Pancarda mazot kazancı sıfırladı!

Şeker pancarının destek verilen ürünlerin arasında olmaması, mazot fiyatlarının da bu yıl yükselmesi üreticinin gelirini sıfırladı. Sivas'ta şeker pancarı üretimi yapan çiftçiler, mazot fiyatlarının yüksek olması ve devlet desteklerinin yetersiz olmasından dolayı şeker pancarından tat alamadıklarını belirtti.

Pancarda mazot kazancı sıfırladı!
banner282

Sivas'ın Ulaş ilçesinde Nisan ayında ekimi yapılan şeker pancarlarının yaklaşık 6 aylık bir sürenin ardından hasadına başlanıldı. Rekolte üreticisini memnun esene üretim maliyetlerinin artması nedeniyle yüzleri gülmedi. Konya, Yozgat ve Karaman'dan sonra Türkiye'de Türkiye'de en fazla miktarda şeker pancarı üretimi yapılan il olan Sivas'ta, şeker pancarı hasadı yapan çiftçiler devlet desteklerinin yetersiz ve mazot fiyatlarının yüksek olmasından dolayı şeker pancarından elde ettikleri gelirin düştüğünü belirttiler. Çiftçiler üretimin bu yıl geçen yıla göre daha yüksek olmasına rağmen, mazot fiyatlarının yüksek olması ve devlet desteğinin azalması ile atması gereken gelirlerinde azalma olduğunu ifade ettiler.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

pancar cıftcısı bır dılım ekmeke muhtac edıldı sucunmuz sadece uretmekdı bunun vebalı odenmez gunah nıye bu kadar turk cıftcısı zulme ugradı anlayamadım

banner151