İyi Parti'den mazot desteği avans ödeme talebi: Düşen petrol fiyatlarını çiftçimiz için fırsata çevirelim

İyi Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Koordinatörü Ergin Kahveci, Tarım ve Orman Bakanlığının düşen akaryakıt fiyatlarını fırsata çevirerek, 2020 yılı mazot desteklerinin ekiliş döneminde çiftçiye avans olarak ödenmesini istedi. Akaryakıt fiyatlarının bu seviyelerde kalmayacağını dile getiren Kahveci, “Mazot desteği, mazot ucuzlamışken çiftçiye ödenirse hem çiftçimize iyi bir motivasyon olur hem de devlet hazinesi bundan karlı çıkar” dedi. 

İyi Parti'den mazot desteği avans ödeme talebi: Düşen petrol fiyatlarını çiftçimiz için fırsata çevirelim
banner200

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın 47. Olağan Genel Kurulunda bir konuşma yapan İyi Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Koordinatörü Ergin Kahveci, mazot destekleriyle ilgili olarak önemli bir öneride bulundu. 

DÜŞEN PETROL FİYATLARINI MAZOT DESTEKLERİNDE FIRSATA ÇEVİRELİM

Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan petrol savaşının yansıması olarak dip yapan akaryakıt fiyatlarında yapılan indirimlerin çiftçiler için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Kahveci, 2020 yılında ödenecek mazot desteklerinin ön avans şeklinde 15 Nisan’a kadar çiftçiye ödenmesi gerektiğini vurguladı. Kahveci, avans olarak ödenecek mazot desteklerinin daha sonra yapılacak desteklerden mahsup edilebileceğini kaydetti. 

15 NİSAN'A KADAR 4 MİLYAR TL MAZOT DESTEĞİ ÖDENEBİLİR 

Avans olarak ödenecek mazot destekleriyle ilgili olarak rakam veren Kahveci, şunları kaydetti: “Bitkisel ürünler için dekar başına 10 TL mazot girdi avansı olarak 2 milyar TL, Besicilik için 3,5 milyon baş besi hayvanı için 400 kg canlı ağırlık üzerinden 0,75 TL/kg olmak üzere 1,05 milyar TL, Süt üretiminde 0,05 TL/litre olacak şekilde 1 milyar TL olmak üzere toplam 4 milyar TL, (akaryakıt girdisi için) ön destekleme avansı ödenmesini öneriyorum. Bu ödemeler 22 milyar TL olan 2020 tarımsal destekler bütçesinden daha sonra mahsup edilmeli” 

ÇİFTÇİMİZE İYİ BİR MOTİVASYON OLUR HEM ÇİFTÇİ HEM ÜLKE KAZANIR

Düşen petrol fiyatlarından dolayı mazot desteklerinin avans olarak önceden ödenmesi durumunda bunun çiftçiye iyi bir motivasyon olacağını ve ürününü ucuz mazot girdisi kullanarak üreteceği için gıda fiyatlarının da düşeceğini bildiren Kahveci, “Hükümet bu konuda bir adım atarsa hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanmış olacak” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 13:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet sevinc
Mehmet sevinc - 2 yıl Önce

daha biz 2019 mazot desteğini almadık.ne diyon sen dünyadan haberin yok

Fevzi haçimoğlu tü
Fevzi haçimoğlu tü - 2 yıl Önce

Bugün olmuş türlü bahanelerle mazot gübre desteği hala ödenmedi medya kendi dalgasında çiftçiyi düşünen yok çiftçi her şeyi destekte öderim diye esnaftan borca aldı nasıl ödeyecek bu insanlar borçların Allah yardımcımız olsun....

Erdem seki
Erdem seki - 2 yıl Önce

1220 kastamonu arac igdir tarim kredi kooperatifinin uyesiyim 125 ortak var 100 icralik 4 kefille 400 kisiye tekabul ediyo milletin ne evi kaldi ne arabasi avukat geliyo takir takir bagliyo bu cifci ne olacak adam odeyebilseydi zaten oderdi 50 binlik borc olmus 100 bin 110 bin ne evi kalmis ne arabasi millet perisan evine ekmek getiremiyo sayin devlet buyukleri kulak verin millet perisan

Halil Eren
Halil Eren - 2 yıl Önce

Daha 2019 yalının mazot gübre desteği ödemeyen hükümet 2020 yılının desteğini mi ödeyecek?

AHMET Donma
AHMET Donma - 2 yıl Önce

Boş konusuyor 2019 almıyan cifciler nasıl 2020 yi alacak boş laflar

Ali çelik
Ali çelik - 2 yıl Önce

Arkadaşlar bu hafta inşAllah mazot gübre desteyi ödenir bizde mazot alırız

Turhan  böbürer
Turhan böbürer - 2 yıl Önce

Adana Seyhan birazcık duyarlı olsalar mazot fiyatları avantaja çevrilip verilse çok büyük katkı sağlar hiç olmasa düşük fiyattan mazotumuzu alırız.ne diyelim Allahım bütün çiftçilerimize yardım etsin bilhassa da adana çiftçisinin sahibi yok

Necdet
Necdet - 2 yıl Önce

Mazot gübre desteği alalı bir ay oldu neden bahsediyorsunuz siz


banner151

banner251