Çiftçinin ve hayvancının sırtındaki sülükler kim?

Çiftçi TV Danışma Kurulu Başkanı Eşref Şekerli, bir çiftçi olarak kaleme aldığı yazıda, Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan besilik ve kesimlik hayvan ithalatını sert bir dille eleştirerek, ağır ithamlarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da seslenen Şekerli, “Bizi neden bozuk para gibi harcıyor ve yok sayıyorsunuz? Bize sahip çıkın sesimizi duyun. İndirin şu çiftçinin, hayvancının sırtındaki sülükleri" dedi.

Çiftçinin ve hayvancının sırtındaki sülükler kim?
banner200
banner217
Çiftçi TV Danışma Kurulu Başkanı Eşref Şekerli'nin sosyal medya hesabından paylaştığı ve Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan besilik ve kesimlik hayvan ithalatına yönelik ağır ithamlarda bulunduğu yazıda dikkat çeken başlıklar şöyle:

Besilik dana ithalatı ve bakanlığın politikası üzerine bu yazıyı tarihe not düşmek adına kaleme aldım inşallah yazdıklarımızı birileri görür ve gerekeni yapar.

SÜT ÜRETİCİSİ CAN ÇEKİŞİYOR BESİCİ DANA BULAMIYOR!

Biliyorsunuz ülkemiz sürdürülebilir olmayan hayvancılık politikamız yüzünden inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Yıllarını bu sektöre adamış biri olarak istikrarlı bir politika yürütülmediği kanaatindeyim. Bir taraftan süt fazlası diğer taraftan et açığı olan bir ülkeyiz. Süt üreticisi can çekişiyor besici dana bulamıyor.

HAZİNE İKİ DEFA SOYULUYOR!

Hazine aynı iş için iki defa soyuluyor. Bir taraftan süt üretimi için çiftlikler desteklenirken, teşvik destek hibeler havada uçuşurken aynı Hazine süt fiyatını dengelemek için süt tozunu alıp zararına satıyor. İyi bir şey yapmış gibi bununla da övünüyor.

Bir taraftan elindeki son doları bozdurması için insanımıza ha gayret derken diğer taraftan saman ithal etmek, et ithal etmek, besilik dana ithal etmek, yem hammaddesi ithal etmek, nasıl bir duygu acaba? Hiç aklıselim biri yok mu; durun kalabalıklar bu sokak çıkmaz sokak diyecek? Yalan, bu yalan yapmayın etmeyin kimi kandırıyorsunuz diyecek biri yok mu? Tamamen düşünemez ve idrak edemez bir duruma geldik.

ÖNÜNE GELEN ÇİFTÇİYİ ÜRETİCİYİ SUÇLUYOR

Dünyanın en çok antibiyotik kullanan ülkesi olmuşuz, birinci sıradayız buradan ders çıkaracak, bundan utanacak, biri var mı soruyorum. Kime sorsak herkes işini iyi yaptığını söylüyor, hata nerede ve kimde? Önüne gelen çiftçiyi üreticiyi suçlamak istiyor ne verdiniz de alamadınız? Genç çiftçi projesi ile çiftçiye toplamda 5 adet her biri başka ırktan hayvan dağıttınız. Yuttuk mu!

BU UYGULAMA DÜNYANIN NERESİNDE VAR?

Et ve Süt Kurumu hangi hakla, sanayiciye 21 TL'den et satar? Bu uygulama dünyanın başka hangi ülkesinde var? Bir taraftan besilik hayvan sat diğer taraftan maliyetinin altına 21 TL'ye sanayiciye et sat. Bu nasıl bir kafa? Bu kadar karşısındakini aptal yerine koyan bir anlayış olabilir mi?

Dünyanın hangi ülkesinde Et ve Süt Kurumu gibi bir kurum var? Devlet hayvan alıp satmaz kardeşim! Devlet celeplik yapmaz bırakın bu işleri.

YÜZDE 60 KİMİN CEBİNE GİRİYOR?

Özel sektör yüzde 60 vergi ile besilik hayvan getirmek istiyor izin vermiyorsun. Devlet sıfır vergi ile besilik hayvan getiriyor özel sektör ile aynı paraya. Aradaki yüzde 60 kimin cebine giriyor? Hesap verin.

Sn CUMHURBAŞKANIM sesimizi ne zaman duyacaksınız?

