Hayvancılık desteklerinde önemli değişiklik

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan varlığı sayısını artırmak için 2019 yılında düve alımına verilen destek miktarını artırarak, düve desteğini bütün Türkiye’ye açacak.  

Hayvancılık desteklerinde önemli değişiklik
banner200
banner217

Çiftçi dört gözle 2019 yılında yapılacak tarımsal desteklerin açıklanmasını beklerken Tarımdan Haber, hayvancılık desteklerinde yapılacak değişikliklerin bilgisine ulaştı. Son aylarda yem süt paritesinin bozulmasından dolayı dişi hayvan kesiminin arttığına dair ciddi kaygılar bulunurken, Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılında hayvan varlığı sayısını artırmak için düve desteğinde önemli bir adım atacak. 

Tarımdan Haber, açıklanması beklenen 2019 yılı hayvancılık desteklerinin detaylarına ulaştı. 

DÜVE DESTEĞİNİN MİKTARI ARTIRILACAK 

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedeki hayvan varlığı sayısını artırmak için 2019 yılı hayvancılık desteklerinde önemli bir adım atacak. 

BÜTÜN TÜRKİYE'DE UYGULANACAK 

Daha önce sınırlı sayıda ilde uygulanan düve desteği, 2019 yılında bütün Türkiye’de uygulanacak. 

Düve desteği tüm Türkiye geneline açılırken, destek miktarı da artırılacak. Geçtiğimiz yıl yüzde 30 olarak uygulanan destek miktarı, 2019 yılında yüzde 40’a çıkarılacak. 

10 BİN LİRALIK DÜVENİN 4 BİN LİRASI BAKANLIKTAN 

Örneğin yetiştiricinin 10 bin liralık bir düve alımında Tarım ve Orman Bakanlığı bunun 4 bin lirasını hibe olarak karşılayacak. 

KÜÇÜK ÜRETİCİLER YARARLANACAK 

Küçük aile işletmelerinin yararlanabilmesi için düve desteğindeki hayvan varlık sayısı da düşürüldü. Geçen yıl 20 baş altı üreticiler faydalanabilirken bu yıl bu rakam 10 başa düşürülecek. 

Peki, düve desteğinin artırılması hayvan varlığı sayısını artırmaya bir katkısı olur mu? Sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızla destek verin. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 00:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet günaydın
Mehmet günaydın - 1 yıl Önce

Yine üreticiyi anlamadınız galiba.ureticiye düvenin tamamı hibe olsa bile alamaz cunki önüne döktüğü yemi hayvanın vereceği sütü ve buzağısı karşılamıyor olması.yani etin ve sutun yeni enflasyona hükümet baskısından dolayı ayak uyduramayasın dan kaynaklanan sıkıntı var.

Memo
Memo - 1 yıl Önce

Sizler destek artirdikca duve satan isletmeler fiyat artiriyorlar kimlerin işine yariyor bu destekler 10 bin liralik duve 14 olacak devlet 4bin destek verince çiftci yine 10 bine duve alacak deisen yok

Halil coban
Halil coban - 1 yıl Önce

Hibe verene kadar 0 faizli beş yıllık kıredi verin kendine güvenen yapsın ben yapacam birikmişim yok

Ayhan bilgin
Ayhan bilgin - 1 yıl Önce

Yem fiyatı tavan süt fiyatı taban yaptığı sürece süt fabrikaları süt konseyinin belirlediği süt fiyatını uygulamadığı sürece ne yaparlarsa yapsınlar bu iş yürümez bu destek gine parası olan zenginin işine yarar gariban köylü yine bakakalır

Ersin Kizilkaya
Ersin Kizilkaya - 1 yıl Önce

Yem fiyatları duzeltilmeden ital baskısı durdurmadan bu destekler birşeye yaramaz destek yapmak isteniyorsa çiftçi borçlarının faizlerini silsinler çiftçi bir nefes alsin

Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 1 yıl Önce

Büyük baştâ herşeyin başı süt fiyatıdır sütün fiyatıtını 2500 lira yapın tüm sorunlar biter gerisi lüzumsuz işler

Rahman bayrakdar
Rahman bayrakdar @Hacı Hüseyin böge - 1 yıl Önce

Gine yanlis bir program uygulanmaya gidiliyor gibi turkiye de büyükbas sayisini artirmak icin sutu iyi destek verilmesi gerekir veya yem fiyatlari asagi cekilmesi gerekir gecenyil 1 cuval yem 60 tl iken 90 tl ye cikti bunun duzeltilmesi gerekir kesim fiyati 30 tl idi simdi yem 90 tl kesim gine 28 tl
Busorunun cozulebilmesi icin cifcilerin dusun celerinin alinmasi gerekir diye dusunuyorum buisler masa basinda deyin Ciflik lerde cozulmesi gerekir

Dr Harun Vatandever
Dr Harun Vatandever - 1 yıl Önce

Hayvanciliğimızın gelismesi için: 1-damızlik yetiştiren çiftliklerimizin sayısı ve kalitesi arttirilmalidir. Çünkü, kesilenilir hayvan sayısinin ve kalitesinin arttırilmasi, ancak dişi hayvan sayisi ve kalitesinin artmasi ile mümkundür. 2-Et tipi bir siğir islahini acilen neticelendirerek yürütmeliyiz. Mesela; DAK+SImental+black angus melezlemesi ve islahı; DAK+Simental+Şarole melezlemesi ve ıslahı; DAK+Simental+Belçika Mavisi melezlemesi ve ıslahı; bu üçlü kombinasyon DAK'tan ayrica BOZ IRK ile de yurutulmelidir. 3-Kasaplik veya besilik hayvan ithalatina ayrilacak doviz ve TL tutarini damizlik ithaline sarfetmeli, bu sekilde damizlik yetistiren ciftliklerin sayisi ve kalitesi arttirilmalıdir. En az 3 yillik bir sure ile damizlik dißi hayvan ithaline, iyi bir planlama ile baslanmali ve devam edilmelidir. Diger hususlar ise (süt, yem) paralel olarak iyileßtirilmelidir 4-Hayvancilikta maliyet %70 oraninda yemden usurken, yemin de %70 ini kaba yem tedkil eder. Dolayisiyla Kaba Yem Borsadi kurulmali, her zaman kaba yem miktari vd kalitesini arttirma planlamasi ve uygulamasi yapilmalidir. 5-Et tipi besi hayvami gelistirme ve islah calismalarina oncelikle Doğu Anadolu Bolgemizden vaşlanilnalidir. 6-Teror dolayisi ile kapali tutulan yüzlerce mera alanlarimiz acilmadi halibde, hayvanciligimiz ve ozellikld de küçukbaş hayvanciligimiz en az 2 kat daha da gelişecektir.

Hamza
Hamza - 1 yıl Önce

KOYUNLAR KEÇİLER NOLACAKKKKK


banner151

banner251