardık. Bu da çiftçi için makul, kar getirebilecek bir fiyat demektir.“ dedi.

Alanında en büyük fabrika; Afyon Alkaloidleri Fabrikası

Haşhaş işleme sürecini yerinde anlatan Afyon Alkaloid Fabrikası Müdürü Nazmi Akın, dünyanın alanında en büyük fabrikası olduğunu belirterek 25 bin ton kuru haşhaş işleyip 100 ton morfin üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Akın, “Haşhaş kapsülünden üretilen narkotikler ihraç ediliyor, kapsül içindeki tohumlar da ülke ihtiyacını karşıladıktan sonra da büyük oranda ihraç ediliyor. Neredeyse haşhaş kapsülünden elde ettiğimiz ürünlerin ihracından elde ettiğimiz gelir kadar, haşhaş tohumu ihracatından ülkenin bir geliri var." dedi.

AAF İşletme Müdürü Nazmi Akın: Haşhaş emek yoğun bir bitki

Haşhaş bitkisinin üretim isteklerine değinen Akın ;“haşhaş bitkisi tek yıllık bir bitki. Özellikle bu bölgede ekim ayında ekiliyor, temmuz ayında hasat ediliyor. Emek yoğun bir ziraatı gerektiriyor" diye konuştu.

Haşhaşın Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 120 milyon dolar

Afyon Alkaloidleri Fabrikasının Türkiye ekonomisi için önemli bir kaynak vurgulayan Akın, “bizim fabrikanın ürettiği morfin ve türevlerinin ekonomiye katkısı yıllık 55 – 60 milyon dolar civarında. Haşhaş tohumundan ihracatı da düşünürsek haşhaş bitkisinin ülkemize döviz bazındaki katkısı yaklaşık 100 – 120 milyon dolardır yıllık olarak" şeklinde konuştu.


YORUM EKLE
YORUMLAR
Sesimizi duyun lutfen
Sesimizi duyun lutfen - 5 yıl Önce

Devlet büyüklerimiz ricamiz yardımcı olmaları biz evimize helal ekmek getirmek için verilen her işi yaptım devletimiz bu zor dönemde geçti için taşeron yasası uzadı bizim son 113 gün sözleşme de hükümet taşeron yasası uzadığından dolayı maddesi var sonra yaşanan aksaklık dolayı sözleşme yeninelmicek yazısı geldi işten çıktık herkesin çoluk çocuğu var bu kış aylarında herkez işsiz kaldı hükümet kadro sureci uzadığından dolayı maddesi güvenerek borca giren arkadaş oldu cogu arkadaş psikoloji bozuldu hem aksaklık uğrayıp hemde yaşanan aksaklık diye sözleşme yeninelmedi sayın devlet büyüklerimiz hiç bir taşeron madur olmucak dediler biz her zaman devlet yanınızda olduk Allah vatana halinlik yapanın belasını versin

Mağdur
Mağdur - 5 yıl Önce

TMO da taşeron olarak çalıştım kuruma elimden gelen çaba ve her türlü fedakarlığı gayretleri gösterdim ülkeme vatanıma bağlı bir birey olarak çalıştım hain ve kansız fetocu şerefsiz namussuz hainler yüzünden işimden oldum lütfen sesimizi duyun bize sahip çıkın kurunun yanında yaş da yanmasın saygı ve sevgiler

- 5 yıl Önce

Alkaloid fabrikasının özelleşmesi gerekiyor zararına çalışıyor eski teknoloji ile nereye kadar.

banner151

banner251