Lisanslı depo kirasının tamamı desteklenecek

Daha önce lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere kira bedelinin yüzde 50 oranında destek verilirken, ilgili kararda yapılan değişiklikle kira bedelinin tamamı desteklenecek.

Lisanslı depo kirasının tamamı desteklenecek
banner200
banner217

30/09/2014 tarihli ve 2014/6849 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Tarımsal Ürünlerin 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu Çerçevesinde Lisans Alarak Faaliyet Gösteren Depolarda Muhafaza Edilmesi Halinde Kira Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin kararda değişikliğe gidildi.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre daha önce lisanslı depo işletmelerinde kira ücretlerinin yüzde 50'sine destek verilirken, 2018 hasat döneminden başlamak üzere kira ücretlerinin tamamına destek verilecek.

Daha önce fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı, antepfıstığı, kuru üzüm ve kuru incirde kira desteği aylık ton başına 10 lirayı geçmemek üzere yüzde 50 destek veriliyordu.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, bezelye ve ayçiçeğinde aylık ton başına 3 lira, pamukta ise 7 lira kira desteği ödeniyordu.

Kira desteğinden ÇKS'ye kayıtlı üreticiler yararlanabilecek ve kira ücretleri de Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca onaylanacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Lisanslı Depoculukla ilgili bu kararın alınmasında emeği geçen TKK Genel Müdürü Sn F. POYRAZ ve Genel Müdür Yardımcısı Sn A. BAĞCI'ya gayretlerinden dolayı Türk çiftçisi adına teşekkür ediyoruz. Allah yollarını açık etsin.

banner151

banner251