Tarımsal destekler iki katına çıkarılmalı!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, tarımsal destek bütçesinin iki katına çıkarılmasını istedi. Girdi fiyatlarında ürün fiyatlarının çok üstünde bir artış yaşandığına dikkat çeken Keskin, çiftçinin üretimini sürdürebilmesi için tarımsal desteklerin artırılmasının zorunluluk haline geldiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Tarım ve Orman Bakanımızdan ve Meclisimizden beklentimiz tarıma ayrılan bütçenin iki katına çıkarılmasıdır” dedi. 

Tarımsal destekler iki katına çıkarılmalı!
banner200

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Tarımdan Haber'e yaptığı değerlendirmede tarımsal desteklerin yetersizliğine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Meclis'e bir çağrıda bulundu. 

ÇİFTÇİ GİRDİ MALİYETLERİNİN ALTINDA EZİLİYOR 

Tarımsal üretimde, çiftçilerin girdi maliyetlerindeki artışın, ürün fiyatlarındaki artışın çok çok üzerinde olduğuna işaret eden Keskin, "Mazot, gübre, tohum, ilaç vb. girdilerdeki artışın son yıllarda ürün fiyatlarının artışının çok üstünde olması bu ihtiyaçların karşılanmasını oldukça zorlaştırmaktadır" dedi. 

Çiftçinin yurt içi üretim maliyetleri yüksek olduğu için hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetlerini daha karlı, verimli ve sürdürülebilir koşullarla yapabilmelerinin zorlaştığının altını çizen Keskin, şunları kaydetti:

DESTEKLER ARTIRILARAK ÇİFTÇİNİN YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ 

"Ürün maliyetlerine yapılacak artış, enflasyon artışına etki etmekte ve nihai tüketicinin alım gücünü azaltmaktadır. Buda ülkemiz ekonomisine olumsuz etki yapmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, T.C. Tarım ve Orman Bakanımızdan ve Meclisimizden beklentimiz tarıma ayrılan bütçenin 2 katına çıkarılmasıdır. Ülkemiz gerçeği olan küçük işletmelerin yüksek maliyetleri ile ayakta kalma ve dış pazarda rekabet etme ihtimali çok düşüktür. Devletimiz tarafından üretim maliyetlerin bir kısmı karşılanarak üretim potansiyeli arttırılmalıdır. Üretim ve girdi maliyetlerini azaltacak bu destekleme artışı tüm çiftçilerimizin beklentisidir. 

KAYITLI ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİYE DAHA ÇOK DESTEK VERİLMELİ 

Bununla birlikte Tarım ve Hayvancılıkta kayıt dışılık engellenmeli ve kayıtlı üretimde bulunan üreticiye verilen destekler arttırılmalıdır. Kayıtlılığın arttırılması ile ülkemiz genelinde vergi kaybı önlenecek, devletimizin elde ettiği vergi gelirleri vereceği desteklemelerin çok üzerinde olacaktır. 

Kayıt altına alınamayan üretim kalemleri ülkemiz ekonomisi için kayıt dışılık ve vergi kaybına ayrıca ürünlerin kontrolleri yapılamadığı için halk sağlığına da zarar vermektedir. Kayıtlı üretim ile; kamuya veri tabanı oluşturularak, oluşturulan veri tabanı sayesinde tarım ve hayvancılık politikalarının belirlenmesinde önemli dayanak teşkil edeceği düşüncesindeyiz. Hal böyleyken, Sayın Cumhurbaşkanımızdan Tarımsal Desteklemelerde, belirgin bir artış beklemekteyiz"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Bırakın kardeşim, desdegi ürüne para verin, yabancı çiftçiye,ithalat lobisi kazansın diye paraları aktaracaginiza ,mazot, gübre yem ,ilaç... Vs yüzde ikiyuzlere varan artış sağlayacaksınız, buğdaya yüzde otuz verdik diye naralar atıp hava atacaksınız, yok beyler , Türk çiftçisi iflas etti, gözünüz aydın...

