Pamuk çiftçisi Tarım Bakanına soruyor: Kalan yüzde 30 desteği ne zaman ödeyeceksiniz?

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, pamuk çiftçisinin pirimlerinin eksik ödenmesi nedeniyle cebinin boş olduğunu belirterek, "Yaklaşan bayram öncesi zaten maddi sıkıntıda olan pamuk çiftçisi devlet tarafından ödenmesi gereken pamuk pirim desteğinin yüzde 30'u halen ödenmemesi nedeniyle sıkıntı yaşamaya devam ediyor" dedi.

banner255
Pamuk çiftçisi Tarım Bakanına soruyor: Kalan yüzde 30 desteği ne zaman ödeyeceksiniz?
banner200

Pamuk çiftçisinde sıkıntının büyük olduğunu belirten bir yazılı basın açıklaması yapan Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, yaptığı açıklamada, "Tüm çiftçilerimizin her türlü ekonomik sıkıntıyı yaşadığı bu dönemde pamuk üreticisi çiftçilerin çok daha fazla ekonomik zorluklarla uğraşıyor.

2019 PAMUK HASADI DÖNEMİNE GELDİK 2018 DESTEKLERİ HALA ÖDENMEDİ 

Pirim sıkıntısı halen devam ediyor. 2018 yılı pirim desteklemelerinden ödenen yüzde 70'lik dilimden arta kalan yüzde 30'luk ödeme hala yapılmadı. Ağustos ayına yaklaşıldı. Çiftçinin çok fazla paraya ihtiyaç duyduğu bu dönemde çiftçinin cebi boş. 2019 pamuk hasadı dönemine gelindi. Ziraat Odaları olarak ilimiz iktidar partisi milletvekillerine durumu anlattık. Çiftçilerimiz sıkıntı içinde. Mayıs ayı sonundan itibaren yükselen, ziraat bankası tarımsal kredilerindeki faiz artışı da ayrı bir sıkıntı. Özel bankalardan kredi kullanmak zorunda kalan çiftçi yüksek faizle ekonomik darlık çekiyor." dedi.

ÇİFTÇİ DÜNYANIN EN PAHALI MAZOTUNU KULLANIYOR!

Meclis başkanı Mesut Yörükoğlu, her indirimden sonra gelen akaryakıt zammının da ayrı bir dert olduğunu, bir birimlik indirimden sonra akaryakıtta muhakkak beş veya altı birimlik artışın hemen geldiğini çiftçimizin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını ifade ederek, "2019 yılı ürünlerinin hasat dönemine yaklaşılan bu zamanda hala pamuk başta olmak üzere, hiçbir tarımsal üretimin destekleme politikaları açıklanmadı. Dekarda kaç kilogram pamuk üretimine kaç TL pirim verileceği bilinmemektedir. Bu belirsizlik pamuk çiftçisini etkiledi. Stratejik önemi olan pamuk tarımı bundan zarar görecek. Beklentimiz, sıkıntılarımızın ve belirsizliklerin bir an önce çözülmesidir. Kurban bayramına yaklaştığımız bu dönemde çiftçi kurbanlık parasını buradan karşılayabilmelidir" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pamuk Destek
Pamuk Destek - 2 yıl Önce

Çiftçi bitiyor.Pamuk desteğini verin.3 tane kurbanlık koyun alacam.Para yok.Köylü milletin efendisidir.

Gezgin
Gezgin - 2 yıl Önce

Çiftçilik, kime ne desem bilmiyorum ki, hani bebek ağlar, sussun diye ya mama verirler yada mama ve anası şevkatle sarar, basar yüreğine, babasının akşam gelmesi için yolunu gözler dururlar, Ben bir anadolu çiftçisiyim yüreğim buz gibi, yetiştiriyorum, yetiştirdiğimizin satışından gelen gelir, yetiştirilenin masrafını ödemiyor, bankalarda bitt, oturduğumuz eve kadar hepsi ipotekte, ödeme gücü artık yok, yüreğim hep ağlıyor, beynim hep durgun, ben böyle değildim, ben hiç böyle değildim, yaz gelince heyecanlanırdım, yetişeni satacağım ayağıma yeni ayakkabı alacağım, sonra pantolon, birr tane gömlek, bir Paket pahalı sigara sonra köfteciye gideceğim diye sevinirdim, şimdi bankalar ne var ne yok, hepsini alıyorlar, başbelası tarımsal elektrik aylık faturaları çiftçinin yaşam standartını bitirdi, her şey ateş pahası, ne yaşama sevinci kaldı nede ufacık bir umut, beni 5 yaşındaki çocuğumun 10 yaşındaki geleceği için nasıl bir plan kuracağım, markette haftalık alış veriş ateş pahası, ben ne yapacağım Allah aşkına söylermisiniz ben çiftçiyim ne gecem var ne de gündüzüm, Ziraat bankası borçları bu yıl alınılmasın, doğrudan gelecek yıla aktarılması gerekmekte, çiftçiler olarak güneşli havada yürürken doluya tutulduk,

Vedat TINTIN
Vedat TINTIN - 2 yıl Önce

Ayçiçeği üreticisininde desteklerinin yüzde 30'u duruyorduruyor

ŞÜKRÜ
ŞÜKRÜ - 2 yıl Önce

Çifçiyim 30 yıldır böyle bir sıkıntılı dönem yaşamadık böyle nereye kadar lütfen çifçiye acıyın kıtlık kapıda

Guner taylan
Guner taylan - 2 yıl Önce

Sertifikali tohum desteği Halen odenmedi koparatif lere faizini oduyoruz

Hasan ali garip
Hasan ali garip - 2 yıl Önce

Evet ayçiçegi desteklerinin yüzde 30 u duruyo ne zmn yatıracaklar çok merak ediyorum.devletin durumu o kadar kötüyse söylesinler bizde umutlanmayalım..tam bir kepazelik

sedat ok
sedat ok - 2 yıl Önce

20 gun sonra adana misir bicecek misir destekleri duruyor

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Bizim nohut pirim desteklerinden de haber yok nohut hasadı başladı


banner151

banner251