Tarımsal desteklerin 7 katı faize gidiyor!

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, bütçeden tarıma ayrılan destek miktarı ile faiz ödemeleri için ayrılan kaynak arasındaki farka dikkat çekerek, "faiz giderleri için ayrılan kaynak tarım desteğinin tam 7 katıdır. Kaynaklar üretim için kullanılmalıdır” dedi.

Tarımsal desteklerin 7 katı faize gidiyor!
banner282

Evrensel gazetesinden Burcu Yıldırım'ın haberine göre, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, 2020 yılı bütçesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın tarım ile ilgili açıklamalarını Evrensel’e değerlendirdi. Tarım ve hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar nedeniyle bu iki alanda zor durumda olunduğunu ifade eden Güngör, faiz ödemelerine ayrılan kaynağın tarıma ayrılan destekten 7 kat fazla olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, bütçe görüşmeleri öncesi açıklamalarında tarıma ayrılan kaynağın 2020 yılında 33.4 milyar liraya çıkarıldığını ve tarımsal destekleme programları için de 22 milyar lira ayrıldığını ifade etti. ZMO Genel Başkanı Özden Güngör, Ağbal’ın açıklamalarına yanıt vererek tarım ve hayvancılık alanında yaşanan sorunları dile getirdi. 

Güngör, “Tarım desteği 16.1 milyar TL ama buğday, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatına altı ayda ödenen 19 milyar TL’dir” dedi.

TARIMA DESTEK YÜZDE 10, FAİZ ÖDEMESİ YÜZDE 58 ARTTI

Güngör yine önceki yıllarda tarıma verilen destek ve faiz ödemeleri için ayrılan kaynağa şöyle açıklık getirdi: “Tarıma 2018 yılında sağlanan destek 14.6 milyar TL’den yüzde 10 artışla 2019 yılında 16.1 milyar TL’ye yükseltilmiştir. Aynı dönemde faiz ödemeleri için ayrılan kaynak 74 milyar TL’den yüzde 58 artışla 117 milyar TL’ye yükseltilmiştir. Faiz giderleri için ayrılan kaynak tarım desteğinin tam 7 katıdır. Kaynaklar üretim için kullanılmalıdır”

ET İTHALATINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 195

Hayvancılık sektörünün de yanlış politikalar nedeniyle zor durumda olduğuna dikkat çeken Güngör, “Canlı hayvan ve kırmızı et ithalatının plansız ve kontrolsüz yapılması hayvancılık sektörünü ve fiyatları olumsuz etkilemektedir. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında 2018 yılında kasaplık sığır ithalatı yüzde 15 artarken, besilik sığır ithalatı yüzde 82 ve koyun ithalatı yüzde 52 artmıştır. Sığır eti ithalatındaki artış ise yüzde 195 olmuştur. Depolar etle dolunca kesim zamanı gelen besilik hayvanlar kesilememiş, hayvanlar yağlanmaya başlayarak et kalitesi düşmüş, bu süre zarfında hayvanını beslemeye devam eden çiftçinin üretim maliyeti de artmıştır” diye konuştu.

KANUN YÜZDE 1 DİYOR, UYGULAMA BİNDE 6’YI GÖRMÜYOR

Üretici alması gereken desteğin ‘kırıntısına’ ulaşabildi. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu ile tarıma verilen desteğin milli gelirin yüzde 1’inden az olmayacağının hükme bağlandığını hatırlatan Güngör, “Buna karşın verilen destek miktarı binde 4 ile binde 6 aralığında kalmıştır” dedi. Güngör şöyle devam etti: “2007 yılından 2018 yılına kadar çiftçiye verilmesi gereken tarım desteği 226 milyar TL iken, verilen destek 123 milyar TL eksiğiyle 103 milyar TL olmuştur. Bu duruma baktığımızda 2020 yılında bu ayrılan bütçenin faiz ödemelerine ve ithalatın durumuna bakılması gerektiği görülmektedir” diyerek diğer yıllara göre de 2020 yılında verilen desteğin olumlu olduğuna işaret etti. 2020 yılında ise tarımsal destekleme programlarına 22 milyar lira ayrıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Çiftçi topal ördeğe döndü, bitti beyler çiftçi bitti, çiftçinin dağ gibi borcu var oduyemiyor. Kanunen yüzde otuz doğal afete uğrayan çiftçinin borcu ertelenir onu bile çok gördüler, ne desdegi ne kostegi, can çekişen çiftçiyi resmen bitirdiler, varsa yoksa ithalat lobisi, inşaat bunlara var bize yok bu kadar .

