Tarımsal desteklerde keyfi ceza mahkemeden döndü

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye'de örnek gösterilen çiftliklerden olan Feyz Hayvancılığa kesilen keyfi ceza mahkemeden geri döndü. Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, açtığı davayı kazanırken, mahkemenin 5 yıl tarımsal desteklerden men cezasında birçok hukuka aykırılık tespit etmesi dikkat çekti.

Tarımsal desteklerde keyfi ceza mahkemeden döndü
banner200

TARIMDAN HABER ÖZEL

Tarım ve Orman Bakanlığının, Türkiye’nin en önemli süt üreticilerinden Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’na verilen tarımsal desteklerden 5 yıl men cezası mahkemeden geri döndü. Solakoğlu, Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebi üzerine Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu tarafından verilen tarımsal desteklerden 5 yıl men cezasının iptaline yönelik Bursa 1. İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı. Feyz Hayvancılığa verilen 5 yıl tarımsal desteklerden men cezasında birçok konuda hukuka aykırılık tespit eden Bursa 1. İdare Mahkemesi, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 

KEYFİ CEZA MAHKEMEDEN DÖNDÜ 

Türkiye’nin sayılı çiftlilerinden ve örnek gösterilen üreticilerinden olan Feyz Hayvancılık’ın sahibi Sencer Solakoğlu’na, geçtiğimiz Eylül ayında ağır bir ceza verilerek 5 yıl bütün tarımsal desteklerden men edilmişti. Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebi üzerine Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu tarafından verilen ceza, sektörde büyük tepkilere neden olmuştu. Verilen cezanın hiçbir kanuni karşılığı bulunmazken, Bakanlık büyük bir hukuk skandalına imza atmıştı. 

'BAKANLIĞI ELEŞTİRDİĞİM İÇİN CEZA KESTİLER' 

Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, bu durumu sert bir dille eleştirerek, Tarım ve Orman Bakanlığını eleştirdiği için kendisine bu cezanın verildiğini iddia etmişti. 

MAHKEME BAKANLIĞIN CEZA İŞLEMİNDE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ 

Söz konusu cezayı mahkemeye taşıyan Solakoğlu, Bursa 1. İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, 3 Nisan’da verdiği kararda, tarımsal desteklerden men cezasında açıkça hukuka aykırılık bulunduğunu tespit ederek söz konusu işlemin uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğuracağını belirterek, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 

CEZANIN YUKARININ BASKISIYLA VERİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ  

Mahkemenin kararı, Feyz Hayvancılık’la ilgili olarak verilen tarımsal desteklerden men cezasının ‘yukarının baskısıyla keyfi bir kararla verildiği’ iddialarını yeniden gündeme getirdi. Bilindiği üzere Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu, cezayla ilgili kararını verirken hiç bir inceleme yapmadan doğrudan Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebini onaylamıştı. Bu da ‘cezanın yukarının baskısıyla keyfi bir şekilde verildiği’ iddialarına neden olmuştu. Bursa 1. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararında, ‘hukuka aykırılığı açık’ tespitinde bulunması dikkat çekerken, bu tespit cezanın keyfi bir kararla verildiği iddialarını da yeniden gündeme getirdi.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 19:05
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Can yakuz
Can yakuz - 2 yıl Önce

Allah ne günlere kaldık, bakanlık göz göre göre kul hakkı yiyor artık türkiyede ve bu insanlar bizi, Türkiyeyi, tarımı yönetiyor bi de.

Osman
Osman @Can yakuz - 2 yıl Önce

Bakan büyüklük gösterip yaptığının yanlış olduğunu itiraf etsin. Erdemlik örneği olur.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Keyfi olduğu bariz ortadaydı zaten. Avrupaya ari çiftlik olarak örnek gösterdiler eleştirdi -diye ki cesur adam- keyfi engellediler

Neden
Neden - 2 yıl Önce

Neden boyle oluyor. Bakanlik burokrasisi bunlari ongoremiyormu

Eveeettt
Eveeettt - 2 yıl Önce

Şimdi Sencer Bey in mahkeme masrafları ile avukat ücretini bu cezayı kesenler mi yoksa talimatı verenler cebinden mi ödeyecek? Yoksa devletin kasasından mı ödenecek

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

destek filan yok yemin ederimçiftçinın neyi varsa dicle bir ve diyer elektrik şirketleri clup cebe indiriyorlar bizde avucumuzu yalıyoruz Allah belalarını ayağının dibinden versin sadece elimizde bedduamız kalmiş ve sağ olduğum müddetçe hep beddua ederım buda benım en tabii hakkım Allah belalarını versın Allah bunların başından koronayı eksik etmesin inşaAllah amin

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 2 yıl Önce

Devlet kablumbağa gibi devletin memuru maaşını alıyor senin düşeceğin durum çokda umırunda değil hukuksuz olduğunu bilerek yapıyor sen hakkını arayap hakkını alana kadar geçen süreçte çektiğin sıkıntılar cezanın esasını oluşturuyor bu hukuksuzluğu yapana bir maduriyetin giderilene kadar geçen süre kadar cezayı yazan idarenin amirine maaş cezası veren bir düzenleme olsa işte ozaman amirlerine yalakalık olsun diye hiçbiri ceza yazamaz ne oldu yürütme durunca bu madurun bu süre içerisindeki maduriyet bu cezayı yazan sabunu sarı tuzu kuru zorbanın hayatını değiştircek bir cezamı verildi.

KARIŞIK ORGANİZE İŞLER
KARIŞIK ORGANİZE İŞLER - 2 yıl Önce

Bu arkadaşın soyadının "Solakoğlu" olması önemli değil. Kendisi daha önceki bakanın çok yakın arkadaşı yoldaşıdır. YANİ İŞİN İÇİNDE İŞ VAR, BU İŞLER ORTAYA KARIŞIK İŞLER, ADAMLARIN HESABI KİTABI FARKLI...

Selam
Selam - 2 yıl Önce

İmam cemaat misali kraldan kralcı KARDEŞLER memleket yönetiyorlar Allah kolaylık versin bu da geçer ya Hu


banner251