" />

Üreticiye fındıkta külleme hastalığı ile mücadele yolları anlatıldı

Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Öğrenme Şenliğinde 4-5 Kasım 2016 tarihinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları tarafından “Fındıkta Külleme Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri" konulu faaliyet gerçekleştirildi.

Üreticiye fındıkta külleme hastalığı ile mücadele yolları anlatıldı
banner200

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

Külleme hastalığı ilkbaharda gelişme sezonunun nispeten erken döneminde ortaya çıkmakta; yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturmaya başlamaktadır. Hastalanan yapraklarda kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm söz konusudur. Genç sürgünlerde ve çotanaklarda hastalığın ilerleyen dönemlerinde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalananlarda kurumalar gözlenir.

İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce açılan stantta üreticilere hem görsel sunum yaparak hem de çeşitli lifletler, el broşürleri dağıtılarak Fındıkta Külleme Hastalığına karşı mutlaka mücadele yapılması gerektiği anlatılmıştır. Konuya ilgi duyan üreticilerimize bulaşma kaynaklarının azaltılması için dökülen yaprakların yok edilmesi veya toprakta dekompoze olmalarının sağlanması, bulaşık dip sürgünlerinin kesilip ve imha edilmesi gibi kültürel önlemlerin yanında mutlaka kimyasal mücadelenin de yapılması gerektiği konusu üzerinde durulmuştur.


YORUM EKLE
banner151

banner251