Tarım gelecek vadediyor kimse köyünü terk etmesin!

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, tarım sektörünün geleceğiyle ilgili önemli bir açıklamada bulunarak, çiftçilerin üretimlerine devem etmesini ve köylerini terk etmemesini istedi.

Tarım gelecek vadediyor kimse köyünü terk etmesin!
banner200

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla değerlendirmede bulunan Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, çiftçilerin üretimi sürdürmeleri ve köylerini terk etmemeleri gerektiğini kaydetti. Çiftçilik ve tarımsal üretimin birkaç yıl sonra daha fazla kar getireceğini dile getiren Kiraz, şunları kaydetti: "Çiftçilerimiz üretime devam etsin, köylerini terk etmesin. Çiftçilik ve tarımsal üretim birkaç yıl sonra daha fazla kar getirecek. Gıda, dünyada ve Türkiye'de önemli hale geliyor. Bu üretim de çiftçiler tarafından sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde en güzel meslek çiftçilik olacak. Orta vadede çiftçilik ve tarımsal üretim kazançlı ve önemli hale gelecek." 

PEK ÇOK ÜRÜNDE REKOLTE İYİ OLACAK 

Kiraz, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağışın bütün ürünlerde çiftçinin yüzünü güldürdüğüne işaret ederek, "Pek çok üründe rekolte daha iyi olacak. Patates ve soğanda hasat başladı. Dağlarda eriyen kar da akarsuları dolduruyor. Baraj olmayan yerler susuzluk çekmeyecek. Bundan dolayı pamuk, mısır, soya fasulyesi, şeker pancarı, ayçiçeği gibi endüstri bitkileri ile sebzelerde bolluk yaşanabileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 18:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraatçi
Ziraatçi - 2 yıl Önce

Tarımı bilmeyenler tarımı ülkeden çaldı. Kadrolar ehline verilmeli. İlahıyatçı diyanete. Mimar çevre şehirciliğe...... Gitmeli. Geri verin tarımı yoksa millet aç kalacak

Mehmet Duman
Mehmet Duman - 2 yıl Önce

Tarım desteklerinin gerçekten üreten kişilere verilmedigi sürece köyde kalan olmaz niesi şu ki ben orta ölçekli bir çiftçiyim köyümüzde toplam araziyi işleyen üreten parmak sayısını geçmez ne hikmetse yöneticiler bunu görmezden gelip terlasının nerde oldugunu bile bilmeyen şehirde yaşayanlara mazot gübre adı altında hesabına para yatırılıyor burda garçek traktörcü üretici magdur oluyor saygılar

Süleyman yarıcı
Süleyman yarıcı @Mehmet Duman - 2 yıl Önce

Sayın başkanım bakanlıkta tarımcılar söz sahibi olursa tarımda gelecek o zaman olur
Tarım desteklerinin gerçekten üreten kişilere verilmedigi sürece köyde kalan olmaz niesi şu ki ben orta ölçekli bir çiftçiyim köyümüzde toplam araziyi işleyen üreten parmak sayısını geçmez ne hikmetse yöneticiler bunu görmezden gelip terlasının nerde oldugunu bile bilmeyen şehirde yaşayanlara mazot gübre adı altında hesabına para yatırılıyor burda garçek traktörcü üretici magdur oluyor saygılar

Bahattin Özcan
Bahattin Özcan - 2 yıl Önce

Üretici her zaman kazanıyor fakat gübre mazot ve yedek parça çok pahalı girdilerin pahalı oluşundan uretemiyorum geçen yıl 8ton gübre kullandım bu sene hiç gübre almadım lastik ekipman yağ fiyatları yüzde yüz artmış kaynak bulamıyoruz nasıl uretelim

Süha yılmaz
Süha yılmaz - 2 yıl Önce

Siz hayal edin,köylü nasıl dayanacak yetiştirdiği ürün elinden çok ucuza alınıyor dur diyebilen sırtını dayıya bileceği bir kurum varmı? Bu ülkede süt sudan ucuz değilmi?

Ertuğrul 0zbay
Ertuğrul 0zbay - 2 yıl Önce

Bu ülkede üretmek zarar zarar 0rdan konuşması beleş

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Sayın başkanım bakanlıkta tarımcılar söz sahibi olursa tarımda gelecek o zaman olurolur

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Gerçek anlamda hukuk devleti olmadan tarımda kalkınma çok zor olacaktır.

Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 2 yıl Önce

Istersen Konya Kulu Agilbasi Koyune gel. Benim yanimada gelebilirsiniz.

Buralar gecen yil kismi kurak idi. Bu yilda oyle.

2 insan en azindan beraber kurak olan bolgede 500dagar arpasi var. O bolgeye yakin 50dagarda benim var.

Kiraladim o tarlayi. Diyelimki 7/8 bin masraf ettim oda borcsuz.

Hemen hemen en kotu tarlalardan.

Bicer parasi vesaire diyelimki 8500tl gider.

250kilo verse idi. Hamballik ve 1050tl 12500tl alacak idim. Kurak olmasa idi oranin normali 200kilo dagara imis. 10 ton yani.

1500tl icin degermi? Aha yaniyor.

Benim elimde 120dagar var. Kiraliyor idimde. Ve arpa bugday ekmesem elimdekini kiraya veriyorum.

Birdaha ekermiyim sizce? Ve bu iki sahis 500dagar eken. Birisi tamamen kiraladi tarlalari. Oburude kismen. Ve veresiyeye ektiler. Benim gibi pesinde degil.

Simdi guzel kelimeleri bos sozlerde kirletiyorsunuz.

Arpa 1100 tl. Alimi 1050 tl imis. Gercek bu ve yapilan masraflar.

Insanlar suan ciftciyim diye hobbi amacli yaslilar tarlalarini ekecek. Ve onlar tarla kiralayan toprak sevdasi olan benim gibilerden degil.

Ben en kotu tarlaya derim tohumu. Cinko verdim sapi kalinlassin kurakliga dayaniklik kazansin diye. 15kilo dagara dap attim 6kilo ure attim.

Simdi ben anliyormuyum anlamiyormuyum topraktan?

Kotulerin arasinda o bolgede yinede en iyi ve en kotu tarla benim.

Bence napin biliyormusunuz? Kendiniz ekin.

İsmet Bozkurt
İsmet Bozkurt @Tahir Gorgen - 1 yıl Önce

Sayın başkan söyleminiz doğru ,fakat eksik .Artan nüfus , azalan üretim arz talep dengesini bozmuştur bu durumda fiyatların artması normaldir asıl gerçek çiftçiliğin ,üretimin sürdürülebilirliği girdi fiatlarının düzenlemesi ,maliyetlerin düşürülmesi ,desteklemelerin yeterli ve doğru olmasıyla mümkündür. Bu gerçekleri gözardı ettiğiniz sürece her söylem askıda kalır.


banner151

banner251