" />

300 koyun desteğinde 600 bin lira ipotek mi istenecek?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 300 koyun desteğinde çiftçiden 600 bin lira ipotek isteneceğini iddia etti. Gaytancıoğlu, “Acaba 300 koyunu köyden kente göç eden bir kişiye aldırabilmek için 600 bin TL'lik ipotek zenginler tarafından gösterilip, işletmelere yine zenginler sahip olmasın?" eleştirisinde bulundu.

300 koyun desteğinde 600 bin lira ipotek mi istenecek?
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“300 koyun tanesi ortalama 1000 TL'den 300 bin TL etmektedir. Başka bir deyişle, 600 bin TL ipoteği olmayan ve bu ipoteği belgeleyemeyen 300 koyunu alamayacaktır. Kaldı ki, köyden kente göç edip sanayileşmenin yoğun olduğu yerleşim birimlerine çalışmaya giden bir üreticinin 600 bin TL'lik ipoteği nereden olsun?


Çiftçiye dağıtılacak koyunları biz tedarik edelim?


AKP'yi çok iyi tanıdığımız için akla şu soru ister istemez gelmektedir. Acaba 300 koyunu köyden kente göç eden bir kişiye aldırabilmek için 600 bin TL'lik ipotek zenginler tarafından gösterilip, işletmelere yine zenginler sahip olmasın? Ayrıca zenginler, alabilecekleri 300 koyunluk desteğin parası yanında yine çobanına cepten vereceği maaşı ve sigorta masraflarını da devlete ödetecek. Bilindiği gibi Tarım Bakanlığının çobanlar için yıllık ödemesi bulunmaktadır. Yine zenginler, bir yıllık yem desteği alarak doğan kuzular sayesinde sürülerine sürü katacaklardır.

Bu 300 koyunu yine 600 bin TL ipoteği olanın alması büyük bir haksızlık olacaktır. Hayvancılığı yıllarca yapıp ilçe ve şehirlere taşınan milyonlarca üretici bulunmaktadır. Bu işi bilen vatandaşlar köylerine dönerek ya da kiraladıkları küçük arazilerde bu işi çok güzel yapabilir. İpotek miktarını kaldırarak gerçekten üretici ve köyüne dönmek isteyenlere bu proje uygulanırsa hem istihdam sağlanır hem de ithal ettiğimiz ve temel gıdamız olan eti ülkemizde üreterek milli gelirimizi artırabiliriz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İpotek ve proje
İpotek ve proje - 3 yıl Önce

Bu proje ciddi uygulanırsa küçükbaş hayvancılık için yerinde bir uygulamadır. Ancak ipotek şartı, köyde belli bir araziye sahip olma şartı sanki kentten köye geri dönmeyi sağlamaz. Çünkü zaten ülkede çoban bulmak bile zor olduğu düşünülürse!! Zenginler koyunları alır, köyden şehre gidemeyen köyde de geçimini zor sağlayan gençler için imkan olabilir. Bu da hedeflenen amaca hizmet etmez, belki koyun varlığını artırabilir o kadar....

 300 koyun projesi
300 koyun projesi - 3 yıl Önce

Sayın bakan, 300 koyun projesinin detaylarını anlatırken şartları yerine getiren herkesin bu projeden yararlanacağını ifade ediyor.
500.000 koyunun 300 adet eşit olarak dağıtılması planlanıyor, bu'da 1.666.6 kişiye verilecek demektir.
Sonra sayın bakan açıklama yapıyor, Çankırının 3 plot köyün seçildiğini beyan ediyor.
Sayın Bakana soruyorum
1) Bu proje 2019 seçimlerinden önce hayata geçecekmi ?
2) Her ilden plot köymü seçilecek ?
3) Sayın Okan gaytancıoğlu'nun iddia ettiği gibi 600.000 lira ipotekmi isteniyor ?
4)Daha önce hayvancılık yapmış bırakmış, şimdi ise bu projeden yararlanmak isteyipte ipotek veremeyecek durumda ki kişiler nasıl yararlanacak ?

banner151

banner251