Bu ranta ne zaman dur diyeceksiniz? Bırakın özel sektör kendi hayvanını kendisi getirsin de yüzde 60 Hazineye vergi olarak girsin. Milletin cebindeki üç beş doları bozdurmasını isterken azcık yüzümüz olsun.

BU YOLSUZLUĞA NEDEN GÖZ YUMUYORSUNUZ?

15 Temmuz'da darbeye karşı çıkan, sokaklara dökülen ve özgürlüğüne sahip çıkan bu halk yeri geldiğinde rızkı için de ölümü göze alır, bu haksızlığa ve yolsuzluğa neden göz yumuyorsunuz?

BİZİ NEDEN BOZUK PARA GİBİ HARCAYIP YOK SAYIYORSUNUZ?

Bir emrinizle kefenimizi giyip tankların altına atladık. Bir çağrınızla Fetöcülere hadlerini bildirdik. Bizi neden bozuk para gibi harcıyor ve yok sayıyorsunuz? Bakanlıktaki üç beş beleşçinin iki dudağı arasına bizi neden terk ediyorsunuz?

Bürokratlar ve devlet memurları ticaretten anlasalar, kendilerine güvenseler 3/5 bin lira maaşa memur olmazlardı. Yılda 60 bin TL parayı kazanacağına inanmayanların hepsi ekseriyetle memur olur. Siz bu insanlardan milyonlarca liralık ticareti yönetmesini nasıl bekliyorsunuz? Bırakın ticareti tüccar yapsın devlet ve onu temsil edenler hakem olsun, denetlesin kanunları uygulasın.

NEDEN FEDAKARLIK HEP ÇİFTÇİDEN BEKLENİR?

Biliyorum her tarafımız savaşla ve gözyaşı ile dolu iken biz etin sütün derdine düşmüş üç beş sızlanan çiftçi gibi görünebiliriz. Yoksa hepimize; yok biri yer biri bakar kıyamet bundan kopar.

Neden hep fedakarlık çiftçiden, üreticiden beklenir? Ben Fetöcü değilim hiçbir zamanda olmadım. Beni bilen bilir, bana herhangi bir kulp takamazlar. Korkum da yok endişem de. Yeter artık bu zulme dur deyin.

Eminim size yok böyle bir şey, bu adam saçmalıyor, boş konuşuyor, diyen çok insan çıkacaktır.

Etrafınızdaki yalakalardan bir dakikalığına kurtulun ve sesimize kulak verin.

Size her şeyi toz pembe anlatanlara şu soruları sorun;

1- Yüzde 60 vergiye rağmen özel sektör kendi hayvanını getirmek istiyor neden izin verilmiyor? Özel sektörün yüzde 60 vergiye rağmen almayı kabul ettiği besilik danayı devletimiz nasıl sıfır vergi ile aynı paraya mal ediyor, aradaki fark kimin cebine gidiyor, bu kimin projesi, kime hizmet ediyor?

2- Besilik dana ithalatında sözde yetiştirici birliklerinin ne gibi bir rolü var? Bakanlık içerisinde besi ithalatı ile ilgilenen kişiler var mı? Adlarında çıkan iddialara yalanlama bile yayınlamayan insanlar halen o makamda neden oturur?

3- Et ve Süt Kurumu neden 21 TL'den sanayiciye et satar, kimlere ve ne kadar sattığının listesini yayınlayabilir mi?

4- TMO düşük fiyatla kimlere mısır, arpa, buğday veriyor listesini yayınlayabilir mi?

5- Bir taraftan süt tozuna teşvik verilerek hangi firmalara kazanç sağlanıyor? Süt fazlamız var ise bunu kim planladı, bu kadar hatalı planlamayı kim yaptı? Devlet hem üretene destek verip hem de üretilen fazla malı satın alıp iki defa soyguna uğratılırken bu yanlış planlamayı yapanlar kendini nasıl hissediyor?

6- Süt para etmez iken halen neden teşvik destek ve hibe ile yeni çiftlikler kurduruluyor?

7- Bu güne kadar kurulan çiftliklerin akıbetini sorgulayan oldu mu?

8- Fabrika yemi hammadelerinin yüzde ellisinde dışarıya bağımlı iken, damızlık hayvanda dışa bağımlı iken, besilik danada dışa bağımlı iken, spermada makine ekipmanda, teknolojide dışa bağımlı iken, çiftliklerde çalıştırmak için Suriyeli, Gürcü, Afganlı ararken Allah aşkına bütün bunların MİLLİ TARIM projesi diye size ve halkımıza sunulması tam bir komedi.

