TAREKS Hayvancılık’ta şok zarar! Çiftçinin hayvancılık şirketi ithalat yapamayınca zarar etti!

Tarım Kredi'nin iştiraki ve çiftçinin hayvancılık şirketi olarak bilinen Tareks Hayvancılık, hayvan ithalatı yapamadığı için 2019 yılında zarar etti. SPK tarafından yayınlanan Tareks Hayvancılığın 2019 yılı faaliyet raporu, çiftçiye ait hayvancılık şirketinin ağırlıklı olarak ithalat üzerine faaliyet yürüttüğünü gözler önüne serdi.

TAREKS Hayvancılık’ta şok zarar! Çiftçinin hayvancılık şirketi ithalat yapamayınca zarar etti!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

TARIMDAN HABER ÖZEL / Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık şirketinin 2019 yılı faaliyet raporu yayınlandı. SPK tarafından yayınlanan faaliyet raporunda, çiftçinin hayvancılık şirketi olan Tareks Hayvancılık, 2019 yılında 6.5 milyon lira zarar etti. 2018 yılında 4.2 milyon lira kar açıklayan Tareks Hayvancılık, 2019 yılında hedeflenen hayvan ithalatını yapamayınca ciddi bir zarar açıkladı. 

İTHALAT ÜZERİNDEN HAYVANCILIK FAALİYETİ!

SPK tarafından yayınlanan faaliyet raporu, çiftçin hayvancılık şirketi olan Tareks Hayvancılıkta, tamamen ithal hayvancılık üzerine bir faaliyet yürütüldüğü gözler önüne serildi. SPK raporunda, Tareks Hayvancılığın, hayvan ıslahı üzerine hiçbir araştırma ve geliştirme çalışmasının bulunmadığının altı çizildi. Çiftçinin hayvancılık şirketinin asli görevinin, yurt dışından besilik ve düve ithal ederek, bu hayvanları Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına satması yönünde olması dikkat çekti. 

ÇİFTÇİNİN ŞİRKETİ ET İTHALATI İÇİN BOSNA HERSEK’TE ŞİRKET KURDU

Eski Milletvekili Adem Tatlı'nın Genel Müdür olduğu Tareks Hayvancılık’ın hayvan ve et ithalatı için 2019 yılında iki önemli yatırım yaptığı ortaya çıktı. İthal hayvanların karantinasını yapabilmek için Afyonkarahisar’da 1800 dönüm araziyi Milli Emlak’tan yıllık 250 bin lira karşılığında 30 yıllığına kiralayan Tareks Hayvancılık, diğer yandan Et ve Süt Kurumu’na et ithalatı yapabilmek için Bosna Hersek’te de 5 bin Euro sermayeli bir şirket kurdu.  

YILLIK 1 MİLYON LİRAYA KİRALANAN ÇİFTLİK İTHALAT YAPILAMADIĞI İÇİN BOŞ KALDI 

Diğer yandan Tareks Hayvancılık tarafından Yonca Hayvancılık’tan yıllık 1 milyon liraya kiralanan ve büyük tartışmalara neden olan Bayramdere’deki çiftliklerin de hayvan ithalatı yapılamadığı için boş kaldığı ortaya çıktı. 250 bin düve projesi kapsamında 10 bin adet boş düve ithalatı yapılarak kiralanan çiftliklerde gebeleştirilerek Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına satılması planlanmıştı. 

İTHALATIN YAPILAMAMASININ NEDENİ OLARAK ZİRAAT BANKASI GÖSTERİLDİ

SPK tarafından yayınlanan 2019 yılı faaliyet raporunda bu konuyla ilgili olarak şu ifadeler dikkat çekti: “250 bin düve projesi kapsamında Ziraat Bankası’nın kredi kullandırmamasından kaynaklı talep yetersizliğinden dolayı, hayvan ithalatı yapılamamış, Yonca Gruba ait kiralanan işletmelere hayvan temin edilememiş, dolayısıyla ilgili dönemde kiralık işletmeler boş kalmıştır” denildi. Faaliyet raporunda, Bayramdere’deki çiftliklere 2019 yılında sadece bin adet boş düve ithal edildiği belirtildi. 

GÜNDEME GELEN BOŞ ÇİFTLİK İDDİALARI SPK TARAFINDAN BELGELENDİ 

Bilindiği üzere Tareks Hayvancılığın Yozgat Boğazlıyan’daki 750 süt hayvanı iki ay önce Kırklareli Bayramdere’de kiralanan çiftliklere taşımıştı. Bu hayvanların da Bayramdere’de kiralanan çiftliklerin boş görünmemesi için taşındığı iddiaları gündeme gelmişti. SPK’nın şirketle ilgili faaliyet raporu bu iddiaları doğrularken, söz konusu taşınan 750 süt hayvanı bu sefer yurt dışından ithal edilen 1000 baş boş düveyle birlikte Bayramdere çiftliklerinden alınarak Boğazlıyan’daki çiftliklere geri taşınmıştı. 2 ay gibi kısa bir sürede hayvanların bu şekilde yer değiştirmesi soru işaretlerine neden olurken, bu taşıma işinin de Bayramdere çiftliklerinde, Boğazlıyan'daki çiftlikten getirilen hayvanlardan dolayı Brusella hastalığının çıktığı ve Bayramdere’deki çiftliklerin temizlenmesi için hayvanların tekrar Boğazlıyan’daki çiftliğe taşındığı iddia edilmişti. 

