Kayıt yaptırmayan tarımsal desteklerden yararlanamıyor!

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı yaptırmayan çiftçiler desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan, çiftçileri ÇKS konusunda uyardı.

Kayıt yaptırmayan tarımsal desteklerden yararlanamıyor!
banner200
banner217

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 1 Eylül tarihinde başlayan ÇKS başvurularının 30 Haziran 2019'da sona ereceğini hatırlatarak desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilere sisteme kayıt olmaları çağrısında bulundu.  

HER TÜRLÜ TARIMSAL DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN "ÇKS" KAYDI GEREKİYOR

Başvurusu bulunmayan çiftçilerin sistemin sunduğu imkanlardan yararlanamayacağını belirten Doğan, tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmelerinin elzem olduğunu söyleyerek "ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçilerimiz desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir. Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucunda meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerektirmektedir. Çiftçilerimizin son haftada yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var" dedi.     

Çiftçileri konu ile ilgili kısa mesajlarla bilgilendirdiklerini söyleyen Doğan, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için kayıtlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

ÇKS KAYDI İÇİN İSTENEN BELGELER

Herhangi bir ziraat odasına kayıtlı ise, ekim yapılan ürün ve parseli, ilk kez kayıt yaptıracaklar için kendisinin ya da vekilinin bizzat bulunması, T.C nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf, köy, parsel ve ekilecek ürün.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet ataş
Mehmet ataş - 1 yıl Önce

Ben kütahya nin simav a bağlı darıcı köyü nde çiftçilik yapıyorum ve büyük bas hayvan yapıyorum ve babam emekli işletmem ve cks da babamın adına ama ziraat bankasi bize yem kredisi çiftçi kredisi kullandırımiyor istenilen bütün belgeleri eksik siz verdiğimiz halde ,sebebi de babam emekli maaşını başka bir bankadan aldığı için size kredi çıkmıyor diyorlar ziraat yetkilileri sim di ben nasıl faydalanacam ziraatın çiftçi kredilerin den

Abdullahh
Abdullahh - 1 yıl Önce

Bir söz vardır insanlara balık vermeyiniz balık tutmayı ogretiniz. Partiye yakın olan işini daha rahat götürüyor... Arkadas kişilerin üzerine kayıtlı arazi ne kadarsa o kadar mazotta indirim yapsanız mesele hallolur adalette budur.. Yoksa devletin milletin parası cakallarin elinde çarçur oluyor...

yalçın gül
yalçın gül - 1 yıl Önce

ben kars selim ilcesi baykara köyünde yasiyorum kucuk bas hayvanciligi yapiyorum tum kayitlarim pürüzsüz olarak tamam ziraat bankasinan çiftçi kredisi almak icin müracat ettim reddedildi gerekce emekli maaş imi onceden calistigim ardahan ilndeki halk bank tan almam gosterildi ne alakasi var anlamadim sanarsiniz maaş ima kredi istedim

banner151

banner251