Sera Modernizasyonu Kredisinden Nasıl Yararlanılacak?

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında seraların modernizasyonu için verilen düşük faizli kredi desteğini üreticinin nasıl kullanacağı konusunda bilgiler verdi.

Sera Modernizasyonu Kredisinden Nasıl Yararlanılacak?
banner282

Devletin seraların modernizasyonu için düşük faizli kredi desteği verdiğini anımsatan Yıldırım, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla verilecek kredinin üst limitinin ise 100 bin lira olduğunu hatırlattı. Yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde ise yüzde 50 faiz indirimi uygulandığını dile getiren Yıldırım, sera modernizasyonu kredisinden yararlanma koşulları hakkında ise şu bilgileri verdi.

500 METREKARE ÜZERİ OLANLAR YARARLANACAK

"Ayrı ayrı veya tek ünite olarak toplam 500 metrekare ve üzeri örtüaltı alanında bitkisel üretim yapan üreticiler, Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıt olmaları durumunda düşük faizli yatırım ve işletme kredisinden yararlanabilecek.

ONAYLANAN PROJELERE DESTEK VERİLECEK

Mevcut sera işletmelerinin teknik altyapısının iyileştirilmesi amacı ile ayrı ayrı veya tek ünite olarak toplam 500 metrekare ve üzeri alanda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı Bakanlıkça tespit edilen ve Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınmış olan işletmeler tarafından hazırlanan ve Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan projeleri çerçevesindeki yatırım ve işletme kredisi talepleri Karar kapsamında değerlendirilerek kredi verilebilecek.

Seracılık modernizasyonu kapsamında kullandırılacak yatırım ve işletme kredileri;

Yapı iskeleti, temel ve kurulum tekniğinin asgari şartları taşımadığı Bakanlık il/ilçe müdürlüğünce tespit edilen sera ünitelerinin asgari şartları sağlayabilecek nitelikte tamamen ya da kısmen yenilenmesi ile aynı veya farklı parsellerde birden fazla parçalı halde bulunan sera ünitelerinin tek çatı altında yeniden inşası,

Yapı iskeleti, temel ve kurulum tekniğinin asgari şartları taşıdığı Bakanlık il/ilçe müdürlüğünce tespit edilen mevcut sera işletmesi içerisinde, yetiştirilen ürünün kalite ve verimini artırıcı etkisi bulunan sabit ve/veya montajlı; ısıtma, soğutma, nemlendirme, sisleme, havalandırma, gölgeleme, sulama, yapay aydınlatma, gübreleme, tarımsal mücadele, hasat ve taşıma, topraksız bitki yetiştirme, karbondioksit gübrelemesi, bitkisel üretim atıklarının bertarafı ve geri dönüşüm sistemleri, bilgisayarlı programlanabilir lojik kontrol sistemleri veya mikro-denetleyici destekli otomasyon sistemleri ve bu sistemlere ait yazılımlar ile sınıflandırma, paketleme sistemleri ve bunların yapılarından halihazırda işletmede bulunmayanları, ekonomik ömrünü tamamlayanlar ile daha verimli ve teknolojik olarak yeni başka bir sistemle ikame edileceklerin finansmanını kapsıyor.

PROJE UYGUN OLARAK YÜRÜTÜLMEZSE FAİZ DESTEĞİ İPTAL EDİLECEK

Proje uygulamalarının kontrolü ve izlenmesi; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Koopperatifleri tarafından koordineli olarak yapılacak. Bu kapsamda; yatırımcılar, projenin yüzde 50'si tamamlandığında il/ilçe müdürlüğüne bilgi vermeleri gerekiyor. Projenin yüzde 100'ünün tamamlanması ile nihai kontrol il/ilçe müdürlüğünce yerinde yapılacak.

Proje uygulamalarının Tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütülmediği tespit edilmesi halinde, bu durum tutanağa bağlanarak tutanak tarihinden itibaren 10 gün içerisinde proje sahiplerine uygulamaların bu Tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütülmesi konusunda il/ilçe müdürlüğü tarafından bir ihtar yazısı yazılacak ve konu hakkında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri bir hafta içerisinde bilgilendirilecek. Yazının karşı tarafa tebliğ tarihini izleyen bir ay içerisinde projenin Uygulama Tebliği hükümlerine uygun olarak yürütülmediğinin tespit edilmesi halinde il müdürlüğü Karar kapsamındaki faiz desteğinin iptal edilmesi işleminin başlatılması için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'yi bilgilendirecek."

Yıldırım, yazısının sonunda yaş sebze ve meyve üretiminde önemli rolü olan seraların çok büyük bölümünün geleneksel koşullarda üretim yaptığına dikkat çekerek, modernizasyon kredisinin doğru kullanılması durumunda seralarda üretim ve verimliliğin artabileceğini vurguladı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 01:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Memur bundan fadalanabilirmi

banner151