İTHAL BESİ DANA SATIŞI 4 BİNDEN 207'YE DÜŞTÜ!

2019 yılı faaliyet raporuna göre, 2018 yılında 4 bin 17 ithal besilik dana satışı yapan Tareks Hayvancılık, 2019 yılında ise sadece 207 ithal besilik dana satışı yapabildi. Boş gebe düve ithalatının yapılamamasının yanında ithal besilik dana satışlarının da düşmesi, açıklanan zararda önemli bir yer tuttu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 11:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Yurtiçinde hayvan yokmu illere ithal. İthalat yapamıyorsa ihracatın yollarını ara gerçek ticari amaçla kurulduğundan. Eğer bu ülkeye ve bu millete hizmet etmek istiyorsan ihracatın yolunu ararsın. Almak satmaktan kolay tabi al dışardan sat içeriye vadeli kar+ KDV+ hayvan sigortası+ krediyi kullanana hayat sigortası+ yem satarsın ne güzel dünya gelsin ballı maaşlar sonrada birileri çiftçi bu işi yapamıyor diye nara atsın bu ülkeye hainlik illa askere silah çekmekle olmaz. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

SAYIN BAKANIMIN DİKKATİNE
SAYIN BAKANIMIN DİKKATİNE - 2 yıl Önce

BURANIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI BAŞ MÜFETTİŞ MUAZ SAKADIR. SAYIN BAKANIM BİZİM MÜFETTİŞLERDE İŞ YOK. HERKES ALDIĞI MAAŞIN, OTURDUĞU KOLTUĞUN DERDİNDE. EYY MUAZ SEN SADECE MAAŞ ALMANIN DERDİNDESİN SIKIŞTIĞIN ZAMAN DA BİRİLERİNİN SIRTINA BASARAK HAYATINI İDAME ETTİRİYORSUN. SAYIN BAKANIM BAKANLIĞINIZIN MÜFETTİŞLERİNİ GÖNDERİN Bİ BAKIN BİZİM MÜFETTİŞLERİN SAKLADIĞI NELER ÇIKACAK NELER BAŞTA MUAZ OLMAK ÜZERE BİZDEN SÖYLEMESİ.

Kuruma Ateş etmiş
Kuruma Ateş etmiş @SAYIN BAKANIMIN DİKKATİNE - 2 yıl Önce

Sakayı bırak ondan öncekine bak bu hale getiren önceki olmasın

Çiftçi dayı
Çiftçi dayı - 2 yıl Önce

Arkadaşlar Tarım kredi yıllardır bize piyasadan pahalı satış yapıyor.Şirket kurarak başka iş yapmıyorlar kooperatif karlsrından ristrunlar bize dağıtılmıyor.Kurum emekli vekillerin ve siyasilerin saltanat yeri şirket istemiyoruz.Piyasadan ucuz girdi ve hizmet bekliyoruz.Hakkımız haram olsun

Abbas
Abbas - 2 yıl Önce

Ziraat bankası tarımsal kredi yerine faizi yüksek ticari kredi kullandırılırsa zaten euro nun yükselmesine dolayı fiyatların aşırı derece yüksek olması ve birde yüksek faiz uygulanması sonucu alan çiftçi bırakın kazanmayı iflas eder. Tareks a. ş satamıyacağı hayvanı getirmemiş olması sebebiyle zarar etmiş ama buna bir çözüm yolu bulunmalıydı. Genel Md. Eski vekil bazı sorunlar (faiz sorunu) çözülmeliydi.

Muhammed
Muhammed - 2 yıl Önce

Kendimiz öldürdük faizsiz kıredi diye kimse dinlemiyor biz çiftçiler tarlamızı ekemiyoruz çiftçi kardeşlerime sesleniyorum birlik olup bu faizsiz kıredi talebinde bulunalım devletten

Hasan şimşek
Hasan şimşek - 2 yıl Önce

Tarım kresinin millete her kalende katılım parası kestigi yersiz odemeden talafi etsin bunu haber gibi yapmayın saman altıntan su yurutemedinizmi

m deniz
m deniz - 2 yıl Önce

demekki bu sefer cifciyi kazikliyammislar ve zarar etmisler araba fiyatina duve satanlar

Yusuf aktürk
Yusuf aktürk - 2 yıl Önce

Beter olun çifcinin kanını emdiniz sanki bu ülkenin hayvanı yok.


banner151