Tarım İl Müdürü: Düve desteği ilk kez uygulanacak

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Emine Sever, düve alım desteğinin bu yıl ilk kez Eskişehir'in de dahil edilmesinin önemine dikkat çekerek, Eskişehir'deki yetiştiriciler için bunun büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Tarım İl Müdürü: Düve desteği ilk kez uygulanacak
banner200

Konuyla ilgili olarak Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Tarımsal desteklemelere ilişkin 23/10/2019 tarihli ve 1691 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar'a dayanılarak hazırlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2019/54) 15.maddesi olan Düve Alım Desteği müracaatları başladı" denildi. 

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Emine Sever, konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Tebliğ hükümlerine ve 11.12.2019 tarihli ve 3695304 sayılı Olur ile belirlenen Düve Alım Desteği Uygulama Esaslarına göre; İlimizde  damızlık gebe düve ve 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır ve manda alımına % 40 hibe desteği uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak, damızlık ve modern işletmelerin kurulması ile yetiştiricilerimizin gelir düzeyinin artırılması ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlayan Düve Alım Desteği müracaatları 2019 yılı için  16 Aralık 2019 – 14 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Başvuru süresi 30 (otuz) gündür.

Bakanlığımızca 2019 yılı için desteklemeye esas gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

Bu desteklemeden işletme kapasitesini 10 Baş'a tamamlayan işletmeler faydalanabilecektir. Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; Etçi Irklar Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue;  Kombine Irklar Simental(Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard; Sütçü ırklar Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein ve Manda ırklarından olması gerekmektedir.

Ayrıca Düvelerin düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden (TİGEM), damızlık sığır yetiştirici birliklerinden, süt üretici birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve iştiraklerinden temin edilmesi gerekmektedir. Destekleme kapsamında alınan düveler 2 yıl süreyle mücbir sebepler dışında satılamaz.

Tebliğe göre; Bakanlığımızca Eskişehir’in bu yıl ilk kez düve alım desteğine dâhil edilmesi bu sene kurulan Eskişehir İli Manda Yetiştiriciliği Birliği üyeleri için de büyük bir fırsattır. Ülkemizde hayvancılığın gelişmesi adına önem arz eden ve Bakanlığımızca gerçekleştirilmekte olan desteklemelerden İlimiz yetiştiricilerinin de en iyi şekilde faydalanabilmesini sağlamak için başvuruda bulunmaları durumunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yetkilerimiz dâhilinde elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Derviş coban
Derviş coban - 2 yıl Önce

Destek güzel tabi ihtiyacı olana verilirse karşılıksız verilir takip edilirse güzel tarım bakanı ne yazık ki bu işi bilmiyor yapamıyor tarım bakanı mehti ekerdi çok güzel işler yapıyordu bildiğimiz cifci zor durumda

Mehmet demirbag
Mehmet demirbag - 2 yıl Önce

yalandeyilse bizde versinler herkesin kendi admıvar torpili olmdan olmuyor cocukmu kandryorsunuz

Hasan
Hasan @Mehmet demirbag - 2 yıl Önce

Şartları tutan herkes alır, suçlamak yerine git başvur

Ahmet Arsu
Ahmet Arsu - 2 yıl Önce

2 yıl baktıktan sonra elden çıkartılması yanlış bir uygulama. Ayrıca ihtiyacı olmayanlarada veriliyor. Adam kayırmacılığın önüne geçilmeli.

Düzceli
Düzceli - 2 yıl Önce

Sayın cumhur başkanım çiftçi borçlarını yapılandırın bundan büyük hibe olmaz

hüseyin tuncer
hüseyin tuncer - 2 yıl Önce

sayin tarim bakanimiz il tarim müdürlerize bir sorun günde kac kişi sertifakili bugday destegini kac soruyor buza destegini soruyor secimden önce hemen yatiyo sona kalan ölsün

M sıddık utkutağ
M sıddık utkutağ - 2 yıl Önce

Zatan fakir lere vermez ler duğuda hibe de yuk destek ölemese yuk bitkide hiç bi destek yuk

Şeref ceylan
Şeref ceylan - 2 yıl Önce

Boş vaat veren bakan olmayın. Sayın bakan çiftçi bataklıkta kaldı oradan çıkan olmaz

Cüneyt tacar
Cüneyt tacar - 2 yıl Önce

Bu böyle bişey varsa İnternet üstünden başvuru nede n yok


banner151

banner251