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Cefakar, fedakar süt üreticilerinin başına bir şekilde seçilmiş olan bu yağlı arkadaş, maalesef yine işkembeyi kübradan sallamış; “destekler iki katına çıksın”... başüstüne “başkan” hemen hallederiz..
TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ, MAALESEF ÇOK İRİ YARI VE KUVVETLİ AMA EMBESİL YANİ EĞİTİLMESİ ÇOK ÇOK GÜÇ ZEKA ÖZÜRLÜ BİR ÇOCUK GİBİ... TARIM SEKTÖRÜNÜN BU DURUMA GELMESİNDE SİYASETÇİSİNDEN AKADEMİSYENİNE, BÜROKRATINDAN TEKNİK PERSONELİNE, MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN ÇİFTÇİSİNE, TARIMSAL SANAYİCİSİNDEN TÜCCARINA, NİHAYETİNDE ÜRETİCİDİNDEN SON TÜKETİCİSİNE KADAR BÜTÜN PAYDAŞLARIN PAYI VAR, NE YAZIK... DOLAYISIYLA, BU İRİ YARI AMA KENDİNİ YÖNETEMEYEN SEKTÖRÜN TÜM ASALAKLARINDAN ÖNCELİKLE TEMİZLENMESİ VE AKLI SELİM SAHİBİ LİYAKATLI/EHLİYETLİ İNSANLAR TARAFINDAN YÖNETİLMESİ LAZIM. AKSİ TAKDİRDE, BU ŞEKİLDE, İRİ YARI BİR EMBESİL ERGEN GİBİ DEVAM EDERSE, HEM KENDİNE HEM ETRAFINA ÇOK ZARAR VERECEĞİ AŞİKARDIR. İNANÇ, AKIL, BİLİM IŞIĞINDA HESAP VERİLECEĞİNİ ASLA UNUTMADAN DÜRÜSTÇE ÇALIŞMAK.... HERŞEYDEN ÖNCE BUNLARI SAĞLAMAK ŞART... ELBETTE YOZLAŞMIŞ BİR TOPLUMDA BU İŞLER KOLAY DEĞİL...

Hayrabollu
Hayrabollu - 2 yıl Önce

Bu memlekette çiftçilik yapmayan hayvancılık yapmayan adamlar saltanat için ziraat odası başkanı olursa,Süt birliği başkanı olursa çiftçi bugünkü durumda şaha kalkar.Hata bizde adam gibi adamları seçmiyoruz vesselam

Pamuk destek
Pamuk destek - 2 yıl Önce

İki yetmez dört katına çıkarılmalı.Çiftçi ancak işlerini böyle düzeltebilir.Çiftçi batıyor.

Adem Özbakır
Adem Özbakır - 2 yıl Önce

Küçük aile işletmeleri çok zor destek aliyor alanda cuzi miktarda

Būlent
Būlent - 2 yıl Önce

Hemde acil yoksa çifcilikdiye bişey kalmayacak hep zararına urun satıyoruz gūbre mozot zirayi ilac tohom sttığın ūrūn malyetibile karşılamaz ben kendimi nasıl gecindirecem yok elde sıfır avucta sıfır çolukcocuğumuza hacayacak paramız yok yurt dışındaki kardeşlerden destek alıyorum artı onlardan para istemekten utanıyorum biz cifcilere doğru dūrūst detek versinler bide ūrūnde adam akılı fiyat verin fiyatın iki ūckatı mozot gūre ilac bölefiyat dengesi olmaz

Arif meric
Arif meric - 2 yıl Önce

Daha geçen seneki destekler verilmedi. Dünyadan haberi yok .

Müslüm Bozteke
Müslüm Bozteke - 2 yıl Önce

Sayın bakanıma sesleniyorum yağlı tohumlar desteği nezaman ödenecek yüzden ötürü


banner151

banner251