" />

Çiğ süt üreticisi desteklenecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Sanayimizin rekabet gücünü arttırmak için biz çiğ süt için süt üreticisini destekleme kararını ilk kez alıyoruz. Sanayicimizin rekabet gücünü artırmak adına çiğ süt için üreticimize destek vereceğiz" dedi.

Çiğ süt üreticisi desteklenecek
banner200

Çelik, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası'nın Atatürk Kültür Parkı'nda düzenlediği "Ekonomiye Can Verenler" ödül töreninde, süt üreticilerine verilecek destek konusunda bilgi verdi.

"Ürünlerde fiyat istikrarı sağlanacak"

Çelik, hayvan yetiştiricilerine yönelik buzağı desteğini 4 aylıkken vereceklerini ve gerekirse desteği iki katına çıkararak buzağı ölümlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, yem ve gübrede KDV'nin indirilmesiyle süreci takibe aldıklarını ve gerekirse çiftçileri bu konuda destekleyeceklerini kaydetti.

Havza bazlı üretime geçişle ilgili tespitler yapıldığına da değinen Çelik, "Türkiye'de suyunuzun durumu ne? Hangi ürünle hangi toprağı buluşturmalıyız? Bunları Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla gerçekleştirdiğimiz projeyle masaya yatırıyoruz. Neyin nerede ne zaman ekileceğinin öncülüğünü yapacağız. Havza bazlı üretime geçişle ürünlerde fiyat istikrarı da sağlanacak. Böylece çiftçi emeğinin karşılığını alacak" diye konuştu.

"İç tüketimde azalma var"

Süt üreticisini desteklemek için yeni kararlar aldıklarına işaret ede Çelik, şöyle konuştu:

"Süt arzımız 18,5 milyon ton. Sütün artması hayvan gelişiminin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Sütün arzına baktığımız zaman geçen yılın aynı dönemine göre 225 bin ton süt sanayimize daha fazla gitmiş. Ayrıca önümüzdeki dönem laktasyon dönemi olduğu için süt üretimi daha da artacak. Böylece önümüzdeki 3-5 ay süt üretiminin daha arttığı döneme gireceğimize göre, arz da bir sorun olmadığına göre, talebe odaklanmamız lazım. İç tüketimde azalma var. Çevremiz savaş ortamı ve bundan dolayı ihracatta yüzde 23'lük bir daralma var. Ayrıca süt tozu ihracatında yüzde 80'lik düşüş var. Madem arzla ilgili bir sorun yok o halde taleple ilgili bir düzenlemenin gerçekleşmesi gerekiyor."

"Çiğ süt için süt üreticisini destekleme kararı"

Çelik, tüm bu değerlendirmeden sonra birkaç hususta adım atmayı kararlaştırdıklarını, bunu burada açıklamayı uygun bulduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

"Biz istiyoruz ki Türk yoğurdu, peyniri dünya pazarlarındaki yerini alsın, dünya markaları arasına bizim ürünlerimiz girsin. Sanayimizin rekabet gücünü arttırmak için biz çiğ süt için süt üreticisini destekleme kararını ilk kez alıyoruz. Sanayicimizin rekabet gücünü artırmak adına çiğ süt için üreticimize destek vereceğiz. Böylece sanayicimize, dünyadaki pazarlarda bizim süt ve süt ürünlerimizin bulunmasını, yalnızca Türk markaları değil, dünya markaları arasına girmesi konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz."

Destekler konusunda aldıkları kararlara dikkati çeken Çelik, şu bilgileri verdi:

"Yağsız süt tozu ihracatının süreklilik kazanması gerekiyor. Burada inişli çıkışlı bir durum var. Bunu gerçekleştirebilmek için arz fazlası sütün alınıp süt tozuna dönüştürülmesini sağlayacağız. Artık üreticimiz 'Sütüm ne olacak?' kaygısı içinde olmasın. Bu arz fazlasını süt tozuna dönüştürme konusundaki çalışmaları hemen başlatıyoruz. Okullarla ilgili sütle ilgili programlar aynen devam edecek. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2016'dan itibaren çiğ süt satımının sözleşmeli usulde yapılmasını artık zorunlu hale getirdik. Bu çerçevede arz garantisi var sanayici için artık alacağı süt belli. Süt ihtiyacının karşılanmaması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Üretici de pazar sorunu yaşamayacak çünkü bununla ilgili sözleşmeli döneme geçtik."

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da vazgeçilmez tek sektörün tarım ve hayvancılık olduğunu belirtti.

Törene, Bursa Valisi Münir Karaloğlu da katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

besi desteklemesi yerine Damızlık desteklenmesi kendi ve sütü buzağısı yuksek desteklenmeli ki ben bu zor isi yapayım ve işletmemi sürdürebilmeliyim yoksa hayvan sayisi giderek azalıyor köyler boşalıyor simdi süt düştü yine düşünmüyor değilim. hayvanla ri satmayı

- 6 yıl Önce

Süt taban fiyatı 1.15 deniliyor benim soğuttuğum süte 1.050 tl ödüyorlar.aradaki farkı kim yiyor acaba.

- 6 yıl Önce

Her zaman ve her koşulda sanayicinin desteklendiğini ben değil herkes bilirde ben buyazıda üreticinin nasıl ve nekadar destekleneceğine dair bir bilgi kırıntıdına rastlamadım.

- 6 yıl Önce

Çığ süte ve üreticisine destek vereceksiniz kdv indirimde olacak diyorsunuz ama istikrarı saglayamiyoruz sut ve yem fiyatları durduğu yerde durmuyor bunlara ne önlemleri almayı düşünüyorsunuz sanayici sut fiyatlarını geriye çekiyor kdv düşüyor yem fiyatları çıkıyor bunlardan da haberiniz varmi

- 6 yıl Önce

1,150 olan birim fıyat 1,100 düştüğü primin 3puan geri cekildiği söylenıyor sanayici acısını yine üreticen cıkarıyor
Yemde düşürülen kdv ile birlikte cuval basına 3ile3,5 tl arasında fiyat düşüşü sağlandı ancak hammadeye gelen zamlar sayesınde kdv düşüşünün hiç mantığı kalmadı
Her iki durumdada kamuoyuna cok güzel oynanıyor
Sevgili üreticiler memeleri biraz daha fazla asılmaya devam belki fazla süt cıkarırız!!

Destekleme.
Destekleme. - 6 yıl Önce

Desteklerin yapılan üretime yapılması gerektiğini düşünüyorum Ahırda yatan boş hayvanlara destek veriliyor bunun ne ülkeye nede üretime yararı var. Bana göre anaç inek yerine doğan buzaya verilebilir diye düşünüyorum.

- 6 yıl Önce

Bunlar boş işler ezilen yine bizleriz kdv inmiş yeme zam süt fiyatında düşüş gel de para kazan çocuklar bile inanmıyor artık

- 6 yıl Önce

Herzaman büyükbaş hayvancılığın desteklemeleri ön planda küçükbaş hayvancılığın ne etinin ne sütünün alımı yok bunun için de gerekli çalışmalar vede desteklerin yapılması gerekiyor aksi taktirde küçük baş hayvancılık bitecek.


banner151

banner251