Pancar üreticisi kota mağduru oldu!

Bu yıl şeker pancarını kota fazlası eken üretici deyim yerinde ise perişan oldu. Geçtiğimiz yıllarda kota fazlası pancarını, kotası eksik olanlara satan üretici, bu yıl ortada kaldı. Üretici, kota fazlası pancarını 'C pancarı' kapsamında yarı fiyatına satmak zorunda kaldı.

banner255
Pancar üreticisi kota mağduru oldu!
banner200

Alpullu, Ağrı ve Susurluk Şeker Fabrikaları, bu yıl üretime geçti. Bu üç fabrikanın üretime geçmesinden dolayı kamu şeker fabrikalarının şeker kotaları yeniden belirlendi. Geçtiğimiz yıllarda bu fabrikaların şeker kotası diğer kamu fabrikaları tarafından kullanılırken, bu yıl kotalar bu fabrikalara yeniden tahsis edildi. Haliyle, bazı fabrikaların şeker kotaları düşürüldü. Bazı fabrikaların şeker kotasının düşürülmesi, o bölgede ekilen kota fazlası pancarı olumsuz etkiledi.

Geçmiş yıllarda, kota fazlası pancarı satmakta zorlanmayan üretici, bu yıl 'C pancarı' kapsamında (düşük fiyattan) satmak zorunda kaldı. Şeker fabrikaları A kotası pancarı 210 liradan alırken, C kotası pancarı 115 liradan alıyor. Yani kota fazlası pancarı olan üretici, pancarını normal fiyatından yaklaşık yarı fiyatına satmak zorunda kaldı. Özellikle Orta Anadolu Bölgesinde, bu konuda ciddi bir mağduriyet yaşandığına dikkat çekiliyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
MİZAHİ AMAÇLI TESPİTTİR
MİZAHİ AMAÇLI TESPİTTİR - 4 yıl Önce

Herkes zarardayım diyor hadi oradan herkes son model araba almış,traktörü altında elinde ayfonu dardayım diyor.Allah razı olsun akpartiden,Tayyip Erdogandan,Hemşehrim Fakıbabamdan.Siz kıymet bilmiyonuz kıymet,yok destek yok yem pahalıymış bedava mı versin devlet,ülkemiz cennet,ekonomi büyüyor,herkes bizi kıskanıyor tuzak kuruyorlar.Bide sizlemi uğraşacaklar,şükredin halimize.İşsisiz diyor mühendis teknisyen gençler iş beyenmiyoz demiyorlarda.Benim oğlan imamhatip mezunuydı 50yle diyanete memur oldu,sonra camide çalışıp ziraat okudu. naklen atamaylan tarım bakanlığına geçti.Alerjisi vardı oğlumun camiyi 5 yıl çalıştı bi defa bile süpürmedi,şimdi Allahım büyük bakanlıkta işi rahat,Şükredin halinize siz bizim yaşadıklarımızı yaşasaydınız.

- 4 yıl Önce

bugdayda zarar ettik pancarda zarar ettik şimdi hayvanlarda elimizde kaldı bizi yerin dibine soktular alahında bulurlar inşallah

Kacak
Kacak - 4 yıl Önce

Biz siz gibi kaçak elektirik kullanmiyoruz yolları kapatmiyoruz alnımızın yeri ile alıyoruz elektirik ödemeye gelince olay çıkarırsınız bizde sizin yüzünüzden yaniyoruz ahirette kaçak elektirik kullananların elimiz iki yakasında olacak

- 4 yıl Önce

Mustafa kardeş boşver,bugün hayvancılık yapmak elinde kor tutmak gibi.İnsanlar hiçbirşeyin farkında değil ülkede cahil sürüsüyle var.Biz gözbebeğimiz denen yerleri satıyorsak düşünmek lazım,ama bunlar hergün a haber izledikleri için ekonomi coşuyor.Bu partiye oy verenler ya menfaat için yada din için veriyorlar,halbuki AKP nin müslümanlıkla bi alakası yok,gerçi biz bunları söylesek vatan haini oluruz.

- 4 yıl Önce

köylü kardeş kendine borçla alınan traktörü çok görme her tarafımız borç biz hayatımızdan taviz vererek çalışıyoruz

Tabiki
Tabiki - 4 yıl Önce

Tabi senin oğlanı alınca iyi ya almasaydi emekli milletvekili ne 900 lira zam garibana 50 lira zam senin ogjanin maasida iyidir inşallah insanlar o kadar iyi de neden buralara capaya geliyor Adana ya irgat gidiyor

Dogru soyleyenı kovırler
Dogru soyleyenı kovırler - 4 yıl Önce

siye sözüm nankörlük etmeyın Allah ima kurban iki gözüm Fakkıbabam Hemşehrim gece gündüz çalışıyir.Biye siye hizmet yapam garibi kollayayım diye.Kaçak elektrik kullanan sizsiniz nerde kullanmışam urfalılar kaçak,Tayyip Erdogan büyük adam sayesinde hepimiz rahatız şükredin bende zamaninde marabalık tarlada ırgattım çok şükür Allahım büyük nankörlük etmeyin Erdogan müslim aleminin umududur.Fakkıbabam o kadar namusludur ki fakirler için et yedirecek daha ne etsin.

Hamo aga
Hamo aga - 4 yıl Önce

Ağam gel konyamizda kaçak elektirik kullanan varmı yokmu eğer bize kaçak elek.kullaniyorsunuz diyen varsa alnını karislarim var ise sizin oralardan gejenler kullanıyordur devlet urfada ancak elektirik kullananların elektriğini kesmedimi sonra ödeme anlaşması yapmadını yapma ağam kulun kölen olam ucuz ucuz bizim buralara arpa satmadinizmi bizim maliyet yüksek sizinki (şahsına soylemiyorum)kaçak olduğundan ucuza geldi bizi de yaktiniz hakeza pamuk küsbesindede aynısı oldu hele şükür bu sene kaçak yerlerde mısır olmadığından bu sene biraz iyi gelelim fakibabaya cumhurbaşkanı bir zaman fakibaba için bizim trenden inen bidaha inmez demedimi baktı urfa gidec3k almak zorunda kaldı fakibaba bağımsız bld Bşk. Olduğu zaman söylemisti


banner151

banner251