Pakdemirli'den katma değeri yüksek ürünlere destek açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, lavanta yetiştiren işletmelede incelemelerde bulunarak lavantaya olan ilginin gün geçtikçe arttığını ve lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri yetiştiren üreticilere her zaman destek olacaklarını söyledi. 

Pakdemirli'den katma değeri yüksek ürünlere destek açıklaması
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Muğla’da lavanta hasadı yaptı.

Pakdemirli, özellikle tarımda yeni teknolojileri ve ar-ge çalışmalarını kullanarak katma değeri yüksek ürünler üretmek ve bunları dünya çapında pazarlamak amacı ile kurulan bir işletmede incelemelerde bulundu.

Lavanta ve trüf mantarının birlikte yetiştirildiği işletmede lavanta hasadı yapan Bakan Pakdemirli, kullanılan teknoloji, üretilen ürünlerin pazarlanması ve ekonomik katkıları hakkında da bilgi aldı.

Lavantanın ülkemizde ticareti yapılan 131 tıbbi aromatik bitkiden biri olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Aynı zamanda lavanta dünya çapında ticareti yapılan ilk 15 uçucu yağ üretilen bitki arasında yer almaktadır. 2019 yılı itibari ile ise ülkemizde lavanta üretim alanları 10.000 dekarı geçmiş durumdadır. Bu alanlardan 1.500 ton lavanta çiçeği, bunlardan da 20-30 ton civarı lavanta yağı elde edilmektedir” dedi

Tıbbi aromatik bitkilerle ilgili dünyadaki ticaret hacminin 200 milyar doların üzerinde olduğunu da ifade eden Pakdemirli “Lavanta günümüzde Dünyada en çok aranan aromatik bitkilerden birisi. Suyu az kullanan ve kıraç topraklarda yetişen bu bitki topraklarımızın kullanımı açısından önemli. Hem çiçekleri hem yağı oldukça fazla katma değer sunuyor. Gün geçtikçe de bu bitkiye ilgi artıyor. Dünyadaki bu ticaret hacminden hak ettiğimiz payı almamıza katkı verecek, lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri yetiştiren üreticilerimize her zaman destek olacağız” dedi.

Bakan Pakdemirli ayrıca farklı cinslerde lavanta fidanlarının bulunduğu ileri teknolojiye sahip serada da incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Lavanta ve trüf mantarının birlikte yetiştirildiği işletmede lavanta hasadı yapan Bakan Pakdemirli, kullanılan teknoloji, üretilen ürünlerin pazarlanması ve ekonomik katkıları hakkında da bilgi aldı. Lavantanın ülkemizde ticareti yapılan 131 tıbbi aromatik bitkiden biri olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Aynı zamanda lavanta dünya çapında ticareti yapılan ilk 15 uçucu yağ üretilen bitki arasında yer almaktadır. 2019 yılı itibari ile ise, ülkemizde lavanta üretim alanları 10.000 dekarı geçmiş durumdadır. Bu alanlardan 1.500 ton lavanta çiçeği, bunlardan da 20-30 ton civarı lavanta yağı elde edilmektedir” dedi.

GÜN GEÇTİK.ÇE BU BİTKİYE İLGİ ARTIYOR

Tıbbi aromatik bitkilerle ilgili dünyadaki ticaret hacminin 200 milyar doların üzerinde olduğunu da ifade eden Pakdemirli “Lavanta günümüzde Dünyada en çok aranan aromatik bitkilerden birisi. Suyu az kullanan ve kıraç topraklarda yetişen bu bitki topraklarımızın kullanımı açısından önemli. Hem çiçekleri hem yağı oldukça fazla katma değer sunuyor. Gün geçtikçe de bu bitkiye ilgi artıyor. Dünyadaki bu ticaret hacminden hak ettiğimiz payı almamıza katkı verecek, lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri yetiştiren üreticilerimize her zaman destek olacağız” dedi. Bakan Pakdemirli, ayrıca farklı cinslerde lavanta fidanlarının bulunduğu ileri teknolojiye sahip serada da incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.
    

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
pokdemirli
pokdemirli - 2 yıl Önce

Bu adam neden kılıktan kılığa girer ki :D Bi gün biçerin üstünde bi gün üniforma millete çalışıyomuş gibi mi görünüyor ne yapıyor cahil herif

Çiftçi ölü
Çiftçi ölü - 2 yıl Önce

Ne yapalım sayın bakan lavantamı ekelim.millet karnını doyurmanın peşinde sizler cebinizi.kanola dediniz.aspir dediniz ne oldu.hepsi dibe vurdu.ayçiçeninde hakibiyeti aynı olacak.size soruyoruz dünyada 6.5 liraya mazot kullanan çiftçi varmı.proje proje diyorsunuz bırakın bu işleri keseri kendinize doğru yontmayın.biraz bu halkıda düşünün.vermeden almak Allaha mahsustur.çitçiye ne veriyorsunuzda üretim bekliyorsunuz.hatayı baştan köy okullarını kapatmakla yaptınız.sonra göçü engelleyecrksiniz.hadi engelle.bizim artık gücümüz kalmadı.ama inancımız var.bu politikalar çıkar politikası.merak ediyoruz kime kölelek yapıoruz.

banner151

banner251