Elektrikli traktör mümkün mü yoksa seçim yatırımı mı?

<p>Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından gündeme getirilen 7 liralık şarjla 8 saat çalışacak elektrikli traktör, bir taraftan çiftçide heyecan oluştururken bir taraftan da bunun mümkün olmadığı yönünde ciddi eleştirilere neden oldu.<br></p>

Elektrikli traktör mümkün mü yoksa seçim yatırımı mı?
banner200

7 liralık şarjla 8 saat çalışacak elektrikli traktör mümkün mü? Seri üretimi ne zaman başlayacak? Çiftçiye hangi fiyattan satılacak?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından gündeme getirilen 7 liralık şarjla 8 saat çalışacak elektrikli traktör, biranda çiftçinin gündemine oturdu. Bakan Pakdemirli, tartışma konusu olan elektrikli traktörle ilgili olarak bugün bir açıklama daha yaparak, söz konusu traktörün üretimi için Nisan ayında traktör üreticileri ile ekstra bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Ancak Sözcü gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, söz konusu traktörün üretiminin mümkün olmayacağını belirterek, “Tarım Bakanı fizikten anlayabilir. Belki matematiği de iyi değildir. Lakin bu enerji 2750w elektrikli süpürgeyi 4 saat çalıştırmaya eş değerdir. Sorsa öğrenir" dedi.

BAKAN BUGÜN YENİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz Türkiye'nin elektrikli araba ile ilgili bir iddiası var. Biz de sessiz sedasız medyaya duyurmadan 'elektrikli traktör ile ilgili bir çalışma yapabilir miyiz?' dedik. Baktık olabilecek bir durum ortaya çıkıyor. Dünya da şu anda da ticarileşmiş herhangi bir elektrikli traktör yok. Ama bugün itibari ile köylümüzün, üreticimizin, çiftçimizin en büyük derdi nedir diye sorsak mazot derler. Çiftçimiz girdilerin yüksek maliyetli olduğunu söylüyor.

Acaba buna bir çare olur mu? Bu bir yılda olmaz, üç yılda olmaz beş yılda, on yılda … Eğer biz Türkiye'de seri üretim bir traktör yapıp filoyu değiştirebilirsek ve filo tamamen buna dönerse bu Türkiye'yi farklı bir uluslararası skalaya çıkarır. Çünkü günlük 7-10 liralık bir şarjla 12 saat çalışacak bir traktörden bahsediyoruz. Bunun protatipini yaptık. Ben de kullandım. Son derece güçlü. Saha testleri devam ediyor. En kısa zamanda biz bunu seri üretime hazırlayıp çiftçimize, üreticimize uygun şartlarda, benzer traktörler ne fiyatta ise o fiyatlarda vermenin çarelerini arıyoruz."

MİLLETLE DALGA GEÇİLİYOR

Sosyal medyada da ciddi bir tartışma konusu olan elektrikli traktör konusunu bugün köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, elektrikli traktör konusunda milletle dalga geçildiğini söyledi. Muratoğlu, “Milletle öyle böyle dalga geçmiyorlar! Söylediklerine inanacak saf kitle olduğunu biliyorlar. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu işin piri…" eleştirisinde bulundu.

Böyle bir traktörün üretilmesi durumunda bunun açıklamasının Pakdemirli'ye kalmayacağını ifade eden Muratoğlu, Traktörü nasıl bir şey sanıyor acaba? Güneş enerjisi ile çalışan traktörün oyuncağını yapsana. Elektrikli traktörü bırak, önce çiftçiye mazotta vergiyi sıfırla! Zira öyle bir şey yapsak açıklama sana kalmaz. Açılışa gelen dünya liderlerinden yer bulup protokolde bile oturamazsın" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

bu kadar ugraşmaya gerek yok ,zengine verdiginiz, yatcıya verdiginiz fiyata, mazot verin yeter, çiftçi baş üstünde karşılar sizi

- 3 yıl Önce

Eeee ilahıyatçı dan mimardan sosyolog dan... Tarıma üst düzey yönetici yaparsan bazı açıklamalar tarım dışı olabilir

Uçak
Uçak - 3 yıl Önce

Bakan bu işde her şeçimde havada ve karada göreceksiniz denilen görünmez uçak ve görünmez yerli araba gibi olmasın. Sen çok becerikliysen ülke tarımını 10 yıl öncesi durumuna getir. patatesi ve soğanı ithal etme.

Ceryanlı motor
Ceryanlı motor - 3 yıl Önce

Daha otomobili yapamadık bırak elektrikliyi benzinliyi yapamadık nerden çıktı elektrikli traktör ilginç bi durum

- 3 yıl Önce

Arkadaşlar biz yeraltından dalgıç pompayla su çekeriz !!! Bizim 100 HP yani 100 beygir dalgıçlar saatte öyle tahmin ediyorum ki 30 ila 40 TL yakıyor demek ki bu traktörle su ceksek günlük 400 TL değilde 10 TL yakacağız aman dikkat ya üretim patlaması olur sonra ürünleri kenttekilere bedava vermek için elektrikli kamyon lazım olur !!! Dikkat çiftçi kardeşim dikkat !!¡!

- 3 yıl Önce

sevgili tarım bakanım, geldin geleli, cok icratın oldu, bu secim çiftçinin üretenin, köylünün,alın teriyle para kazanmaya calışanın, aribin ,yetimin, ürettigi için,sabahlara kadar uyuyamayanın,tarım kredinin faizini nasıl öderim diye düşünenlerin,yataga ac giren çiftçinin seçimi olacak, sizi oylarlarsa başarılısınız yoksa başarınız yok demekdir. ben yinede sizi kutluyorum.

- 3 yıl Önce

Doğru söylemiş muratoglu, ayçiçeği destek lerini versin gemiciler gibi bizde mazotu ucuz versin

Hdm
Hdm - 3 yıl Önce

Ağam bizimle eğlenir


banner151

banner251