9- Avrupa'da 1200 Euro'ya satılan bir düve ülkeme gelinceye kadar nasıl 2800 Euro oluyor? Bu milli servet nasıl heba oluyor? Soran yok mu, merak eden yok mu?

10- Sütün fiyatını neden alan belirliyor? İki yıldır süt fiyatı aynı yerinde sayıyor. Dünya mazlumlarının sesi olurken bizim sesimizi ne zaman duyacaksınız?

11- Süt sanayicisi yemimi alacaksın diye dayatıyor. Et sanayicisi kafasına göre kesim yapıyor. Nerede adalet? Kim soracak mazlumun hakkını?

12- Cumhurbaşkanının görev süresi bile 7 yıl iken birlik başkanları ömür boyu başkan. Kim soracak bunun hesabını?

Kısaca bize sahip çıkın sesimizi duyun. İndirin şu çiftçinin, hayvancının sırtındaki sülükleri.

Bu açık bir çağrıdır...

Ruzi mahşerde sorulursa ben vazifemi yaptım.

Eşref Şekerli / Çiftçi

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Koalisyonunuz mu bozuldu
Koalisyonunuz mu bozuldu - 4 yıl Önce

Hayret ettim. Bu site nasıl olur da mevcut Bakan hakkında olumsuz haber yapıyor. Çok şaşırdım. Paslaşıyordunuz. Ne oldu da şimdi işler tersine döndü. Biraz daha bekleyelim bakalım altından ne çıkacak. Bu arada yazılanların çoğu dilden dile yayılan bir o kadar da Meclis gündemine dahi gelen konular. Çiftçinin cesaretini takdir ediyorum. İnşallah başına Tarım Bakanlığı tarafından bir zarar gelmez.

- 4 yıl Önce

benım bırlık baskanım abdessız namaz kılarsa makam odasında bas ucuna ıtal etme uret gayret et dıye yazı asıp kendısı ıtal hayvan getıren sırketlere onculuk ederse kendı ozel faturalarını bırlıge odetırse bırlık ımkanlarını kendı menfaatına kullanırsa ve tum bunlara ramen bu uye hala bu sahısa bu zıhnıyettekılere oy verıyorsa cumhurbaskanı napsın basbakan napsın bakın tarım bakanı bırseyler yapmaya calısıyo bu gun soyledıgını n yarın arkasında duramıyo adamı dogru yaptıgından caydırıyorlar cunku cok buyuk rant var kolay kolay bu ısler duzelmez ama el bırlıgıyle uretıcıler olarak sızın yanınızdayız bu zıhnı bozuk abdestsız namaz kılanlarla mucadele edecegız sayın CUMHURBASKANIMIZA duyun artık sesımızı dıye haykıracagız

Çiftçi süt besi
Çiftçi süt besi - 4 yıl Önce

Merhaba eşref bey doğru söylüyor gariban köylü sesinin malesef duyan yok derdine ilac olacak biri çıksa

hayvancının sesi
hayvancının sesi - 4 yıl Önce

4 nesildir hayvancılık yapan bir aile olarak içinde bu aşk olmayanın yapamayacağı ve başaramayanların sonunda hayvanların kesilmesine sebep olmalarına, bugüne kadar aslanları kedilere boğduranlara, sahipsiz hayvancılarımıza ithaf olunur.

1200 euro'luk düveler
1200 euro'luk düveler - 4 yıl Önce


Sayın arkadaşlar düve fiyatları gerçekten 1200 avro ülkeme gelene dek 2600-2800 avro oluyorsa buna önlem alınmalı çünkü arada tuhaf bir fark var sayın tarım bakanımız çözebileceğini düşünüyorum .çünkü verdiği kararlar radikal lakin çözemezse Sayın Cumhurbaşkanımızın kaç tane iş yapan danışmanları başdanışmanları var onlara ulaşılmalı çözülmezse yinede Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşım sağlanmalı teşekkür eder milletimize hayırlı uğurlu olsun.iyi vazifeler.

- 4 yıl Önce

Tek kelimeyle mükemmel bir yazı eşref bey umarım sayın Cumhur başkanımız buyazıyla ilgilenir ve gereyini yapar Tarım bakanlığından benim umudum yok.

HAYVANCILIK
HAYVANCILIK - 4 yıl Önce

kadıyı kime şikayet edeceksin.

gerçekler
gerçekler - 4 yıl Önce

Tek kelime ile yazılanlar doğru...ne diyelim ki.


banner151

banner251