Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? İşte detaylar...

Çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili karar Meclis'te kabul edilerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, borç yapılandırmasında başvuru süresi ne zaman başlıyor? Borçlar yüzde kaç faizle yapılandırılacak? Çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla spor kulüplerinin borçlarının yapılandırması arasında nasıl bir farklılık var? Bütün detaylar haberimizde.

Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? İşte detaylar...
banner200

Çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili karar Meclis'te kabul edilerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Çiftçinin yapılandırılacak borçlarından birikmiş faizler silinecek, borçlar her yıl 1 taksit ödemek şartıyla 5 yılda ödenecek. Yapılandırılan borçlara yüzde 15 faiz uygulanacak. Faizin yüzde 10'u çiftçiden alınacak, yüzde 5'i de Hazine'den karşılanacak. Tarım Kredi Kooperatifleri ise borçları yüzde 20.75 ile yapılandıracak. Yüzde 15'in üstünde kalan faizi ise iç kaynaklardan karşılayacak.

CHP FAİZSİZ YAPILANDIRMAYI TEKLİF ETTİ

CHP, çiftçi borçlarının tamamen faiz alınmadan yapılandırılmasını teklif ederken, bu teklif kabul edilmedi. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, kanun değişikliğinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, kredi borçlarının faizle yapılandırmasına karşı çıkarak, “Faizleri silelim. Ana parayı da 5 eşit takside bölelim. Yani çiftçiyi pansuman değil ameliyat yaparak sorunu tamamen ortadan kaldıralım" dedi.

SPOR KULÜPLERİNİN BORÇLARI YÜZDE 8 ÇİFTÇİ BORÇLARI İSE YÜZDE 10 FAİZLE YAPILANDIRILDI

Aygun, diğer yandan spor kulüplerinin borçlarının yüzde 8 faiz ile yapılandırılırken, çiftçi borçlarının yüzde 10 faizle yapılandırılmasının da büyük bir çelişki olduğunu vurguladı.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ MECLİS'TE KABUL EDİLDİ

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının yapılandırılmasına yönelik yasa TBMM Genel Kurulu'ndan geçti. Buna göre, tarımsal üretime devam etmeleri şartıyla, Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından 31 Aralık 2018 itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılanlar ile borçları çeşitli afetler nedeniyle ilgili mevzuat kapsamında ertelenmiş olan borçlular, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar banka/kooperatife başvuruda bulunarak tarımsal kredi borçlarını yapılandırabilecek. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılandırılan ve ödemeleri hâlihazırda devam eden krediler hakkında bu madde hükümleri uygulanmayacak. Ancak, başvurulması halinde bu kredi borçları hakkında da bu madde hükümleri uygulanacak.

Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

BAKAN PAKDEMİRLİ AÇIKLAMA YAPTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nden kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından, 31 Aralık 2018 itibarıyla borçları takibe düşen ve afetler nedeniyle borçları ertelenen üreticilerin tarımsal kredi borçlarının yapılandırılacağını kaydetti.

GENEL MÜDÜR İCRALIK ÇİFTÇİ SAYISINI AÇIKLADI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, icralık çiftçi sayısı ile kanuni takipteki kredi tutarı hakkında açıklamada bulundu. Kredi borcu nedeniyle icralık olan üretici sayısının 17 bin 721 olduğunu belirten Poyraz, kanuni takipteki kredi tutarın da 436 milyon lira olduğunu kaydetti.

Torba Yasa ile takipteki, yapılandırılan ve yapılandırılması bozulmuş kredilerle ilgili yeni bir kolaylık sağlandığını kaydeden Poyraz, yasa teklifinden yaklaşık 55 bin üreticinin yararlanacağını söyledi.

BORÇ YAPILANDIRMASINDAN KİMLER YARARLANACAK?

31 Aralık 2018 itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılanlar ile borçları çeşitli afetler nedeniyle ilgili mevzuat kapsamında ertelenmiş olan borçlar yapılandırmadan yararlanacak.

5 TAKSİTTE ÖDENECEK

Bu tarihe kadar olan faizler silinirken, kredi borçları her yıl 1 taksit olmak üzere 5 eşit taksitte ödenecek.

ÇİFTÇİDEN YÜZDE 10 FAİZ ALINACAK

Yapılandırılan kredi borçlarına yüzde 15 faiz uygulanacak. Yüzde 10'u çiftçiden, yüzde 5'i ise Hazine'den karşılanacak.

TARIM KREDİ YÜZDE 5.75'İNİ İÇ KAYNAKLARDAN KARŞILAYACAK

Tarım Kredi Kooperatifleri, borç yapılandırmasında yüzde 20.75 faiz uygulayacak. Bunun yüzde 10'u çiftçiden alınacak, yüzde 5'i Hazine'den karşılanacak yüzde 5.75'i de iç kaynaklardan karşılanacak.

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURU SÜRESİ

Borç yapılandırmasında başvuru süresi, bugün başlarken, Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Seçim yatırımı. Ama gene günü kurtarma.

Tövbe tövbe
Tövbe tövbe - 3 yıl Önce

Bu kayıt sadece tarım kredi için vahim durum çok acı ziraat bankası ne durumda çiftci yede mobing mi yaptı bölge müdürleri

Çiftçi Yapılandırma Talebi
Çiftçi Yapılandırma Talebi - 3 yıl Önce

Ziraat Bankası ile bugün gorüştüm ve henuz bir yapılandırma talimatı gelmediği belirtildi. Bu şekilde yapilandirma yazıları daha önce de çıktı fakat uygulanmadı. İnşallah bu sefer uygularlar çünkü banka durmadan icra yazıları gonderiyor.

Çiftçinin mağduru
Çiftçinin mağduru - 3 yıl Önce

Kardeşim bu Dedaş çiftçinin tek kuruş borcu olmamasına rağmen çiftçinin desteğine bloke bırakmış ne hakkı var

YALAN YALAN
YALAN YALAN - 3 yıl Önce

ZİRAAT BANKASI İZNİK ŞUBESİ'NE GİDİN SORUN BAKALIM YAPILANDIRMA VAR MIYMIŞ YOK MUYMUŞ! HEPSİ YALAN.
ALLAH BELALARINI VERSİN, İCRALIK OLDUK, KEFİLİME MAAŞ HACZİ GELDİ VE İŞTEN ÇIKARILDI.
ULAN MADEM İCRALIK OLDUK O ZAMAN MALLARIMI İCRADAN SATIN, NEDEN KEFİLİN MAAŞINA HACİZ GÖNDERİYORSUNUZ ALLAH'IN BELALARI!
HER SÖYLEDİKLERİ YALAN!

yalan
yalan - 3 yıl Önce

bugün ziraat bankasına gittim böyle birşey olmadığını söylediler

TARIM  VE  HAYVANCILIK  ÜRETİM
TARIM VE HAYVANCILIK ÜRETİM - 3 yıl Önce

İl ve ilçe üreticileri birliği kuruluşları yapılacak devlet destekleri kuruluşları ile denetimi yapmalı hayvancılık üretimi için mera ve hazine arazileri çoğaltilmali birlikler arasi kordine sağlanmali birliklerin pareke nde satiş noktalari illerde ilçelarde kasabalarda çoğaltilmali

- 3 yıl Önce

Dsi ye devrolan SULAMA birlikleri çiftçilerin borçlarına karşılık destek ödemelerini sorgusuz kesiyor.Buna bir çözüm bulunması gerek. geçmiş borçları yapılandırabilirler.


banner151

banner251