Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Binasında düzenlenen belge töreni Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, İlgili İl Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Teknik Koordinatörü Dr.Sali FİDAN, proje sorumluları teknik personel ve kadın çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Emine SEVER törende yaptığı konuşmada;

“Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyon ve desteği ile yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında İlimizde 2019 yılında “Geçmişten Gelen Lezzet” Domates yetiştiriciliği projesi yürütülmüştür. İl Müdürlüğümüz ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen proje ile “H-2274 Domates Çeşidinin Yaygınlaştırılması” ve yetiştiriciliğinin üretim tekniğine uygun olarak yapılması amaçlanmıştır.

Proje Tepebaşı ilçesi Keskin Mahallesinde 500 m² alanda uygulanmıştır. Proje sonucunda karşılaşılan en büyük sorunun hastalık ve zararlılarla mücadele ve olumsuz iklim koşulları nedeniyle yetiştiriciliğin sınırlandırılması olduğu görülmüştür. Bu da bölgemizde örtü altı yetiştiriciliğinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle çiftçilerimizin örtü altı tarımını yerinde görmeleri ve bu konuda bilinçlendirilmeleri amacıyla 28-29 Kasım tarihleri arasında Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne teknik gezi düzenlenmiştir.

Proje faaliyetleri olarak düzenlenen teknik gezi ve çiftçi toplantılarına katılan, tarla hazırlığından ürün hasadına kadar olan çalışmaları takip eden 29 kadın çiftçimize törenle belgelerini teslim ediyoruz. Bir kadın olarak ilimizde kadın çiftçilerimizin yaptığı tüm girişimlerin arkasında olduğumu belirterek kadın çiftçilerimize başarılarının devamını diliyorum. ”dedi.

Daha sonra İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER tarafından 29 kadın çiftçimize belgelerinin teslim edilmesiyle tören sona erdi.