Organik gübre desteği ödenmeye başlandı kimler yararlanacak?

Ülkemiz topraklarının organik madde kapsamının yükseltilmesi, kimyevi gübre kullanım etkinliğinin artırılması ve toprakların ihtiyacı olan bitki besin maddelerinin ülkesel kaynaklardan karşılanması amacıyla ilk defa 2019 yılında organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilere gübre desteğine ilave dekara 10 TL destekleme ödenmeye başlandı. 

Organik gübre desteği ödenmeye başlandı kimler yararlanacak?
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, organik-organomineral gübre desteğine ilişkin, "57 ilde 18 bin 892 çiftçimize 14 milyon 481 bin liralık destek ödemelerine 15 Mayıs Cuma günü başladık" dedi.

Bakan Pakdemirli, 2019 yılı organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilere uygulanacak desteklere ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamasında, "Ülkemiz topraklarının organik madde kapsamının yükseltilmesi, kimyevi gübre kullanım etkinliğinin artırılması ve topraklarımızın ihtiyacı olan bitki besin maddelerinin ülkesel kaynaklardan karşılanması amacıyla ilk defa 2019 yılında uygulamaya başladığımız normal gübre desteğine ilave olarak organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilerimize dekara 10 TL destekleme ödenmeye başlanmıştır. Bu çerçevede başvuru, icmal, askı ve kontrolleri tamamlanan 57 ilde 18 bin 892 çiftçimize 14 milyon 481 bin liralık destek ödemelerine 15 Mayıs Cuma günü başladık. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun" dedi. 

ORGANİK GÜBRE DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANILACAK?

Bu kapsamda Bakanlığımızdan tescil belgeli olan katı organik-organomineral ürünler, katı organik toprak düzenleyici ürünler ile kaplama gübre ve fermantasyon sonucu elde edilen organik gübreleri, belirlenen tarihler arasında Gübre Takip Sistemi üzerinden tedarik eden Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere, arazi varlığı ile orantılı olarak dekar başına destekleme ödemesi yapılacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 23:14
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Yılmaz
Bayram Yılmaz - 2 yıl Önce

Ayçiçeği destek lerinden haber var mı acaba

Mehmet pezek
Mehmet pezek - 2 yıl Önce

Sayin bakanim bu gübre desteğinden hazine arazisi kullananlarda yararlansa bizim kullandığımız arazilerin yüzde sekseni hazine

Abdurrahman kinik
Abdurrahman kinik - 2 yıl Önce

Faydalaniyomuyum acaba

Ibrahim Demirörs afyon
Ibrahim Demirörs afyon - 2 yıl Önce

Elimde 10 bin ton organik gubre var fermantosyenli yapilmis ilgilenen isletme sahiplerine duyrulur

banner151

banner251