Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Şubat ayında Türkiye ile komşusu Suriye'yi vuran yıkıcı depremlerin Türkiye'nin tarımsal üretiminin yüzde 20'sinden fazlasına zarar verdiğini bildirdi.

6 Şubat'ta meydana gelen 7,7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler ve artçıları, Türkiye ve Suriye’de 55.000'den fazla insanın ölümüne neden oldu.

AFP’nin bildirdiğine göre, FAO, Türkiye'ye yönelik ilk değerlendirmesinde, "etkilenen bölgelerde mahsuller, hayvancılık, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği dahil olmak üzere tarımın yanı sıra kırsal altyapıda ciddi hasar" ortaya çıkardığını bildirdi.

Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek

Sektördeki kayıp 5,1 milyar dolar

Yapılan açıklamada, "Deprem, 15.73 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin yüzde 20'sinden fazlasını etkileyen 11 önemli tarım ilini ciddi şekilde etkiledi. Türkiye'nin 'bereketli hilali' olarak bilinen depremden etkilenen bölge, tarımsal GSYİH'nın yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor ve Türkiye'nin tarımsal gıda ihracatının yaklaşık yüzde 20'sine katkıda bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

Depremin altyapı, hayvancılık ve mahsullerin tahrip edilmesi yoluyla 1,3 milyar dolarlık hasara ve tarım sektöründe 5,1 milyar dolar kayba neden olduğu tahmin ediliyor.

Deprem Türkiye’yi vurduğunda, binalar çöktü, mahsuller zarar gördü ve hayvanlar öldü, ancak ortaya çıkan yıkım aynı zamanda hayatta kalan hayvanlar için ahır, yiyecek ve aşı kıtlığını da beraberinde getirdi.

Hasat mevsimi yaklaştıkça işçi sıkıntısı yaşacağından da endişe ediliyor.

FAO, Türkiye'de depremden etkilenenlere yardım etmek için 112 milyon dolar talep ediyor. Buna, kırsal alanlardaki 900.000 kişiye nakit, canlı hayvan ve tarım desteği sağlamak için Şubat ayında yapılan daha geniş bir BM çağrısı kapsamındaki 25 milyon dolar da dahil.

FAO Koordinatörü Viorel Gutu, "Ekim sezonu için son tarih yaklaşıyor. Çiftçileri gübre ve tohum sağlayarak acilen desteklememiz gerekiyor. Bu, mahsul üretim seviyelerini korumak için tek şansımız. Ayrıca, sağlıklarını ve verimliliklerini korumak için hayvanlara yem sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

FAO, depremden en çok etkilenen bölgelerdeki nüfusun üçte birinden fazlasının tarım üterimi ile geçindiğinin de altını çizdi.

Hedeflenen yardımın 1,5 milyon doları toplanabildi

Yapılan açıklamada, FAO'nun Türkiye'de depremden etkilenenlere destek amacıyla acilen 112 milyon dolar yardım toplanması için uluslararası topluma çağrıda bulunduğu belirtildi.