2020 yem fiyatları: Besi yemi, süt yemi, yumurta yemi, etlik piliç yemi kaç lira oldu? 

Hayvancılıkta yem önemli bir girdiyi oluşturuyor. Dolayısıyla büyükbaş hayvancılıkta besi ve süt yemi ile tavukçulukta yumurta ve etlik piliç yemi güncel fiyatları yetiştiriciyi yakından ilgilendiriyor.  

2020 yem fiyatları: Besi yemi, süt yemi, yumurta yemi, etlik piliç yemi kaç lira oldu? 
banner200

2020 yılının ilk üç ayında, büyükbaş yem fiyatları, besilik ve süt yemi; tavukçulukta yumurta ve etlik piliç yem fiyatları nasıl bir seyir izledi? Yem fiyatları sürekli değişkenlik gösterdiği için aylık fiyatlar da önem taşıyor. 

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’nin verilerine göre 2020 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait yem fiyatlarını ve aylık fiyatlar arasındaki farkları buradan inceleyebilirsiniz.

YEM FİYATLARI ÜÇ AY ARTTI 

Yem fabrikalarından derlenen rakamlara göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında etlik piliç yemi, yumurta yemi, süt yemi ve besi yemi fiyatlarının arttığı gözleniyor. 

2020’nin ilk üç ayın yem fiyatları karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Verilen yem fiyatı fabrika çıkışı bayi karları eklenmemiş fiyatlardır.

BAYİ FİYATLARINA YÜZDE 10 KAR EKLENİYOR

Örneğin Mart ayı için belirtilen 1460 tl/ton besi yemi fiyatı için çuval fiyatı (50 kg) 73 TL olmaktadır. Besici bunu bayiden alırsa (%6-12 arasında şu aralar ortalama %10) bayi karı eklenmektedir. Bu durumda çuvalı 80,3 TL olmaktadır.

DOĞRUDAN FABRİKADAN ALINIRSA NAKLİYE MASRAFI DEVREYE GİRİYOR 

Eğer bir besici ben bayiden almak yerine 2-3 ton (düşük miktarda) yem fabrikasından alayım derse bu sefer nakliye masrafı üzerinde biner ve bayiden alacağı fiyattan daha fazla ödemek durumunda kalabilir (nakliye+bindirme+indirme maliyetleri).

BÜYÜK VE KÜÇÜK ALICIDA FİYATLAR ÇUVALDA 3-4 TL OYNUYOR 

Büyük alıcı ile küçük alıcının aldığı fiyatlar arasındaki fark çuval başına 3-4 TL oynamaktadır.

Sektörde 30-60-90 günlük vadeler bulunmaktadır. Vade farkı 30 gün için çuval başına 1-1,25 tl, 60 gün için 2-2,50 tl, 90 gün için 4-5 tl civarındadır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ünal koç
Ünal koç - 1 yıl Önce

Kusura bakmayın da siz hesabı nerden ve nasıl yapiyorsunuz mart ayında 1.740 tl ye geldi süt yemin kilosu sizin bu hesapla nasıl düşük çıkıyor hayret sahaya ininde ordan yapın hesabı

YEM FİYATLARI TARIM KREDİNİN ELİNDE
YEM FİYATLARI TARIM KREDİNİN ELİNDE @Ünal koç - 1 yıl Önce

Piyasada TAVAN FİYATI BELİRLEYEN KURULUŞ. Tarım kredi. Neden zam yaptı. Sendika sözleşmesine göre personelin maaşına %15 zam yapan Tarım kredi bu maaşı NASIL ÇIKARACAK. TABİKİ YEME GÜBREYE İLACA ZAM YAPACAK. GEREKİRSE HAYVANLARINIZI KESİN EVİNİZDE ET YEYİN. BİR ÇUVAL YEM ALMAYIN TARIM KREDİDEN.

RAMAZAN CANGÜR
RAMAZAN CANGÜR - 1 yıl Önce

Bu fiystlar yanlis gelsin sayin tarim bajani pakdemirli mi her kimse 92 bin tl cuvalina odeme yaptim cp filan degil normal yem fiyati faturalar elimde bizim kanimizi emen nekadar bskan sanayici vijdansiz varsa ufacik virus de onlarin kanini emecegi gun yakindir en buyuk Adaket ALLAH'IN ADALETIDIR

Mustafa Ali
Mustafa Ali - 1 yıl Önce

Süte 2 kuruş zam yaptılar yemciler harakete gecti el insaf be ne bu peş peşe zam bindiriyorlar burdur da yemin fiyatı 1.740 kg amacınız nedir en iyisi kesip kurtulmak yem firmalarına çalışıyoruz

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 1 yıl Önce

Ee tarım bakanının tv lere çıkıp güneş görmemiş suratını göstermekle bu işler olmuyor bizim malımız olan tarım kredi bu sıkıntılı dönemde bile karından vazgeçmiyor anlamadığım bu tarım kredinin lazancından birkuruş biz görmüyoruz sermaye bizim çalışanlar bzim personellerimiz amma hizmekar biz patron onlar

Mustafa nadir
Mustafa nadir - 1 yıl Önce

Arkadaslar siz sutcuden aldiginiz icin pahali aliyorsunuz yemleri sutunu alirim ama yem benden alirsan haaaa diye tehtit ediyorlar sizi aslinda bu oyuna gelmemeniz lazim

Kasım
Kasım - 1 yıl Önce

Yeme zamyapıyorlarda
Ete süte niye zam

CAVİT BALMUK
CAVİT BALMUK - 1 yıl Önce

1830 tl ye aldığım dökme süt yemi mart ayında 1930 tl oldu nisanda da 2210 tl yaptılarşu an almadım. Ama başka bir firmadan almak için formülü verdim oda 2055 tl istedi ama p firmayada güven yok ne yapacağıma karar veremedim.bu lar 2.30 krşluk süt zammından sonra olan sadece 2 zam ve yemin peşin vadesiz fiyatı. Dolar tl bazında artıyor. soya 400 dolar tl olarak zaten kur farkından zammı yemişsin. Bi de dolar olarak artıyor fiyat 480 dolar süt fiyatını sabitleyen zihniyet bunu niye sabitlemiyor. Ona karışmıyorsan benim sütümede karışma batan batar çıkan çıkar insanlarda kar eder yoksa herkes alçak sürünmeye feryat figan etmeye devam edip durur.

Sinan akdemir
Sinan akdemir - 1 yıl Önce

Ancak zam yapmayı bılitler nere kadar gidecek bilmiyorum


banner151

banner251