Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne yapılan bir ihbar üzerine gübre dağıtıcısı olmadığı halde gübre satışı yaptığı iddia edilen Y.K ismindeki vatandaşın deposunda yapılan incelemelerde farklı gübre firmalarına ait 7 farklı çeşitten oluşan 1072 çuval gübre yediemine alındı. Yapılan kontrollerde gübrelerin çoğunda bandrol ve barkodların sahte olduğu tespit edilirken, etiketler üzerinde de hologram bulunmadığı görüldü. Depo sahibi, gübre bayisi olmadığını, çiftçi olduğunu beyan ederken, söz konusu gübreleri ise hangi firmadan aldığını söylemediği kaydedildi.

Söz konusu şahsın deposunda bulunan 1072 çuval gübrenin, Gübre Takip Sistemi üzerinden yapılan incelemelerinde bandrol ve barkodlarının sahte olduğu tespit edilerek yediemine alınırken, 1072 çuval (54 ton) gübre ile ilgili soruşturmanın da devam ettiği belirtildi.

Yetkililer, artan gübre fiyatlarından dolayı çiftçileri özellikle uyarırken, gübre sahtekarlarının tuzağına düşmemek için bandrol ve barkodların mutlaka kontrol edilmesini istediler.