Çiğ sütün yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırması nasıl yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığının, çiğ sütte üreticinin mağduriyetinin önüne geçmek ve sütte kaliteyi teşvik etmek için üzerinde çalıştığı yağ ve protein değerlerine göre fiyatlandırma sistemine Tarımdan Haber ulaştı. Yeni dönemde süt fiyatları protein ve yağ değerlerine göre açıklanacak. Hakem laboratuvar şartı getirilmezse sınıflandırmanın yine sanayicinin lehine işlemesinden endişe ediliyor.

Çiğ sütün yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırması nasıl yapılacak?
banner282

Tarımdan Haber, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan çiğ sütün yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırma çalışmasının detaylarına ulaştı. Bakanlığın üzerinde çalıştığı sınıflandırmayı Tarımdan Haber yazarı ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, aylar önce 1 Nisan 2017’de kaleme aldığı ‘Aile tipi süt ineği işletmeleri ve süt analizlerinin önemi’ başlıklı yazısında dikkat çekmişti. Prof. Dr. Nurettin Gülşen’in çiğ süt fiyatlandırmasında yağ oranına göre sınıflandırmanın önemine işaret ederek, bu sınıflandırmanın aile tipi işletmelerin devamlılığını teşvik edeceğinin altını çizmişti. Gülşen’in çiğ sütün sınıflandırmasında yaptığı üç ayrı sınıflandırmanın Bakanlığın çalışmasıyla örtüşmesi dikkat çekti. 

Çiğ süt fiyatlandırmasında tek tip uygulama farklı tartışmaları gündeme getirirken üreticinin de mağduriyetine neden oluyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı hem üreticinin mağduriyetini gidermek hem de kaliteli süt üretimini teşvik etmek için çiğ süt fiyatlandırmasında yağ ve proteine göre fiyatlandırma sistemine geçecek. 

Yeni fiyatlandırma sistemine yönelik çalışmalar tamamlanırken, çiğ inek sütü, protein ve yağ değerlerine göre üç sınıfta değerlendirilecek Üç ayrı sınıflandırma iki dönem halinde yapılacak. Ekim-Mart ve Nisan-Eylül dönemlerinde belirlenen yağ ve protein değerlerine göre çiğ süt fiyatları açıklanacak. 

ÇİĞ SÜT PROTEİN VE YAĞ DEĞERLERİNE GÖRE FİYATLANDIRMA SINIFLANDIRMASI ŞU ŞEKİLDE OLACAK 

Tarım ve Orman Bakanlığının üzerinde çalıştığı ve son şekli verilen çalışmada, iki ayrı dönemde protein ve yağ değerlerine göre çiğ sütler şu şekilde sınıflandırılacak. 

A SINIFI SÜT BU DEĞERLERDE OLACAK 

Protein Değiri; Ekim-Mart döneminde 3.20 ve üzeri, Nisan Eylül döneminde 3.10 ve üzeri, Yağ Değeri ise Ekim-Mart döneminde 3.60 ve üzeri, Nisan-Eylül döneminde ise 3.50 ve üzeri olan sütler A Sınıfında değerlendirilerek en yüksek fiyat verilecek. 

EN DÜŞÜK FİYATTAN ALINACAK SÜT DEĞERLERİ 

Protein Değeri; Ekim-Mart ve Nisan-Eylül döneminde 2.8 ile 3 arasında olan, Yağ Değeri ise 3.4 ile 3.5 ve 3.40 ile 3.45 arasında olan sütler ise C sınıfı süte girecek ve en düşük fiyattan alınacak. 

HAKEM LABORATUVAR ŞARTI GETİRİLMELİ 

Çiğ sütün yağ ve proteine göre fiyatlandırılmasının sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için bağımsız laboratuvar sonuçları önem taşıyor. Eğer bu yapılamazsa yine üreticinin dediği değil sanayicinin dediği olacak. Onun için üreticiler bu değerlerin belirlenmesinde hakem labarotuvar şartının da getirilmesini istiyor.

NURETTİN GÜLŞEN HOCAMIZ AYLAR ÖNCESİNDEN YAZMIŞTI 

Tarımdan Haber yazarı ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, aylar öncesinden bu konunun önemine dikkat çeken bir yazı kaleme almıştı. Gülşen, 1 Nisan 2017’de kaleme aldığı ‘Aile tipi süt ineği işletmeleri ve süt analizlerinin önemi’ başlıklı yazısında şunları kaydetmişti: “Sütlerin fiyatlandırılmasında yüzde 3.5'ten düşük, yüzde 3.5-%3.8, yüzde 3.8'den yukarı yağ bulunması durumunda farklı fiyatlandırılmaya gidilmesi aile tipi işletmelerin devamlılığını teşvik edecektir” dedi. Gülşen’in çiğ sütün sınıflandırmasında yaptığı üç ayrı sınıflandırmanın Bakanlığın çalışmasıyla örtüşmesi dikkat çekti.  

SÖZ KONUSU YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 20:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

HAKİKATEN İÇLER ACISI BİR VAZİYETTEYİZ... TEMEL BİLİMLERDEN (MATEMATİK, FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ) UZAKLAŞTIKÇA REZALET İYİCE PAÇADAN AKIYOR... GELİŞMİŞ İLERİ ÜLKELERİN KOLAYCA ÇÖZDÜĞÜ KONULARDA BİZİM GİBİ BİLİMDEN UZAKLAŞAN EZBERCİ TOPLUMLAR TAM ANLAMIYLA ÇARŞAFA DOLANIYORLAR... BİR ÜLKEDE BİLİME SAYGI KALMAZSA ORADA HİÇ BİR ŞEY DÜZELMEZ, GİTTİKÇE SARPA SARAR....

yaşar ergün
yaşar ergün - 2 yıl Önce

herkes sanayici gözünden sütun protein ve yağ değerini konuşuyor. peki sütün hijyenik kalitesini shs ve tbc'yi ve bunları analiz edecek sistemi neden konuşmuyoruz ?

Salah dönder
Salah dönder - 2 yıl Önce

Mardinde onder çiftçi maliyet çok yuksek kurtarmiyor

hasan kastal
hasan kastal - 2 yıl Önce

siz hangi sütten bahsediyorsunuz ülkede sağacak inekmi kaldıki

Üretici Ahmet
Üretici Ahmet - 2 yıl Önce

Süt üretiminde protein şu olacak yağ bu olacak diyen sanayiciler acaba kaç tane kaliteli ürün üretti. İsterken sınırsız olanlar, hizmeti de sınırsız yapmalılar.

VetHek
VetHek - 2 yıl Önce

Bu ülkede soğutulmuş sütü ısıtma maliyeti yüksek oluyor diye almayan sanayiciler varken biz daha çok tartışırız bu konuları. Sütün içine margarin atmaya başlarız artık .

Naci Güleç
Naci Güleç - 2 yıl Önce

Protein 2.9. Yağ 3.8 olursa fiatlandırma hangi guruba girecek?

Vecdi karacaoglu
Vecdi karacaoglu - 2 yıl Önce

Yine yanlış yoldalar, sütün su içeriği belirlenmeyen yapılan süt teşvik ödemeleri vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına göz yummak değil mi?
Spor bakteri oranı süt fiyatına niçin girmiyor?

banner151