Yem desteğinden kimler yararlanacak? Hangi hayvanlara yem desteği verilecek?

Yem fiyatlarının kısa sürede yükselmesi besici ve süt üreticisini mağdur ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı üreticiye destek olmak için bir çalışma başlattı. Pekala yem desteğinin bütçesi ne olacak? Yem desteğinden hangi üreticiler yararlanacak? Küçükbaş ve büyükbaşta yem destek miktarı ne olacak?

Yem desteğinden kimler yararlanacak? Hangi hayvanlara yem desteği verilecek?
banner282

Yem fiyatları üreticiyi ciddi anlamda mağdur etmeye başlamıştı. Koronavirüsle birlikte ithalatın zorlaşması ve artan kurlardan dolayı yem fiyatlarına neredeyse her hafta zam gelmeye başlamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı da artan yem fiyatlarından bunalan üreticiyi bir nebze olsun rahatlatmak için yem desteği verilmesine karar verdi. Buna göre küçük aile işletmelerine yem desteği verilecek.

Yem desteğinin hayvan başı verilmesi kararlaştırılırken, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerine destek verilecek. Küçükbaşta yem desteğinin miktarı üzerinde çalışılırken, büyükbaşta hayvan başına 65 lira verilmesi planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında, yem fiyatları konusunda zor günler geçiren yetiştirici ve üreticiler için önemli bir açıklamada bulundu. Küçük aile işletmelerini desteklemek için yem desteği verileceğini kaydeden Pakdemirli, destek bütçesinin 100 milyon lira olduğunu açıkladı.

Pakdemirli, katıldığı televizyon programında “20 başa kadar olan bir destek yapalım dedik” diye konuştu. Pakdemirli, desteğin de hayvan başına 65 lira olarak verileceğini söyledi.

KÜÇÜKBAŞTA DESTEK MİKTARI BELLİ OLMADI

Bakan Pakdemirli, yem desteğinin küçükbaş hayvan yetiştiricilerine verilip verilmeyeceği ile bir açıklama yapmazken, Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, küçükbaş hayvan sahiplerine de yem desteği verilecek. Küçükbaşta destek verilecek küçük aile işletmelerinde hayvan sayısı ve miktarı henüz belli olmadı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Nereye başvurulacakmış

Mustafa Özel
Mustafa Özel - 2 yıl Önce

Bu destek leme nasıl alınıyor bilgisi olan varmı yardımcı olursanız sevinirim nereden başvuru yapıyoruz

Bayram katip
Bayram katip - 2 yıl Önce

küçük işletme sahibiyim 29 büyük baş hayvanımvar yem desteklemesi almak istiyorum

Guven saricicek
Guven saricicek - 2 yıl Önce

Hadi hayirlisi 65 tl az bu miktar beklentiyi karsilamaz

Mehmet buluz
Mehmet buluz - 2 yıl Önce

Allah devletimize zeval vermesin Allah bizleri ve devletimizi korusun

Ayşe Kaya
Ayşe Kaya - 2 yıl Önce

Ot 2500 TL oldu yemin çuvalı 100 TL hayvan başı 65 TL bir çuval yem bile etmiyor bu gidişle kimse hayvancılık yapmaz

fatih Tekin
fatih Tekin - 2 yıl Önce

HAYVAN SAYISI
EN AZ 100 OLUR KÜÇÜKBAŞTA.

Hüseyin ertuğrul
Hüseyin ertuğrul - 2 yıl Önce

Arkadaşlar benim anlamadığım bu aylıkmı verilecek yoksa senede 1 defaya mahsusumu