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

YAHU MİLLET DAHA NE İSTİYORSUNUZ BELANIZI ARIYORSUNUZ... BAŞÖRTÜSÜ SORUNU YOK, KADINLARIMIZIN YÜZDE ELLİDEN FAZLASI TESETTÜRE GİRDİ (hatta kırsalda daha fazla), YÖNETİCİLERİMİZİN TAMAMI “DİNDAR”, EEE OKÇULAR VAKFI, ŞU BU, OSMANLIYI DA İHYA ETTİK... AZICIK FAİZ BORCU ÖDEMİŞİZ, ÇOK MU YANİ... NANKÖRLÜK YOK!!!

HÜSNÜ NİYET
HÜSNÜ NİYET @HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

TABİİ Kİ “SÜPER.... DEVLETİZ” TRUMP DENEN ADAM NE DEDİ “I will call you later”... DEMEK Kİ SÜPER ÜLKE OLMUŞUZ... SAMİMİYET ZİRVEDE, ENSEYE TOKAT.....

TÜRKİYE SÜPER DEVLET!!!
TÜRKİYE SÜPER DEVLET!!! @HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

NANKÖRLÜK YAPAN YOK, ÜLKEMİZİN SÜPER LİGE ÇIKTIĞINDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLAMAZ... TARIMIN DA, ORMANCILIĞIN DA, SANAYİNİN DE, EĞİTİMİN DE, ÜNİVERSİTELERİN DE, ÖZEL HASTANELERİN DE, PARALI YOLLARIN DA.... HASILI HEPSİNİN FİTİLİNİ ATEŞLEDİK... TUTABİLİYOSANIZ TUTUN BAKALIM... SÜPER DEVLET TÜRKİYE DEVLERE KARŞI...

Masal
Masal - 2 yıl Önce

Biz 10 yıldır Mısır'a 3 kuruş destek alıyoruz...hatta elimize geçen 2.88 krş...Masala bakarsan her yıl destek artıyor...

Abdullah Danacı
Abdullah Danacı - 2 yıl Önce

Mademki bitireceksiniz tarımı neden biz çifçileri üretime teşfik ediyorsunuz mahfettiniz bizleri bitirdiniz üreticiyi tüyübitmemiş çocuklarımızın haklarını yediniz yediniz helal etmiyoruz zehir zıkkım olsun

Rant
Rant - 2 yıl Önce

Şu an denizli güzelköy de güzelim 1 sınıf sulak tarlalar Denizli belediyesi tarafından yok ediliyor..kamyonlar dozerler arsa Lara yollar açıyor..sulama atıklarının sulama kanalıyla bağlantısı kapanıyor...meyve bahçeleri nin bazıları kesiliyor... inşaata rant kafası taşıyanlar dan bu ülkeye hayır gelmez...bu arsalara yapılan binalara ekmeği banarlar artık....yazıklar olsun utanmazlar....geleceğimizi yok edenler....kimi anısıyla kimide anasıyla anılır mış......hayırlı olsun yalakalar dizede hayırlı olsun....hamd olsun dinimizi yaşıyoruz......

Ünsal Er
Ünsal Er - 2 yıl Önce

Maalesef s400 ler kadar önemli stratejik bir sektör olan Tarım hiç kimsenin umranda değil.
Nasıl olsa onuda dışarıdan alırız. Et süt buğday arpa domates dışarıda var onları tederik etmek için bütçede para vardır. Çiftçi kimin umurunda