" />

Tarım ve Orman Bakanlığı ilk kez katılacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Antartika'da meteorolojik çalışmalar yapmanın önemine değinerek, "Meteoroloji konusunda dünya ile yarışan bir ülke olmaya kararlıyız" dedi. 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi'ne bu yıl ilk kez Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)'nden bir mühendis görev yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı ilk kez katılacak!
banner200

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde gerçekleştirilecek olan 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, 29 Ocak 2019 tarihinde başlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Cumhurbaşkanımızın Antartika'da olan 30 ülkeden biri olma misyonuyla beraber biz de Antartika'da kurulacak Türk Üssü'ne Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)'müzden bir arkadaşımızı gönderiyoruz. Orada 40 gün boyunca kalacak. İnşallah yakın bir zamanda da hızlı bir şekilde danışman ülke statüsü alıp Antartika'daki kalıcı çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Meteoroloji konusunda dünya ile yarışan bir ülke olmaya kararlıyız. Başta personelimiz Mehmet Yıkılmaz olmak üzere Antarktika'ya gidecek tüm bilim insanlarına başarılar ve kolaylıklar diliyorum." dedi.

TÜRKİYE'NİN HEDEFİ "DANIŞMAN ÜLKE" OLMAK...

1 Aralık 1959'da imzalanan Antartika Antlaşması ile kıtanın yönetimi bugün itibarıyla 29'u danışman, 24'ü gözlemci ülke statüsünde olmak üzere toplam 53 ülkeye ait. Türkiye ise "gözlemci ülke" statüsünde bulunuyor. Türkiye, Antartika'ya düzenlediği bilimsel seferler ve çalışmalarının ardından "danışman ülke" statüsü elde etmeyi hedefliyor.

Antartika Bilim Seferine katılacak personele geçtiğimiz Kasım ayında Antalya'da Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından "Beyaz Kıta"da zorlu koşullarda yaşayabilmeleri için çeşitli eğitimler verildi. Kıtaya ulaşımda yolculuğun yüzde 80'i denizde geçtiği için katılımcılara gemide yaşam, hızlı bot kullanımı, gemide örf ve adetler, gemi içerisindeki hiyerarşi, teknik terimler, temel ilk yardım eğitimi gibi bilgiler aktarıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne sizlerden nede bu ulkeden
Ne sizlerden nede bu ulkeden - 3 yıl Önce

Bir piep olmaz,

Ismim Tahir Gorgen ve ben deli degilim.

Emrullah kılıç
Emrullah kılıç - 3 yıl Önce

Çiftçilere küçük Heybeli hibeler vermeniz istiyorum hiç faydalanmaya insanlar faydalanın sin insAllah

Emrullah kılıç
Emrullah kılıç - 3 yıl Önce

Büyük hıbeler olduğu zaman herkes o işi kuramıyor yapamıyor kücük Hibeler cikarmanizi istiyoruz fakirlerin faydalanmasını istiyoruz insAllah

banner251